Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Da, nici la noi nu aveau voie parintii, la infecțioase. Cu copiii pana la 7 ani (parca) stăteau si parintii. 

Mie imi făcea tata pui cu sos de smantana, mâncarea mea preferata si desert grapefruit cu zahar (grapefruitul se spunea ca e bun la ficat). Eram la etajul întâi in spital si mama punea totul intr-o plasa. Noi aveam o sfoara si o lăsam jos, mama lega punga si o trăgeam. 

 

Am stat in camera cu doua fete, studente. Eu aveam 11 ani, era in Februarie. Prima dintre ele avea un prieten arab, stia cateva cuvinte in araba si imi povestea cum e sa ai un prieten străin. Tatal ei era șofer pe salvare si avea pile, il lăsau sa intre. Ne aducea portocale. 

Apoi ea a plecat, a venit o alta studenta. Ele erau acasă, in vacanta de dupa sesiune. Asta a doua era mai tăcută, citea mult. Citeam si eu :).

 

din spital imi amintesc ca a fost fain, eram o gaska de copii singuri si ne plimbam de la unii la altii, stateam la povesti. Nu foarte des ca nu ne lăsau toate asistentele, dar unele erau mai blânde. 

 

Atunci am vazut prima data un copil de la orfelinat. Avea 5 ani dar nu statea in picioare, nu vorbea. Arata ca unul de un an. Mic si nedezvoltat. Avea si el hepatita. Toti mergeam sa il vedem, ca la circ. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, cred ca am mai povestit ca am mers la un Balul Bobocilor acum 1-2 ani si am ramas impresionata de cum au organizat cei din cls. 12 balul, ei singurei d'al capo al fine (inclusiv strans banuti de la sponsori intr-un oras care nu da pe dinafara de proaperitate).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inca nu sunt sub pat, nici nu mai intru acolo cu gabaritul meu.

am admirat-o pe Eva. ce-a crescut..... ce par fain are. mado, seamana cu tine precis!  [flo2]

 

 

si la noi ca la mihaela cu scoala, de la 18 ani aleulia cu parinti. copii sunt direct raspunzatori de tot ceea ce fac. mi se pare rezonabil asa. 

 

viviana, sa-mi spui cand te duci la scoala, sa stiu sa te enervez ca sa te umfli si sa-ti pui pantofii cu toc. imi pare rau de silvia. 

 

io n-am avut hepatita, sper sa nici nu fac vreodata. barbatul  a avut de doua ori. cu stat in spital si tot ce povestiti voi. groaznic. 

si ca tot vorbesc de el, de doua zile il doare stomacul, atat de rau ca noaptea se perpeleste. a fost la medic, a primit sa faca endoscopie, dar termin abia luna viitoare pe 23. si de cascat ce-a fost nu a cerut nici un calmant. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am desumflat de tot. 

Mi-a spus domnita ca se descurca singura.

Ca nu ma mai vrea la scoala. 

 

 

a citit ce-a scris mihaela! 

stii, si eu ma aprind cand vad nedreptate. oriunde. ma deranjeaza teribil mai ales cand sunt nedreptatiti copii sau cei care nu se pot/sti apara. de umilintele in fata altora nu mai vorbesc. dar daca las as treaca o zi, doua, trei .... incep sa vad cu alti ochi, caut aspectele pozitive (care nu exista din pacate in astfel de situatii, sau?) si ma dezumflu pana la urma. 

 

 

inca nu am impachetat nimik, am sortat una alta.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brrr.... abia e 6 si e bezna afara! [ups]

 

Am fost in parc pana s-au aprins luminile pe strazi si Sophia mea nu si nu, ca ea mai sta in parc si eu o intreb cand are ea de gand sa mearga acasa si zice clar si raspicat: at half past eleven!  [batcap]  [:-)))]  [:-)))]  zic bine, tu stai in parc ca eu ma duc acasa, e noapte, mi-e frig... m-am dus pe soare si cald ca o balerina ce mi-s, cu picioarele goale si sacou si mi-au inghetat toate accesoriile!  [fri]  Am ajuns in casa si mi-am facut un ceai cu multa lamaie si am dat drumul la centrala! [cit] 

 

Am pus de mamaliga si astept barbatul, care vine pe [bicla], s-a reapucat de biciclit de vreo sapt si ceva si stau cu frica, desi are lumini multe si e super bine semnalizat, are si geaca reflectorizanta si beculete si tot tacamul, dar cand citesc stiri ca in fiecare luna mai moare cate un biciclist sub rotile tirurilor, parca nu-mi vine sa stau linistita. Mereu stau cu inima in gat pana il vad la usa, mai bine spus pana aud cheile.. ori ca merge cu metroul si arunca un nebun metroul in aer, ori pe bicla si nu-l vede vreun nebun in oglinzi... tot cu frica stau. Cum o dau, cum o invart, mereu ma uit pe ceas si numar minutele, ca stiu cat face si cu bicla dar si cu metroul de la birou pana acasa. Mi-s paranoia, stiu [alcool]  

 

Cum ziceam, azi am fost afara si ne-am jucat in parc si nu numai. Am fost de dimineata sus in deal la niste magazine, am lins ceva vitrini, mi-am cumparat niste cosmetice,  o pudra si un rimel de la Clinique si un contur de ochi si o crema, apoi am admirat in vreo 2 magazine decoratiuni de Craciun, am fost si la o inghetata de aia buna italiana ca tot nu o tratasem cu ceva bun pe Miss dupa rezultate asa faine la scoala,dupa care ne-am batut cu frunze intr-un parculet , am fost la supermarket dupa mici cumparaturi, am revenit acasa pentru ceva pranz si apoi  iar parc. Tare tare frumoasa e toamna asta, nu-mi aduc aminte de o asa toamna frumoasa, cred ca de cand eram studenta... mi-e dor de Iasi, de Copou, de toamna superba din Gradina Botanica... mi-e dor de studentie!!  [il]

 

Ahh vorbeam de lup si lupu` cu cheia`n usa!  [pk]

 

Revin mai tarziu!!! 

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...