Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Rufus, asa sunt eu si acum, ca Ioana. Fug de ai mei, nu dau semne de viata, dar cand ma prind, stam numai si radem, si povestim ore in sir ca nemancatii, dupa care, invariabil, ma gandesc "aaah, ce frumos e sa vorbesti cu parintii, ce dor imi era!"... Cine sa ne mai inteleaga?

 

 

Ah Ziki...si io care ma gandeam ca e o perioada trecatoare? [fri]

Foarte frumoase pozele, aia pe banca...deosebita.

Si pozele lui dark, la fel de frumoase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pffuuu.. am terminat si eu smotru in toata casa, ba am si spalat cateva ture la masina, am bagat la cuptor o banana cake ca aveam vreo 7 banane foarte coapte in cos si nu am vrut sa le arunc. Apropo, voi aruncati mancare? Eu evit cat pot, asa rau imi pare cand arunc cate o lingura de mancare. Mi se mai intampla, dar rar. Ne-a dat soacra cateva dulciuri si niste placinte englezesti si inca-s in frigider, cred ca o sa ajunga la cos, dar nu am ce face. Soacra mea cumpara cat nu ii trebuie, sa fie.. si cand colo arunca o gramada. Are 3 frigidere in casa si ei sunt numai 2 si motanu`! Pe de o parte o inteleg, ca sta la cucuietii din deal, daca da o ninsoare, stau acolo intepeniti cateva zile, desi astia de la drumuri sunt super ok si le curata drumul pana la porti, dar are si ea un pitic, ori mai multi, gem frigiderele si camarile. 

 

Am un morman de rufe de calcat, camasile lui Nick si bluze de ale mele si Sophiei. Mi-e lene si-s gata obosita dupa atata frecat podele. Dar imi fac eu curaj si le dau gata si pe alea si gata, pana luna viitoare nu mai calc nimic. 

 

Azi smotruind mi-am adus aminte de multe chestii din copilarie, de cand eram acasa la parinti. Acum ca vin sarbatorile si vorbim de decoratiuni, brad... mi-am adus aminte in special de Craciunurile de la bunici, de mersul la colindat, mirosul de portocale din casa cand veneam cu nasurile inghetate in casa si ne incalzeam dupa soba... 

 

Daca ar fi sa aveti cum sa va intoarceti pentru o zi in copilarie ce ati face? cum si cu cine ati petrece? 

 

Mie acum mi-e dor de tata, si-s tentata sa zic ca mi-e dor de momentul cand venea acasa cu bradul si mirosea a cetina toata casa si impodobeam bradul, as vrea sa mai traiesc odata asta. sau cand mergea cu noi cand eram micute si colindam prin sat, apoi ajungeam la bunicu`, tatal lui si ne punea la masa si mancam bunatati si apoi plecam iar cu colinda dupa ce puneam burtile la cale, ne dezghetam si uscam manusile si ghetutele.  Dar mai sunt si alte momente ce le-as mai petrece cu el, nu numai in perioada Craciunului... 

 

Amintirile astea... cum e o zicala in engleza: " Someday you will just be memories for someone. Try your best to be a good one." 

 

Iar mi-s filosoafa azi... mai bine ma duc la rufele mele ce asteapta cuminti in cos sa le calc.  

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar fi sa aveti cum sa va intoarceti pentru o zi in copilarie ce ati face? cum si cu cine ati petrece? 

 

As vrea sa fiu cu parintii si sora mea, in ziua de Ajun.

Aproape fiecare an, cat au trait ei, de cand ma stiu eu, am fost impreuna in ziua aia.

Mi-e dor de mor de ziua aia petrecuta impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io sunt the werewolf... :)

 

Viviana, sper sa fie doar o viroza de sezon la Silvi. iar domnu' Arnold sa faca bine sa se care din capu' tau, da?

din pacate nu e viroza de sezon. E cu amigdale umflate si putin puroi. momentan e pe tratament cu Ospen 1500. Incerc sa ajung la niste medici ORL - sper ca maine.

 

e foooooarte speriata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa fiu in curte la bunici, vara, pe ploaie cand tata, inainte de culcare, ne punea sa alergam in chiloti pana la poarta si inapoi tipand din toti rarunchii.

 

As vrea sa fiu in noaptea de Ajung cand stateam cuminti in camera, toate trei, pentru a auzi clopotelul de la sania lui Mos Craciun cand trece prin fata geamului. Atunci ne duceam sa cantam la brad. Apoi se auzea soneria. Mister. Cine suna oare? Ieseam si gaseam in fata usii o gramada de pachete cu numele nostru pe ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DA!!

 

 

eu daca as fi putut m-as fi ffacut inspector de case, ca tare mult imi place chestia asta. 

 

realtor nu mi-ar fi mers ca nu as fiputut mintii frumos.

 

cand aveam contracctori la casa, sotul imi dadea de lucru sa plec de acasa, ori sa fac ceva ...sa nu mai stau cu gura pe ei, sa le dau indicatii "pretioase"...ca ii era frica ca a 2-a zi nu mai vin...desi nici el nu e mai breaz.

 

ioana,inca 2 amanunte de care sa tii cont.

 

 treb sa afli istoricul casei, cand a fost cumparata, cand a fost vinduta...

 

nu stiu daca la voi e ca pe aici cu 'flip the house", le cumpara, le remodeleaza la repezeala si le vvind.

 

toata remodelarea e facuta la urgenta sa ia ochii cumparatorului si  ascunde f multe defecte si treb ssa fi atenta la asta....sa nu fie facuta la mintuiala

 

atentie la mirosul din casa, mai ales la demisol/subsol, sa nu fie umiditate, sa patrunda prin pereti .

casa noasstra la efforie, avea tot demisolul cu marmura pe jos, baile cu faianta pana-n tavan...dar cumva patrundea umiditatea se vedeau peretii uzi, in baie pur si simplu stergeam peretii cu cirpa.

nu puteam tine mai nimic acolo ca mucegaia...ori treb sa tinem in permanenta geamurile deschise sa se aeriseasca.

 

eu iti dau sfaturi, dar stiu ca multe nu se aplica la zona, tara in care esti tu...tu ia doar ce iti trebuie .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...