Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tragedia din club


ralualexandrei

Recommended Posts

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E groaznic, de cand am aflat ma tot perpelesc ca nu raspund prietenii mei din Buc care mai mergeau in club....

Am aflat ca o colega de liceu a murit acolo, o fata foarte simpatica si vesela..:(( nu imi vine sa cred asa o tragedie :(

O tampenie, nu am cuvinte sa descriu cat de sordid e accidentul asta....:((

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma pune pe ganduri o constatare poate nu e momentul (dar poate fi oricand) -

 

La 200 de persoane toate serviciile de urgenta declara ca au fost colapsate

 

Preventiv (perfect plauzibil pentru Bucuresti) ce se va intampla daca in 10 minute vor fi 2.000 - 10.000 - 20.000 - 50.000 de oameni?

Daca as fi la guvernare ar fi o intrebare extrem de dura ce mi-as adresa-o si mai ales as dori sa am un raspuns palpabil.

Cum fac? Cine? Cand? In ce mod concret? Functioneaza? Vreau sa vad de 2 ori de 10 ori ca functioneaza.... Daca se intampla peste 10 minute? Fara glume.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, fiind totuși vorba de o tragedie,;nu stiu daca e luata in calcul in cadrul managementului de care vorbesti...

Tu cand iti faci un plan pentru o activitate, iei in calcul ca iti ia foc casa, sau hotelul in care vrei savte duci in vacanta?

Adica eu una, nu..

In schimb,  oamenii cheie din siste trebuie sa aiba capacitatea de rezolvare,  calitate sine qua non in conducere, sa administreze corect si eficient astfel de catastrofe. ..

 

Adica asta poate fi luat in calcul.... sa fie suficient de competenti cei care trebuie, ca sa poata rezolva o problema neprevazuta....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu m-ai inteles. Acum un sistem la modul real se declara colapsat, suprasolicitat pentru 300 de solicitari intr-o perioada scurta de timp. Adica nu functioneaza daca sunt 500 de solicitari. In Bucuresti sunt cati locuitori? Daca discutam de un cutremur cum functioneaza acest sistem? Nu as avea liniste sa fiu in guvern pana cand nu as vedea concret ca am un raspuns valabil la aceasta intrebare. Nu teoretic. Si asta as solicita in orice oras/localitate in care exista o experienta concreta a unei calamitati.

La nivel de educatie a populatiei civile si in scoli as institui in mod obligatoriu instruirea concreta si periodica a tuturor categoriilor de oameni (copii/tineri/adulti) a modului de reactie si comportament pt inundatii/cutremure/incendii. M-a pus pe ganduri (desi ma asteptam) informatia prin care au fost decese datorate busculadei.

Ok e doar o informatie si atat - nu mai continui ideea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestiile astea au nevoie de aviz de la pompieri.Ca sa dai drumul unui club trebuie avize de te doare capul.Avize care s-au dat pe ochi frumosi sau pe spaga.

 

Uite ca acum nenorocirea s-a produs.Chestiile alea erau cu coeficient de ignifugare foarte mic,din ce explica un pompier,rezistente la caldura de calorifer.Era decorat cu birete si lemn.

 

Nu la chestiile alea.De asemenea spatiul nu avea ventilatie si avea doar o usa.....

 

Normal,lasa ca "merge si asa"...

 

Sper sa plateasca cu puscaria pe viata cei care au facut asta.Inconstienta si blestem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem bine, fetele mele n-au fost acolo. Nu acum.

Mare tragedie...lacomia organizatorilor le-a fost fatala.

Rufus, la ce anume te referi? Din ce am citit concertul a fost cu intrare gratuită. Sau nu te referi la asta, ci la faptul că instalația de izolare fonică nu era ignifugată, că nu exista extinctor?

 

Oricum, trist și nedrept ce s-a întâmplat cu tinerii aceia :(.

 

Rall, îmi pare rău de prietenul vostru... Condoleanțe!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 M-a pus pe ganduri (desi ma asteptam) informatia prin care au fost decese datorate busculadei.

 

Ar fi trebuit sa existe cineva care sa stie cum se face evacuarea.

Ar fi trebuit ca acele cai de evacuare,acel plan de evacuare contra incendiilor,plan pe care-l vezi pe orice usa de institutie sau ceva de genul asta sa fie facut pe bune.

 

Vor cadea multe capete,asa ceva nu se poate si nici nu se va incerca musamalizarea cum a fost in alte cazuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu suntem pregatiti pentru situatii de urgenta. Nici noi, nici cei care trebuie sa intervina.

Este clar, evident, nu se pune pret pe preventie, educatie in caz de..., exercitii, etc.

S-a dovedit in ultimul timp ca in caz de catastrofa, poti doar sa speri ca exista Dumnezeu, ca ai noroc, etc.

Nimic altceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus, la ce anume te referi? Din ce am citit concertul a fost cu intrare gratuită. Sau nu te referi la asta, ci la faptul că instalația de izolare fonică nu era ignifugată, că nu exista extinctor?

 

Oricum, trist și nedrept ce s-a întâmplat cu tinerii aceia :(.

 

Rall, îmi pare rău de prietenul vostru... Condoleanțe!

 

Clubul respectiv nu este cu intrare gratuita.

Nu stiu la concertul de aseara...poate ca asa a fost.

Exista norme clare de functionare, raportat la numarul de oameni dintr-o incinta.

Pentru club, multi oameni inseamna bani multi.

O usa si (in final) doua inseamna prostie clara.

Nu stiu cate reguli au fost incalcate cand s-a emis autorizatia, o sa stabileasca aia de-s in masura. Dar e clar acum dupa ce s-a intamplat ca nu a fost in regula.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...