Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

pai eu am inteles asa: ca patronul a declarat clubul cu capacitate de 80 persoane, pt care nu avea nevoie de autorizatie de la pompieri. si totusi a organizat concerte cu sute de persoane - deci e vinovat.

 

ii consider vinovati si pe organizatori - pe oricine a decis sa aprinda artificiile alea si pe cei care le-au aprins efectiv.

 

nu-l consider vinovat pe patron ca a facut economie la materiale - mi se pare firesc, atata vreme cat legea ii permite. am zis mai sus unde consider ca a incalcat legea - da' sincer, habar n-am cum stam cu legislatia in domeniul asta, adica cine ar fi trebuit sa verifice daca acel club functiona in scopul declarat, sau in alte scopuri. daca exista aceste persoane, sunt si ele vinovate. am vazut undeva un fragment de declaratie de-a lui Piedone (adica in link aparea, dar in articol nu) in care zicea ca functionarii lui n-au program seara, cand se organizeaza concertele, deci cum sa controleze? puii mei, fa-le cont de FB sa urmareasca eventurile din sector, si e suficient.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Unul dintre actionari, a mai fost actionar la inca 2 cluburi care au luat foc: Elefant Club nu stiu cum, din Bucuresti, si Gobblin nu mai stiu cum, din Constanta. Ambele au luat foc, dar fara victime, doar pagube materiale.

Asta e al treilea...

 

Si ce urmeaza???? Sa-l  mai incercam si pe al 4-lea???? Ce ziceti?? Sa vedem ce se intampla, nu?? [:(]

Mai, cum se poate asa ceva??? 3 cluburi incendiate??? Sunteti sanatosi la cap??? Tu ca si patron esti constient ca ai niste probleme? 3 cluburi sa-ti ia foc, nene????? Cred ca a scapat pentru ca in celelalte 2 nu ai fost victime, deci a fost strict paguba materiala a lui, si-o fi luat banii de la asigurare si pe aici ti-e drumul!

 

Sunt foarte suparata pt ce s-a intamplat... Toata lumea umbla cu spaga sa obtina ceva. Nu se poate legal, stai acasa si gata. Trebuia sa intre doar 80 de oameni, si aia pe scaune. Exact cum au declarat pe propria raspundere. Si cu obiect de activitate: bar, servire bar. Nu concerte, nu au specificat nimic de vreun concert in hartia aia.

Cum poti sa lasi sa fie cu artificii in conditiile astea? Cum poti sa nu ai senzori de fum, sprinklere, ingnifuge?? Nuuuu, investitii minime, de deh, e scump...

Ei ar vrea showuri peste showuri si sa curga banii. Atat si nimic mai mult. De securitatea celor prezenti ii doare undeva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai eu am inteles asa: ca patronul a declarat clubul cu capacitate de 80 persoane, pt care nu avea nevoie de autorizatie de la pompieri. si totusi a organizat concerte cu sute de persoane - deci e vinovat.

 

ii consider vinovati si pe organizatori - pe oricine a decis sa aprinda artificiile alea si pe cei care le-au aprins efectiv.

 

nu-l consider vinovat pe patron ca a facut economie la materiale - mi se pare firesc, atata vreme cat legea ii permite. am zis mai sus unde consider ca a incalcat legea - da' sincer, habar n-am cum stam cu legislatia in domeniul asta, adica cine ar fi trebuit sa verifice daca acel club functiona in scopul declarat, sau in alte scopuri. daca exista aceste persoane, sunt si ele vinovate. am vazut undeva un fragment de declaratie de-a lui Piedone (adica in link aparea, dar in articol nu) in care zicea ca functionarii lui n-au program seara, cand se organizeaza concertele, deci cum sa controleze? puii mei, fa-le cont de FB sa urmareasca eventurile din sector, si e suficient.

Oh, și asta ce înseamnă? Că o fabrică de pâine unde se lucrează preponderent noaptea (că trebuie să plece pâinea de dimineață) nu e controlată că nu are primăria program? Să înțelegem și că orice bar / restaurant / club care funcționează numai seara pot să stea liniștite că nu le vine nici un control pentru că nu e program la primărie? Incredibil...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, parca tu ziceai ca o lege care nu prevede si sanctiunile incalcarii ei, nu e de fapt lege. Din cate am citit, legea exista, inclusiv sanctionarea dar nu exista dispozitii de verificare a aplicarii legii. Ca la tampiti! :(

Ioana, da, eu ziceam asta. Degeaba zice legea că ești obligat, dacă nu zice și ce pățești dacă nu se respectă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-a schimbat legea? E drept ca acum muuuulti ani, in anii 94-98 am lucrat la Pritectia mediului. Pe acea vreme, nu se dădeau autorizații de funcționare de la primarii fara autorizație de pompieri si protecția mediului. Chiar si noi, la mediu, legea ne cerea sa fie autorizația PSI la dosar. 

 

nu, nu s-a schimbat. dar tocmai de aceea primaria zice ca din punctul lor de vedere erau ok - tocmai pentru ca luasera anterior autorizatia de la ISU pentru PSI. ca ei - practic - nu au cum sa controleze ce au facut cei de la ISU.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-au revenit cele mai crunte amintiri.Aud stiri,vad stiri,aud ipotezele si sunt revoltata la maxim.Nu zic ce le-as face eu nenorocitilor.Da,e vina patronilor ca au folosit materiale ieftine sui au aprobat folosirea spatiului pentru concerte la care se lucra cu foc deschis.Da.e vina spagarilor de la isu si nu numai.

Cand aud ca ranitii sunt in stare critica mi se face rau.Retraiesc prin ce am trecut si ma gandesc la suferinta parintilor,la suferinta copiilor.Sunt sedati,acum nu simt durerea dar ...

Mai eu as aplica legea talionului aic.Nu e admisibil asa ceva.

Sper sa se infunde puscaria de catre vinovati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca daca vor fi luate "la puricat" toate cluburile, barurile, discotecile din bucuresti, aceeasi neregula va fi gasita la multe dintre ele - ma refer la declararea in acte a capacitatii sub 80 persoane, activitate de bar-terasa si functionarea fara a avea nevoie de avizul ISU.

legile astea parca sunt facute special cu tot felul de portite si chichite...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...