Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

Ioana, si eu tot ca tine am iesit la test  [:D] optimista, dar sa merg la ala cu pisicu...

 

Gata, am telefon nou...arata ft fain, grafica e super...am instalat ce aveam si pe cel vechi, cu exceptia lui finger print...imi place optiunea asta, dau cu destu mereu cand ma loghez  [pk]

 

Azi a fost ca la nebuni la mine, maine va fi la fel...bine ca e vineri...

 

In seara asta am avut sedinta la scoala, eu cu Marcia si cele 2 profe...aici asa este, copilul e de fata la sedinte...e ft bine, asa poate spune ce-l deranjeaza, ce-i place, ce nu-i place...

 

Deutschebank a avut pierderi de 6 miliarde, vor sa dea afara 15mii de angajati  [zirea]

 

Kari, drum bun maine...

 

O seara faina sa aveti ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mi-am adus aminte de Craciunul petrecut cu bunicii din partea mamei, la bloc..faceam bradul, apoi ma uitam pe geam cum ninge...eram in sufragerie, cand se auzea soneria...era Mosul, care lasa cadourile la usa...fraiera nu eram, m-am prins pana la urma ca era vecina  [:D] si cand le-am spus alor mei, au zis ca visez....

Mai mergeam si la bunicile din partea tatalui meu de Craciun...stiu ca ne trimiteau la culcare pe mine si pe fratelo, iar cand ne trezeam bradul era facut...eu le-am urmarit la un moment dat si le-am prins in flagrant  [pk]

Eram tare curioasa cand eram mica, nu-mi scapa nimic...un mic detectiv...acum sunt la fel, dar la scara mai mare  [:D]

 

M-au prins ai mei cand ma uitam pe sub usa cand facea tata baie...nu aveam ce sa vad din pozitia aia...pe mama am vazut-o dezbracata si i-am zis ca are cutzu-cutzu  [:D]

Aici am pus hartie pe gaura cheii la baie, Marcia tragea si ea cu ochiul cand era mica...nu stiu cu cine seamana  [ph34r]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, daca ai luat de la Raureni, sa stii ca e chiat ca pe vremea copilariei. Eu pasta de macese ca la Sebes si Sibiu nu am mai mancat....

dap, de la Raureni e!

 

din cate stiu eu, nu-i corect cum scrie pe borcan, "pasta de macese". la noi asa-i zice la materia prima bruta, din care se face gemul asta, pe cand in borcanele astea e produsul finit.  

 

si da, mi-a amintit de copilarie, de momentele in care ma straduiam sa-mi conving familia ca nu-i deloc logica servirea felurilor la masa. ar trebui sa se inceapa cu desertul si sa se termine cu felu-ntai [:-)))]

 

si mi-a mai amintit de anul intai de facultate, cand ne trezisem noi, vreo 5 boboace, sa facem clatite cu urda. toate bune si frumoase, pana am realizat ca niciuna nu stia sa faca "cirizul" (asa-i zicea pe la noi la compozitia din care se fac clatite). sa zicem ca in linii mari stiam ingredientele, da' habar n-aveam de cantitati si de ordinea operatiilor...

 

ne-am deplasat noi frumos in caminul de baieti sa cautam un voluntar care se pricepe. si l-am gasit pe fratele actualei doamne procurer sef (sper c-am zis bine) Kovesi (pe vremea aia o chema Lascu, am fost colega de liceu si cu ea, si cu fratele ei - el cu un an mai mare, ea cu un an mai mica; pe vremea aia nimeni nu-i zicea Laura, toti ii ziceam Codruta, si nu era deloc sociabila).

 

dar sa las politica si sa revin la fratele ei. ok, a zis ca stie sa faca cirizu' - no bun, hai la noi in camin (bucatarie comuna pe tot etajul) si fa-l. cand l-a terminat i-am multumit pentru ajutor si i-am zis ca de aici incolo ne descurcam. "siiigur ca da, sa credeti voi ca va las voua toata distractia!" (distractia fiind aruncarea clatitelor in aer, fireste [:-)))] ).

 

pana la urma ne-am impartit in mod egal distractia. doar vreo 2 clatite s-au imprastiat, tavanul a ramas intact [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu sarbatorim Halloween-ul...nici la scoala nu se face nimic...au facut ceva la gradi parca..aici e vazuta ca o sarbatoare comerciala si importata, asa ca majoritatea ii zic pas....cumparam mereu insa bomboane, pe care le dam copiilor care vin la usa cu : Süsses oder Saures (adica ceva dulce sau acru)...Marcia va merge cu prietena ei, vor sa-i sperie pe-aia mici...are o masca luata de la Venetia, arata grrrr   [help]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate ma duc la google translate sa caut pasta de macese. Pana sa spun eu acolo maghiara imi traduce in engleza: toothpaste rosehip  [:-)))]

google translate imi da cu totul altceva, da' l-am gasit pe alt site:  hecsempecs (si se citeste cum am zis io, hecempeci [:)] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

culcare? cine vorbea de culcare? ah.... io.  [biz]

 

 

sa va intreb, ce inseamna 'castraveti murati covasiti?' asa scrie pe un borcan ce l-am luat de la magazinul romanesc.

 

viviana, eu am un bonsai, care ii apartine defapt lui victor. dar.... mama il ingrijeste. i amers f f bine, s-a dezvoltat frumos, a facut multe ramuri. insa de cateva zile, o saptamana cred a chelit aproape detot. i-am taiat crengile uscate si arata urat, ca in pielea goala. [:-)))] . mai e vre-o sansa sa-si revina?

i-am dat luizei instructiuni clare ce sa-i faca si cand sa-i puna apa... ma gandesc ca rezista inca vre-o 12 - 13 zile.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gemul de macese tare bun. Eu il mancam direct cu lingurita, in clatite cred ca nu l-am avut niciodata.

 

Saracia este definita in multe ori. Am impresia ca ce zicea Strumphi este indicator de bunastare, se iau obiectele considerate necesare dar nu vitale, de ex telefonul. Nu va bazati pe ce scriu ca am facut curs de asistenta sociala fix acum 10 ani si memoria e cum e.

 

Adaug si eu o poveste incredibila langa cea a lui Dark: doi frati de 5-7 ani tinuti legati cu funia de o mobila si carora li se aruncau cateva conserve de mancare de caini/ saptamana si se bateau intre ei care sa manance. Nu, nu e poveste de Halloween, e caz real si, cred eu, neprelucrat ca sa impresioneza, de la o asociatie catitabila pentru copiii la care donez eu. Deci si aici exista saracie si inumanitate.

 

Mancarea o aruncam daca nu se consuma si cam saptamanal ne dam seama ca e una-alta gata sa se strice sau deja stricata. De mancarea gatita imi pare rau mai mult decat de materia prima, ca e si munca mea acolo. Legumele si fructele sunt cele mai des aruncate si pe locul 2 iaurtul.

 

Daca as putea sa ma intorc in copilarie nu ar fi o zi anume, ci as vrea sa mai pot vorbi cu bunica mea (mama lu' tata) de care nu am fost apropiata si acum imi pare rau. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...