Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

 

Afara e Noiembrie, asa cum scrie la carte. Ceata deasa si frig. Cand m-am trezit dimineata pe la 7 si m-am uitat pe geam, nu vedeam peste drum casa cealalta si nu e distanta mare, maxim 15 m. 

 

Ieri am avut o zi de Halloween adevarata: inundatie, masina de vase stricata, m-am ars la cuptor, am stricat tortul ... plus o durere de cap groaznica, asa de rea de credeam ca are Sophia portavoce, in capul meu rasunau toate. Asa entuziasmata a fost ieri, abia a asteptat sa o imbrac in costum si sa vina copiii dupa bomboane. Au fost asa de multi anul asta de am terminat toate bomboanele. Si a luat Nick 2 sacose, nu exagerez, ca l-am blagoslovit cand a venit de la supermarket, ca ce a luat atatea, ca anii trecuti am ramas cu ele mai mult de jumatate.. dar aseara dupa ce veneau in valuri si se diminua stocul de fiecare data cand deschideam usa... cand le-am terminat, ma bagat bostanul in casa si baloanele si gata, am stat la gura sobei, aveam focul facut in semineu, e traditie deja, de Halloween facem primul foc pe sezon. Nu prea a stat matza la poze, a fost cam grumpy, nu stiu de ce... cred ca ii era cald in costum, ori suparata ca nu i-au venit colegii... atata i-a asteptat! a mancat cateva dulciuri si nu a mancat nimic cina, pur si simplu nu a vrut, a respins tot ce ii ofeream. Nu ne-am inteles deloc aseara. Ma temeam ca imi fac evreo bucurie si ii e rau ceva, dar azi e ok. Nu stiu ce a avut ieri. Cred ca a fost doar in ton cu ziua de ieri. 

 

M-a marcat rau tragedia din Bucuresti. Vineri seara m-am dus tarziu sus la culcare, de obicei la maxim 9.30 sunt in pat, dar ma prinsese ora 11 si eu tot mesteream la zane. Am deschis ipdaul sa ma updatez cu stiri si am vazut pe bbc: breaking news cu tragedia din Bucuresti. Apoi disperata am deschis mai multe situri de stiri romanesti sa aflu mai multe. M-am culcat pe la vreo 2 ora mea. M-am trezit pe la 7.30 si direct m-am dus sa vad updates ce mai spun pe siturile de stiri romanesti. Doamne fereste de asa tragedie, ce o fi in sufletul parintilor alora de nu isi gasesc copii, ai celor ce i-au pierdut in infernul ala... tare tare greu trebuie sa le fie... Dumnezeu sa ii intareasca sa treaca peste asa tragedie si celor din spitale sa le dea putere sa lupte sa isi revina. 

 

Dimineata dupa ce m-am trezit m-am tot invartit in pat si foit, mai voiam sa dorm, dar nu puteam. Am citit stiri pe ipad, am mai cascat gura pe Fb, una alta si dupa vreo ora am vazut ca ai mei inca dorm, zic sa mai inchid si eu ochii 5 min. Ei.. in alea 5 min cat am atipit am avut un vis! Doamne, ce vis! Cat de real! Eram parca la matusa in curte, sta la 2 case mai la deal de mama. Intre mama si matusa sunt 2 case, dar acelasi proprietar. Deci aud  o voce, a lu` Nea Costica, vecinul din mijloc... striga: Dorinaaa!! Dorinaaa!! de ce tii geamul inchis!? Afara era soare si o zi senina si frumoasa. Eu ies si ma uit la poarta, asa parca se luminase poarta aia, si il vad pe tata la brat cu vecinul. Tata asa cum il stiam, vesel si senin la fata, de dinaintea bolii. Eu ma sperii si tot repet: nu nu nu! asta nu e real! eu visez! eu visez? e real??? cum? Nu se poate!?!! tata vine si ma ia in brate si ma pupa si simt miros de pamant... si il intreb: da` cum e posibil asta? cum ai iesit?! ... si atata a fost visul meu... m-am trezit si ma tot gandeam, cum de am visat eu asta acum ? Se vede ca inca nu-s impacata cu moartea lui... dar sper sa ii fie bine, oriunde ar fi el... Mereu il visez ca reinvie, creierul/sufletul meu cred ca nu accepta inca ca a plecat. 

 

========

 

 

..si acum sa zambim putin, sa imi spuneti daca seamana cu maica`sa, ca aia din poza lu` rall!?!  [bat]

 

.. si tortul meu scary&spooky!  [soricel]  stiu, stiu.. vreti reteta, o sa o scriu intr-o zi cu soare! 

