Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tragedia din club


ralualexandrei

Recommended Posts

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mvaiii ...acum am aflat si eu de 41 ...

 

Mvai Doamne ...

 

Mai, dar de ce se "duc" copiii astia la o saptamana dupa incident ? Asa e la arsuri ? Nu sunt in spital, in ingrijire medicala ?

 

E din cauza posibilitatilor limitate din spitalele romanesti, sau pur si simplu asta este parcursul ???

 

Am vazut pe FB ca pe unii vor sa ii transporte prin Danemarca ...pot aia face mai mult ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o saptamana incep organele sa cedeze, in caz de arsuri. E clasic. Medicii au avertizat din cate stiu. 

 

Pentru cei 60 care sunt in stare critica, medicii sunt rezervati.

Asa este Mihaela. Medicii ne-au spus ca incep sa cedeze plamanii si rinichii - deja erau pregatiti de dializa, adusesera si multe aparate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adolescenti care, in momentul respectiv, dupa incendiu, au avut arsuri superficiale sau nu au avut nimic, vin acum cu complicatii pulmonare, pe care noi le tratam de urgenta, a declarat vineri, la Ambasada Frantei, managerul Spitalului "Grigore Alexandrescu", Dan Enescu, potrivit Mediafax.

"Vin in continuare, de acasa, adolescenti care in momentul respectiv au avut arsuri superficiale sau nu au avut nimic si vin acum cu complicatii pulmonare pe care noi le tratam de urgenta. (...) Daca niste copii sanatosi, care au avut poate o arsura de unu la suta, ceva insignifiant, si dupa cinci zile se prezinta la spital cu traheobronsita si cu tulburari grave de arbore traheobronsic, ce se intampla cu cei care au 30 - 40 - 70 - 80 la suta arsuri? Tocmai asta e particularitatea cazului. Noi nu cunoastem modalitatea de a contracara, ci doar de a sustine ceea ce s-a intamplat in clipa producerii accidentului. Stim ca este un accident atipic, adica s-a produs in 12 secunde, si ca, practic, cand au venit pompierii nu au avut ce sa stinga. S-a transformat acea incinta intr-un crematoriu in care acele persoane au fost carbonizate, ca o camera de gazare, deci cu o mixtura in care in permanenta mai apar alte substante care fiecare dintre ele poate ca le-am putea contracara, dar impreuna nu stie nimeni ce se poate face cu ele", a spus prof. dr. Dan Enescu.

El a mai spus ca distructiile care apar sunt deosebit de grave, au efecte la distanta, evolutive.

Medicul a mai precizat ca una dintre fetele care a ajuns la Spitalul Universitar in seara incidentului statea pe un scaun sub observatie, nu parea sa aiba nimic, dar s-a prabusit brusc si a murit.

"Deci despre acest lucru este vorba, adica sunt niste efecte pe care nu le putem sustine, nu le putem cunoaste. (...) Dupa parerea mea, componenta aceasta chimica este cea mai importanta. Deci sistemul nostru ar fi putut negocia fara niciun fel de problema in conditiile unui traumatism accident colectiv normal, dar acesta are ceva supradaugat, cu care cu greu te poti lupta. Noi ne confruntam cu niste cazuri pe care reusim sa le aducem la o stare aproape buna si dintr-o data incep sa se prabuseasca. Nu este evolutia unei boli ale arsurii nomala pe care o cunoastem pana acum. Ne putem astepta la orice", a mai spus Dan Enescu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andre Rieu in lacrimi:

André Rieu a venit în România cu un avion privat, special pentru a merge la clubul Colectiv şi pentru a-şi arăta solidaritatea faţă de români.

Violonistul s-a alăturat, în jurul orei 16.15, celor peste 200 de persoane care se reculegeau în faţa clubului Colectiv.

După ce s-a recules aproximativ un sfert de oră în faţa clubului, André Rieu a depus o coroană de flori în memoria victimelor tragediei.

Ulterior, cu ochii în lacrimi, André Rieu a spus că îi este foarte dificil şi a fost foarte afectat când a auzit despre această tragedie.

"Este foarte dificil. Ştiţi, viaţa se compune din amintiri, iar românii mi-au oferit atât de multe amintiri plăcute în cele două săptămâni în care am fost în România. Când am auzit ceea ce s-a întâmplat, sigurul lucru la care m-am gândit a fost să vin aici şi să plâng alături de dumneavoastră. Îmi cer scuze, singurul lucru pe care pot să vi-l ofer este muzica mea", a declarat André Rieu.

