Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

Am vazut acum seara un reportaj despre copiii din Cristhiania. Născuți in anii 70, de vârsta noastră. Motto-ul era: ati facut un loc de joaca pt voi, Adulții, dar care n-a fost deloc un loc de joaca pentru noi, copiii...

 

Toti marcați de viata libertina in droguri, beții si sex ce au dus-o parintii lor, nereușind sa iasa niciodata din cat de mult au fost afectați psihic, sa aibă o viata normala, sa lase in urma. Răniți pe viata, acești Adulți crescuți de niște copii...foarte trist. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Chiar asa, care aveti casa, ce sfaturi aveti la cumpararea unei case? La ce sa ne uitam? Ce smecherii se pot face si cum le evitam?

ioana, daca vrei sfaturi despre cumparat case am un sac:

-zona...pe linga cele spuse, tine cont sa nu fie langa cale ferata, aeroport, ...alte mijl de transport

-sa nu fie invecinata cu parc(galagie, traffic)

-sa nu fie la intersectie, farurile de la masini iti bat in geam, sau la stopuri e zgomot de frine

-sa nu fie la vale, ca la o ploaie mare iti intra apa-n casa

-sa nu fie la deal daca sunt alunecari de teren...

-populatia din jur ce fel de oameni sunt

-vecinii, cit aproape esti de ei...prea aproape nu ai privacy, sau ai parte de mult zgomot

-scolile cit sunt de bune

 

 

-anul in care a fost facuta casa

-aproape/departe de service

-situatia job-urilor in zona, in vecinatate

-ce imbunatariti puteti face (cu copii mici...aproape de loc)

-fundatia sa nu fie crapaturi vizibile in exterior/interior

-reparatii anuale , cu cit e casa mai mare si mai veche ...cu atit necesita mai multe,

-din ce e facuta casa,  tecuiala care treb improspatata, acoperisul stare, gemurile, izolatia.

-cheltuieli lunare cu incalzirea,ce fel de system are....cat e de vechi

-sistemul de apa...cit e de vechi

-electrical...poate fi scump de reparat.

-garajul in ce stare sunt usile, baile...bucataria , cum sunt echipate.

-parchet, mocheta...in ce stare sunt.

-scarile, usile in casa in ce stare sunt.

 

 

astea sunt niste cheltuieli care pot sa fie considerabile...si treb sa tii cont.

 

neaparat sa faci inspectie la casa cu inspector f bun.

treb sa te duci seara, noaptea sa vezi daca e liniste.

treb sa vezi zona, cat e de aglomerata, magazinele, cum sunt oamenii...

 

sa te imaginezi ca stai acolo...duci copiii la scoala, faci cumapraturi...te plimbi pe strazi in parc.

 

mai vrei?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e in UK, dar la noi firma care vinde casa iti garantează inspecția si iti da dosarul cu ce are casa ok si cu ce ar trebui reparat. Nu se fac mișmașuri, isi risca pielea, clienții si probabil risca sa li se închidă firma. 

 

Noi am stiut tot, inclusiv cheltuieli cu întreținere, consum, puncte bune si puncte slabe (un robinet defect la un calorifer in spălătorie, plus o țigla defecta care eventual ar putea fi risc pt a pătrunde apa...de 8 ani n-a fost nimic). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ioana, daca vrei sfaturi despre cumparat case am un sac: -zona...pe linga cele spuse, tine cont sa nu fie langa cale ferata, aeroport, ...alte mijl de transport -sa nu fie invecinata cu parc(galagie, traffic) -sa nu fie la intersectie, farurile de la masini iti bat in geam, sau la stopuri e zgomot de frine -sa nu fie la vale, ca la o ploaie mare iti intra apa-n casa -sa nu fie la deal daca sunt alunecari de teren... -populatia din jur ce fel de oameni sunt -vecinii, cit aproape esti de ei...prea aproape nu ai privacy, sau ai parte de mult zgomot -scolile cit sunt de bune -anul in care a fost facuta casa -aproape/departe de service -situatia job-urilor in zona, in vecinatate -ce imbunatariti puteti face (cu copii mici...aproape de loc) -fundatia sa nu fie crapaturi vizibile in exterior/interior -reparatii anuale , cu cit e casa mai mare si mai veche ...cu atit necesita mai multe, -din ce e facuta casa, tecuiala care treb improspatata, acoperisul stare, gemurile, izolatia. -cheltuieli lunare cu incalzirea,ce fel de system are....cat e de vechi -sistemul de apa...cit e de vechi -electrical...poate fi scump de reparat. -garajul in ce stare sunt usile, baile...bucataria , cum sunt echipate. -parchet, mocheta...in ce stare sunt. -scarile, usile in casa in ce stare sunt. astea sunt niste cheltuieli care pot sa fie considerabile...si treb sa tii cont. neaparat sa faci inspectie la casa cu inspector f bun. treb sa te duci seara, noaptea sa vezi daca e liniste. treb sa vezi zona, cat e de aglomerata, magazinele, cum sunt oamenii... sa te imaginezi ca stai acolo...duci copiii la scoala, faci cumapraturi...te plimbi pe strazi in parc. mai vrei?

 

DA!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Strumphi, Mihaela si Michelle pentru sfaturile cu casa. [flo] Le-am pus in lista. Daca mai aveti, va rog scrieti- orice, oricat de evident vi se pare. Rugaminte valabila ptr toti punguinii.

 

si noi suntem restrictionati de suma maxima pe care ne-o da banca. Daca ati inteles ca avem 300-500.000 lire ca mEntionasem casa aia care imi place inseamna ca sunt buna de politician, ca v-am convins de ceva fals fara macar sa ma chinui [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am vazut acum seara un reportaj despre copiii din Cristhiania. Născuți in anii 70, de vârsta noastră. Motto-ul era: ati facut un loc de joaca pt voi, Adulții, dar care n-a fost deloc un loc de joaca pentru noi, copiii... Toti marcați de viata libertina in droguri, beții si sex ce au dus-o parintii lor, nereușind sa iasa niciodata din cat de mult au fost afectați psihic, sa aibă o viata normala, sa lase in urma. Răniți pe viata, acești Adulți crescuți de niște copii...foarte trist.

 

:(((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana eu am inteles :)).

 

Despre orhidee: trebie tăiate vrejurile rămase de la flori ce au căzut, pentru ca ia din puterea florii si nu produce altele. Dar atenție, tăiate intre nodul trei si patru altfel riscați sa se usuce floarea!

Pentru flori noi, Orhideea produce vrejuri noi, de fiecare data.

 

Asa arata une din orhideele mele. In spatele  vrejului al doilea se vede vrejul fostelor flori, acum e uscat, il pot tăia de tot. 

post-3506-1319299_thumb.jpeg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata

 

Ioana, prajitura cimitir e asta:

 

post-4118-0-68637000-1446101894_thumb.jpg

 

 

post-4118-0-88552400-1446101921_thumb.jpg

 

si briose

 

post-4118-0-47074700-1446101947_thumb.jpg :))))

 

prajitura e una simpla (care iti iese cel mai bine, poate fi turta dulce, negresa, chec de oricare...), "orneala" e de baza. pentru fanii Lego... e piece of cake [:D]. daca n-aveti lego are BBC pe sectiunea food idei bune.

http://www.bbc.co.uk/food/recipes/halloween_cake_10801

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...