Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

Eram in clasa a 6-a cand am facut hepatita.  A. Pipi era maro, au pus ceva substanța in el si s-a colorat in verde parca. Nu m-au lăsat sa ma mai duc acasă, m-au trimis la spitalul de infecțioase urgent. 

Eu nu am avut alte manifestări decat oboseala si greata. 

Am stat in spital 3 saptamani si apoi regim alimentar 6 luni, scutita de sport la fel. 

Aici nu se tine regim alimentar. Nu stiu cu efortul cum e. 

 

La tf vb si eu cu mana stanga :)) ca sa pot scrie cu dreapta, defect de servici :)). 

 

Elyda tu tii tf in dinti? :))

 

Viviana tare rau imi pare de Silvia. Mi se zbârlește parul pe mine cand citesc. 

 

Diana anul trecut, dupa ce a împlinit 18 ani, nu am mai avut niciun control asupra ce face la scoala si in rest. Daca pana atunci puteam sa intru in contul școlii sa verific ve si cum, in ziua cand a împlinit 18 ani nu am mai avut acces. Așa e la toti. 18 ani nu e numai pe hârtie, e real. Isi asuma răspunderea integral, parintii nu mai au răspundere si nimic de spus. 

Profesoara mi-a zis si pana ca nu mai e nevoie sa merg la ședinta particulara părinte-profesor-elev, ca dupa 18 ani se discuta numai părinte-elev. Diana si-a dorit insa sa particip, dar nu s-a discutat cu mine nimic, ca si pana atunci. Am fost doar spectator. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Viv, cu multa placere [:)] Pt ca mobilul meu e batran [:D] (vorba Marciei) si bateria se descarca repede, mi-am comandat mai devreme telefon nou, Samsung galaxy S6 edge...si am schimbat si abonamentul; adica platesc pt ce aveam inainte (plus internet mai mult) 20 de fr mai putin [pk] pt telefon am platit acum 1 fr, iar restul platesc in rate lunare timp de 2 ani...de-abia astept sa-l primesc...

 

Ella, vezi ca asta cu plata telefonului in rate pe 2 ani e cam țeapă. La noi, pentru ca il cumperi in rate, se adauga $10/luna insurance, ca cica nu e al tau, e al lor ...pe 24 de luni, inseamna $240, adica jumatate din costul telefonului. Practic platesti 1 telefon si jumatate, doar pentru ca nu il cumperi pe loc, cu banii jos.

Nu stiu daca si la voi e la fel ...întreabă daca in plata lunara este inclusa vreun insurance.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 Diana anul trecut, dupa ce a împlinit 18 ani, nu am mai avut niciun control asupra ce face la scoala si in rest. Daca pana atunci puteam sa intru in contul școlii sa verific ve si cum, in ziua cand a împlinit 18 ani nu am mai avut acces. Așa e la toti. 18 ani nu e numai pe hârtie, e real. Isi asuma răspunderea integral, parintii nu mai au răspundere si nimic de spus. Profesoara mi-a zis si pana ca nu mai e nevoie sa merg la ședinta particulara părinte-profesor-elev, ca dupa 18 ani se discuta numai părinte-elev. Diana si-a dorit insa sa particip, dar nu s-a discutat cu mine nimic, ca si pana atunci. Am fost doar spectator.
 

 

big like. Nu pentru ca ii scoate pe parinti din contul copiilor ci pentru ca le trage copiilor un semnal de alarma; de acum voi raspundeti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo luna am inceput experimentul cu banii. Daca la inceput P cheltuia instant alocatia saptamanala si ce ii mai dadeam extra pentru diverse servicii, in ultimile 10 zile am reusit incredibilul: a pus bani deoparte ca sa isi cumpere vopsea speciala de pictat pe fata, sa o pictez de Halloween! Aseara cand a luat trusa de vopsit a fost foarte incantata si eu am melițat pe ce inseamna sa strangi, sa nu cheltui instant ce primesti etc. E un inceput promitator.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana da, chiar ii responsabilizează. Ei au facut tot de ex la terminarea liceului. Ei s-au organizat, au facut planuri, costuri si ne-au convocat pe părinți la ședinta pt ca aveau nevoie de ajutor in anumite chestiuni. Si de idei, dar au expus planul lor la care nimeni n-a adăugat sau scos nimic, era in regula. 

Parintii au venit cu ajutor de genul: eu am cu cine sa aranjez muzica mai ieftină ca un DJ va ia dublu, remorca de închiriat, cine poate sa organizeze stopurile șamd. 

 

Ma bucur ca se vad roadele cu banii, mie imi place responsabilizarea lor de mici.  :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CCS a avut hepatita cand era prin clasa a II-a. A stat 3 saptamani internat la Babes. Parintii nu aveau voie. Era intr-un salon mare cu multe paturi si fiecare copil, seara, plangea dupa mamica lui.  La parinti se uitau prin ferestra si parintii la ei.

 

Cat a stat Silvi internata la Babes ne-a povestit chestia asta de mai multe ori si noua si asistentelor. Pana a gasit o asistenta in varsta de pe vremurile alea si i-a povestit cum au schimbat saloanele si i-a confirmat spusele.

 

Ma gandesc ca a suferit foarte mult saracu atunci de nici dupa atatia ani nu i s-a estompat amintirea.

 

=====

 

Dar nici mie nu mi s-a estompat amintirea de cand mi-a intrat un cui ruginit in fund. si acum vad privirea mamei plina de groaza cand m-a vazut cu sangele siroind pe picioare.

si pansamentele si cateva doze de antitetanos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

seara buna 

 

sunt abia la pag 2 cu citirea. ca voi mancati ciorba de limba de trei ori pe zi. 

pana am dat gata ultimile pagini de la capitolul trecut, am facut o supa de pui.  [il]

 

 

andra, la multi ani ptr Robert.  [flo2]

 

 

sanatate celor baolnavi, mari si  mici.  [flo2]

 

 

vazut copii frumosi, locuri frumoase si frumze ruginite de toamna. 

 

 

nimik, absolut nimik nu am impachetat ptr Romania. nici nu mai stiu pe unde am pus tot ce-am cumparat, barbatul mi-a dat in grija sa le scot la interval.  [:-)))]  in baza mea ii ramane cafeaua acasa,  sub pat probabil.  [fri]

 

ma intorc la citit si cautat lucrurile pe sub pat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...