Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui-amarui cu puf galben...de pinguin


Recommended Posts

 

Ce fac copiii la exercitiile in caz de cutremure?

S.

sunt invatati sa se adaposteasca sa nu le cada ceva in cap. Se adapostesc sub banci. Dupa ce se termina, asteapta ca profesorul se se duca la usa si evacueaza clasa incolonati, clasa cu clasa dupa un plan stabilit pana ies din scoala. Se duc in curte unde nu exista posibilitatea sa-i raneasca ceva si asteapta parintii.

Simularile de cutremure se fac de 2 ori/an.

 

Apoi un alt element important pentru copiii mai mari: ei trebuie sa stabileasca cu parintii un loc de intalnire ca sa nu se caute ca bezmeticii unii pe altii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 916
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi se verifica saptamanal alarma de incendiu si avem training cam de doua ori/ an. Iesirea de incendiu e separata de cea 'normala' are mocheta si podea speciala, nu sunt decoratiuni de nici un fel, nici lemn. Am avut vreo 4-5 exercitii de incendiu in 10 luni, ultimele doua chiar serioase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna la fel am gandit si eu referitor la cutremure. Am zis ca UK nu are vulcani si e amplasata pe o placa tectonica, nu pe imbinari, deci e ok. Apoi am aflat ca sunt si aici, Wales e una dintre zonele cu activitate seismica medie-mare, dar desi sunt in medie 10 cutremure/an, adancimea la care se produc si magnitudinea mica pe Richter face sa nici nu le simti. Din top 10 cutremure in Wales in 2000-2015, cel mai puternic a fost 3.3 

 

Incedii nu am vazut live, insa de speriat e si forta apei, mai ales daca locuiesti langa coasta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici scara de evacuare e doar din beton si metal; zidurile nu sunt decat tencuite in alb, parca ar fi neterminate...si sunt multe scari din astea in tot mall-ul...plus ca sunt ft late...noi avem un punct de intalnire stabilit deja, e o alta cladire la 5 min de mers pe jos de-aici...si trebuie sa ajungem pana acolo...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ce-am fost la baie si am dat cu ochii de extinctor...sunt peste tot puse...si avem si in tavan chestii de-alea cu apa...

Cred ca-mi pun si acasa senzor pt fum, ca nu se stie niciodata...

ai mei au senzor pt gaze (care e obligatoriu cand ai centrala cu gaze, cei cu centrala le-au instalat)...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...