 

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat de trist... stau si citesc pe siturile romanesti articole, marturii, update uri despre ce s-a intamplat in clubul ala vineri seara... nu-mi vine sa cred. Curg lacrimile siroaie... Cata durere o fi in sufletul parintilor ce si-au pierdut copiii sau ii vad prin spitale in coma, arsi de vii... 

 

Am aprins lumanari...  pentru tata ,,,si pentru cei plecati mult prea devreme in tragedia din club... si ma rog ca cei din spitale sa isi revina. Of Doamne... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e necaz...

Mi-e necaz ca totul va trece si se va uita. Asta nu e ghinion...un ghinion pot sa-l inghit, e mana destinului sau oricum vreti sa-i ziceti. Aici este neglijenta criminala si unii inca vor sa se fofileze. Sa se acopere de hartii mincinoase. Nu-i vorba ca trebuie sa fie condamnati sau incarcerati...e vorba ca daca se accepta hartiile ca argument in fata faptelor, oricand, cat de curand, totul se va repeta, in alt loc si evident cu alti protagonisti.

Merge si asa...este motto-ul zilelor noastre in tara asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut ca a iesit lumea in strada, un marș al tăcerii...si nu putini. Poate totusi se vor condamna vinovații! 

 

Am fost la plimbare. O zi mohorâtă de Noiembrie dar pustiul nostru nu baga de seama. Si ne înveselește si pe noi. Ii place tare mult pe nisip, la plaja. Am urcat pe un deal, o coasta la mare, prin pădure si dupa ce am coborât, am fost pe plaja. Mama ce dans si alergare in nisip! :)

 

Am facut tacos si acum stam la un pahar de vin. Ne pregătim de o noua saptamana. Ceea ce va doresc si vouă! :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost un weekend atat de ciudat, care a inceput frumos de tot. Cu petrecere de Halloween la prietenii nostri. Eu incantata rau ca... m-am costumat in rochia mea de mireasa, rosie cu dantela neagra, ca doara ne-am casatorit de Halloween (ideea a fost cea a lui fi-meu "why don't you put it on, Mummy?" "Don't think it fits me any more, love. Hmmm... actually, let's try...") , veselie, costume, prieteni buni... apoi -am realizat ce s-a intamplat... A doua zi, aniversarea casatoriei noastre (of course am fost chemata sa lucrez dimineata la un spital, dar am terminat repede), timp petrecut cu familia, apoi seara la o mini-petrecere la alti prieteni, sa se zbantuie copiii oleaca.. si tot citind pe FB, citind prin ziare, si din Romania, si de-aici, bloguri... Seara am aprins o lumanare si pentru cei care au plecat...Ca de obicei in noaptea de 31 octombrie. Dar ne-am gandit si am plans si pentru cei de la Colectiv. Azi ... ceremonia oficiala de Samhain, unde din nou au fost pomeniti cei care s-au dus, dar si cei care se lupta intre viata si moarte in spitale .. Si viata continua...Mister la patinaj a trecut la level 6... el si sora-sa s-au veselit mult weekendul asta, s-au costumat, au mancat dulciuri en gros (ne-am facut ca nu prea ii vedem) Sentimente amestecate...laughter and crying, tristete si revolta... imi pare atat de rau pentru toti care au murit, pentru toti care zac in spitale, pentru familiile si prietenii lor...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 de ani as fi fost si eu acolo. De fapt, daca weekendul acesta as fi fost in Bucuresti, as fi fost sigur acolo. Daca frate-meu ar fi fost in Bucuresti, sau daca concertul ar fi fost in Cluj, ar fi fost si el acolo, cu sotia lui. Noi suntem rockeri dintotdeauna... adica eu nu tin minte sa fi ascultat alta muzica, headbanging de la 13 ani... la fel si fratele meu... Pe FB tot citesc de prieteni ai unor prieteni care sunt in spitale, sau nu mai sunt...Ma uit la pozele muzicienilor care au plecat... si mi-e teama sa ii caut pe Gugal... in anii '90, cand cantam si eu intr-o trupa metal ii cunosteam cam pe toti muzicienii rock underground din Romania...ma intreb oare nu am fost impreuna cu ei la vreun festival?

Maine va incepe o saptamana noua pentru noi - dar ce o fi in sufletul celor care si-au pierdut pe cei dragi intr-un mod atat de tragic [:(] [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a fost o zi superba, tot soarele care a fugit de la Strumphi a venit la noi. Am mers in golf in Cardiff si am stat la soare, ne-am plimbat si am mers la un restaurant. Si am mers cu o sixcicleta (bicicleta de 6 persoane) fara sa fac febra musculara. Si Julia a dormit 3.5 ore plimbata prin golf de ne temeam ca ii e rau [:D].

 

Pe la 4 insa s-a lasat o ceata de nu te vedeai om cu persoana. Si un friiig...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...