Violonistul a mai spus că după ce, în luna iunie, a susţinut şapte concerte în Piaţa Constituţiei din Bucureşti, a înregistrat mai multe DVD-uri cu aceste evenimente şi vrea să doneze toţi banii din vânzarea acestora pentru ajutorarea victimelor tragediei.

"A fost ceva foarte frumos, dar acum totul este foarte trist. Pot doar să vă ofer muzica mea şi banii. Sper că acestea îi vor ajuta pe oameni (...) Tot ce s-a întâmplat a fost groaznic. Voi putea doar să plâng alături de ei (victimele tragediei, n.r.). Este singura alinare pe care pot să le-o ofer. Toate gândurile mele şi muzica mea vor fi alături de victime. Voi compune o melodie pentru ele", a mai spus André Rieu, în aplauzele persoanelor prezente în faţa clubului Colectiv.

André Rieu a venit special în Bucureşti pentru a aduce un omagiu victimelor incendiului şi va părăsi România după ce va pleca de la clubul Colectiv

http://www.mediafax.ro/cultura-media/andr-rieu-in-lacrimi-la-clubul-colectiv-voi-compune-o-melodie-pentru-victimele-tragediei-foto-14877638

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce ciudat ...pare ca si doctorii sunt luati prin surprindere ... e ca un fel de arsura chimica ? Intoxicare cu efect intarziat ??

 

De ce cedeaza plamanii sau rinichii ? Parca ar fi otraviti mai mult decat arsi.

 

Avem o ruda internata la Urgenta ...mama a fost la ea si a trecut pe langa etajul cu cei arsi. Rudele, parintii, oameni veniti din provincie, tati nebarbieriti, mame desfugurate, dorm pe coridoare. Au paturi, perne ...niste culcusuri de insomniaci.

A vorbit mama cu o Doamna ...i-a oferit un pat la noi acasa ...nu a vrut femeia aia sa plece de acolo. I-a oferit o baie calda....la insistentele sotului a acceptat. A luat-o acasa, s-a spalat, a mancat putina supa si a vrut inapoi. Mama i-a platit taxiul . Nu a vrut mancare, nu a vrut nimic ...nu stiu ce au vorbit, a zis mama ca nu a intrebat-o nimic si femeia a zis ce-a vrut. Era in razboi cu Dumnezeu si mama, extrem de credincioasa de cand a murit tata, nu a contrazis-o ...

 

Desi a facut un bine si ar fi trebuit sa se simta bine, mama era extrem de tulburata. Se intreba, ce bine e asta, care ei ii face asa de rau ...si daca ar trebui sa-l invite so pe sotul Doamnei la o baie ...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Frumos gest din partea mamei tale, Buflea! Si ca a chemat-o pe doamna sa faca un dus, si pentru ca a aascultat-o [flo2] [flo2] [flo2] 

 

... din pacate asa este, cum a zis Mihaela [:(]... La arsuri atat de grave, cam la o saptamana dupa incident incep sa cedeze organismele, organele, rinichii, inimile, plamanii [:(] ... Arsurile sunt pacatoase, imprevizibile si nemiloase, din pacate sansele de supravieturire cand e vorba de arsuri pe suprafata corporala mare sunt limitate, iar in cazul celor ale aparatului respirator ...si mai scazute [:(] [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E tulburata Buflea, ca vede din nou ce inseamna durerea si moartea.Nu vreau sa ma gandesc ce-o fi in inima oamenilor...in inima parintilor alora.Imi vine sa plang de cate ori citesc.Cata disperare si durere...amplifica de 10 ori,de o mie de ori ce ai simtit tu cand era Alex bolnav...si poate te apropii de groaza si disperarea sarmanilor parinti....care stiu ca poate unii nu vor mai ajunge acasa.

 

Nici ru nu stiam ca arsurile sunt asa periculoase.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce a ars acolo, Acel club  era facut din materiale  de extrem de proasta  calitate. 

Acel burete  era facut  din materiale  extrem de toxice. 

Arzand  ..fumul  inhalat ...nu are repercursiune  imediat. .ci  in timp. 

S.a spus de f multe ori  de fapt de ce s.au dat acele  estimari! 

Pentru  ca au  au inhalat  pana si cianuri  din intoxicatia  cu acel  fum  din materialele  alea  .

De asta s.a spus chiar  daca sunt in spitale  di monitorizati  ....decese  din pacate  vor mai fii. 

Eu imi doresc  din tot sufletul  sa nu mai fie! !!!

Dar din pacate ....vin si de acasa  ,pers  cu arsuri  de 1% dar cu complicatii  la plamani  si rinichi. 

Asta  se intampla. ...le cedeaza  plamani  si rinichi. 

Nu stiu ce mama naiba  a fost facut  clubul  ala. ...!!!!!

[:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...