Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

Ca sa platim inheritance tax limita acum e 325.000 Orice casa as lua aici, e mult sub limita aia, si in Wales preturile nu cresc asa exploZiv. Daca ne luam casa si ajunge brusc la o valoare periculoasa, o vindem si luam una mai jalnica :)))

 

pana atunci trebe sa decidem daca vrem sa ramanem si in ce forma. Si daca ne decidem sa cumparam casa aici, avem 5 luni sa o facem si sa ne si mutam in ea, ceea ce mie mi se pare putin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu ziceam ca nu e neaparat sa fie mici camerele in  casele din UK, mai ales in casele astea victoriene, ca ma gandesc ca la astea te refereai ca-s camerele mici? Or fi si altfel, nu neaparat ca la mine, dar casele din zona mea, victoriene, sunt destul de spatioase. 

 

Casa din poza ta cred ca are pe putin 5-6 bedrooms, 2 dinning rooms, 4 bathrooms si bucatarie si gradina generoasa? Am I right? [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna

 

 

Oaare Kari a inceput sa-si faca bagajele? O fi scos cafeaua de sub pat?

 

 

kari e deja sub pat. sau sub masa, sau .... kaupt. 

copii ne-au intrebat daca fugim de acasa. 'la cate ati impachetat..... '  [fri]

 

ce de informatii folositoare despre orhidee am aflat. [flo2]  eu am vre-o 8 sau 9 ghivece. unele nu mai au flori. chiar ma gandeam ce sa fac cu ele. daca mihaela  [flo2]  spune ca isi revin, le las. o sa le schimb pamantul cand ma intorc din concediu. eu le-am dat si solutie de-aia de ingrasare (sau cum s-o spune) si le-am imbaiat la doua saptamani, asa cum a spus mihaela. orhideea ce-am primt-o de la victor prin curier de ziua mea are flori frumoase si acuma. ieri mi-am cumparat doua noi, cu boboci. 

nu mai stiu cine mi-a spus la servici, ca sunt multe sorturi (sau soiuri) de orhidee. poate ca nu le-am cumparat pe cele bune.  [fri]

 

in alta ordine de idei, pretiosul meu are magendarm infektionen.  [alcool]  asta ne lipsea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tips and tricks la case:

 

- sa fie aproape de scoli bune, sa intri in catchment area. Sa te uiti in prealabil pe site la OFsted sa vezi ce scor au scolile in zona la casele care va plac

 

- sa fii aproape de supermarket/magazine/spital/mijloc de transport

 

- sa aiba gradina, avand in vedere ca ai 2 fete cucuiete si or sa vrea sa se joace in gradina si tu sa ai loc unde sa iti plantezi florile [:)]

 

- sa te uiti pe o statistica din ultimii ani cum a evoluat zona si preturile caselor

 

hmm.. nu mai stiu dupa ce sa te uiti, ma mai gandesc,  dar vin ele fetele pricepute in imobiliare si te ajuta [nebu] 

 

edit: sa fie cat de cat updatata si renovata casa, ca aici plumbingul&co, te costa de te usuca!! da rau rau te usuca! Cred ca am mai povestit eu cand am dat 200 lire aiurea ca venise unu sa vada de ce nu merge centrala, era un frig afara .... s-a uitat ca b.. la poarta noua, nu a rezolvat problema dar dus a fost cu 200 lire, fara TVA! Nu stiu cat costa serviciile in Wales, in Londra or fi mai mult decat duble in restul tarii, dar be careful! Sa nu mai zic cand ni s-a spart ceva o chestie la dusul din mansarda si in total ne-a costat nici mai mult nici mai putin de 700 lire!  [alcool]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ref la rata de crestere a preturilor la case, aici e mult mai mica. Cred ca justificarea principala e saracia- Wales e singura din UK care primeste fonduri de intr-ajutorare sociala de la UE (poate nu se cheama gix asa). Rata mare de somaj, corelata cu lipsa de scolarizare a celor care acum au 45-70 de ani dar si in randul mai tinerilor nu ajuta la indreptarea situatiei generale. Plus oferta de imobile e destul de bogata. Ce scriu eu aici e valabil pentru sud-sud-vestul Wales.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca eu cica ma joc cu zanele mele, dar tot imi stau cateva chestii pe creier de cateva zile:

 

- cand am fost la soacri in weekend, mi-a fost rau intr-o seara. O cautam pe Sophia, era cu socrul intr-o camera mai departe de lounge si nu o vazusem cand a plecat... m-am dus in bucatarie ca am auzit vorba, era Nick cu soacra, cand am intrat pe usa... mi s-a facut asa rau, vedeam stele verzi la propriu si simteam ca lesin.. prima reactie a fost sa ma asez, in genunchi, sa nu cad cu capul de marmura sau aiurea in vreun colt de mobila... am stat asa jos pe covor cateva zeci de secunde bune. Nu stiu daca m-a vazut soacra, discuta cu Nick, o fi crezand ca bat matanii or ceva. I-am spus lui Nick aseara de intamplarea asta si cica el nu stie, nu m-a vazut. Azi la fel mi s-a intamplat sa ametesc, sa vad stele si sa imi vina sa lesin cand urcam cu rufele in cosh, sus, eram pe scari... imi era frica sa nu cad pe spate jos pe scari. Sophia era in fata mea... 

 

- cat eram la socri, Nick cu taica`su vorbeau politica, ofcorz! din una in alta au ajuns la Guvernul actual si nu stiu ce tax credits si saracie?! Ce inseamna in ziua de azi saracia? Pai zicea el, cel putin in UK, sarac esti daca nu ai TV de nu stiu cati cm latime, iphone si alte gadgeturi. Povestea de cum a trait el acasa, cat de sarac a fost, cum mergea la scoala cu pantalonii peticiti si carpiti... ba si are certificat de maturator profesionist [:D] asta inainte de a avea posibilitatea si a termina 2 facultati, cu multa ambitie si determinare: chimie si inginerie! Ca acum face afaceri cu totul si cu totul in alte domenii, asta e alta poveste, dar am un respect deosebit pentru omul asta. S-a ridicat de jos si a facut ce a facut prin forte proprii, nu ii e rusine cu nimic din trecut, si chiar si acum la varsta asta chiar de a promis ca se mai retrage si mai lasa pe cei mai tineri, nu poate... are o minte brici si mereu il vezi gandindu-se la ceva, calculand si pe telefoane. Dar da, de vreo cativa ani petrece mai mult timp cu familia, incearca sa mai recupereze din handicap... Nick a suferit mult cat a fost copil pentru ca nu il vedea mai deloc, poate doar in weekend, dar nici atunci, pleca ff devreme de acasa diminetile si ajungea la miezul noptii cand ei dormeau. I-a marturist odata ca ii pare rau ca nu a petrecut cat mai mult timp cu familia cat au fost ei mici, el cu frate`su.... dar acum incearca sa recupereze cat de mult poate, dar nu e aceesi poveste. 

 

Intrebari:

 

Ce e saracia in zilele noastre prin tarile unde traiti? 

 

Cat timp petreceti cu familia, copiii vostri va roaga sa fiti mai mult acasa cu ei? Sa iesiti si sa petreceti quality time? 

 

 

- si ultima chestie: de vreo cateva zile stau pe telefoane cu mama, sa stabilim cand facem praznicul de 1 an la anu` in martie pentru tata. Ba ca-i post, ba ca nu se fac praznice in prima sapt din post, Pastele ortodox la anul fiind pe 1 Mai, ba sa il faca de Bunavestire pe 25, ziua in care l-am vazut ultima data... Nu stiu cum sa fac, parca nu mai vreau sa ma duc singura, pe Sophia de la scoala nu pot sa o scot foarte mult daca e, 1-2 zile, drumul e lung pana la mama, cu sau fara escala.. iar biletele pentru 3 iar o sa ne coste o gramada. Am auzit ca s-a redeschis aeroportul Suceava si vor opera zboruri internationale, poate si catre GB, asta ar fi minunat, dar inca nu au afisat nimic si daca stau mult pe ganduri se scumpesc biletele.

 

Revin, ca parca ma mai frap..... ceva prin creier, am uitat acum! [:D]

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...