Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Certificat casatorie strain inscris la Ambasada Romaniei. Eliberare pe loc?


Recommended Posts

Daca v-ati casatorit in strainatate (nu la Ambasada ci la primarie) si ati inscris certificatul de casatorie strain la Ambasada Romaniei cand vi s-a eliberat certificatul de casatorie romanesc? Se poate pe loc sau a doua zi?

 

Eu m-am casatorit la primarie in SUA, trebuie sa merg la Ambasada in Washington iar pe siteul lor nu se mentioneaza cum/cand se face eliberarea certificatului romanesc.

Planuiesc sa imi scot si pasaport in acelasi timp, deci vor fi procesate in regim de urgenta cu... finalizare in 48 de ore dupa cum spun ei. Prin finalizare eu inteleg ca mi-l dau in cel mult 48 de ore, corect? Ati apelat la serviciile lor, imi puteti confirma?

 

Intr-un singur loc am gasit pe Net clar specificat ca se elibereaza in aceeasi zi, dar nu in SUA ( ci Scotia, ultima pagina:    https://roscotland.files.wordpress.com/2013/05/certificat-casatorie-inregistrare.pdf ).

In cazul meu este OK sa il ridic in 48 de ore dar nu vreau sa ma intorc dupa zile / saptamani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Prietena mea s-a casatorit la primaria din Bruxelles, si-a depus actele pentru eliberarea certificatului la ambasada romaneasca ... si dupa 3 luni a avut si certificatul romanesc.

Dar nu cred ca e regula, e mai degraba vorba de cum functioneaza ambasada respectiva (evit sa dau cu epitete mai elocvente).

Nu poti intreba la telefon sau pe un mail ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...