Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

 

 

La plata ratei reziduale.

 

Cred ca am inteles acum ...dar nu de tot. Nu vad de ce exista varianta asta de leasing financiar ? De ce ar alege cineva leasing-ul financiar, adica sa devina proprietar la finalul platii, versus finantarea, cand devii proprietar la inceputul contractului ?

 

Vad numai dezavantaje al leasingului financiar ...de ex, nu poti vinde mașina, ca nu e a ta. Daca de ex, nu mai poti plati leasingul financiar, ce faci ? Ca la finantare, vinzi masina si returnezi o parte din imprumut (daca nu tot), eventual mai platesti ceva ...

 

Deci, care sunt avantajele leasingului financiar ...ca dezavantajele le-am gasit :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca am inteles acum ...dar nu de tot. Nu vad de ce exista varianta asta de leasing financiar ? De ce ar alege cineva leasing-ul financiar, adica sa devina proprietar la finalul platii, versus finantarea, cand devii proprietar la inceputul contractului ?

 

Vad numai dezavantaje al leasingului financiar ...de ex, nu poti vinde mașina, ca nu e a ta. Daca de ex, nu mai poti plati leasingul financiar, ce faci ? Ca la finantare, vinzi masina si returnezi o parte din imprumut (daca nu tot), eventual mai platesti ceva ...

 

Deci, care sunt avantajele leasingului financiar ...ca dezavantajele le-am gasit :))

Păi se fac pe canale diferite. Unul e canalul bancar, cu toate reglementările lui (se uită la restul datoriilor tale, la gradul de îndatorare etc. etc.). Societățile de leasing sunt mai flexibile, plus că poți reeșalona mai ușor contractul, poți renunța la bun și contracta altceva (când iei utilaje pe care le folosești doar în anumite proiecte, chestia asta te ajută).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Da, fix așa. Și la persoane fizice, și juridice. De exemplu, dacă vrei o mașină, sunt trei părți implicate în contract: - cumpărătorul - societatea de leasing - dealer-ul de mașini Tu te duci de obicei la dealer, nu ai toți banii. Dealer-ul nu are ca obiect finanțarea ta, dar te poate trimite: - la o bancă (îți iei un credit) - la o societate de leasing (care îți face un contract de finanțare prin leasing, cumpărând ei mașina de la dealer și tu plătind rate periodice).

 

Oh !!! Deci societatea de leasing este separata. Si cand iei o masina in leasing comercial, tot 3 parti sunt implicate ? De la cine o "inchiriezi" ? De la dealer sau de la societatea de leasing ?

 

La noi dealer-ul este doar intermediarul intre compania mama si client. Companiile mama (Honda, VW, Audi) au in obiectul de activitate inchirierea sau finantarea mașinilor pe care le produc. 

 

De ex eu platesc rate de inchiriere la Honda Finance si barbatul plateste rata de finantare la Audi Finance.

 

Ma intreb acum de ce Honda de ex nu oferă si pe piata romaneasca aceste servicii, de ce e nevoie de intermediar ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Păi se fac pe canale diferite. Unul e canalul bancar, cu toate reglementările lui (se uită la restul datoriilor tale, la gradul de îndatorare etc. etc.). Societățile de leasing sunt mai flexibile, plus că poți reeșalona mai ușor contractul, poți renunța la bun și contracta altceva (când iei utilaje pe care le folosești doar în anumite proiecte, chestia asta te ajută).

 

Ah, probabil ca are de a face cu conditiile de imprumut.

 

Banca e mai stricta, dar oferă probabil conditii mai bune ...

Companiile de leasing sunt mai flexibile dar au indicatori de risc mai mari, dobanzi mai mari, down payment mai mare.

 

Si la finantare poti da produsul inapoi si contracta altceva ...tranzactia se vede ca pe o vanzare, achitarea datoriei si deschiderea unui nou imprumut. Asa am refinantat noi casa ...am "vandut-o" si am re-cumparat-o (de la noi) cu pret si dobanda mai mica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

În plus, în RO există și societăți de leasing ale băncilor (de ex BCR Leasing). E o altă societate, chiar dacă e din grup. BCR nu poate cumpăra utilaje pentru tine, BCR Leasing da. Chiar dacă amândouă te finanțează.

 

Da, inteleg ...Honda Finance este o subsidiara a lui Honda, care are ca obicet de activitate, operatiuni financiare.

 

Si totusi, de ce ai dori ca BCR sa cumpere utilaje pentru tine, pe care vei fi proprietar dupa ce platesti ani de zile la ele si sunt deja depreciate ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...