Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tragedia din club


ralualexandrei

Recommended Posts

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu nu pot pricepe cum poti lasa rudele celor spitalizati sa seta asa ca animalele pe culoare. Vedeam intr-un reportaj tv cum sprijineau peretii, un scaun , o sala de asteptare, putina decenta pentru cei care sufera.

 

Nu stiu daca e adevarat dar circulau pe net mesaje cu mama care are doi copii minori arsi. Cica era epuizata si lumea incerca sa se mobilizeze sa se duca noaptea sa o ajute cu schimbarea plostilor etc.

 

Nici nu are rost sa te intrebi de ce toata lumea vrea in afara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marina, ai vazut coridoarele de la noi?  si conditiile? imagineaza/ti cum e acum cand spitalele sunt suprasaturate.

 

Eu m/am mirat ca au avut aparatura pt toti pacientii... la noi nu exista sali de asteptare in adevaratul sens al cuvantului, sunt cateva scaune pe un palier si gata.

 

iar apartinatorii schimba plosca pt ca e lipsa de personal.

intradevar, Doamne fereste sa fiek un cutremur sau o catastrofa care sa implice multe victime, sper ca acum sa se trezeasca cei care pot lua decizii si sa faca ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eumada, din cate am citit ministrul nu a avut legatura cu aducerea medicilor straini respectiv trimiterea pacientilor in alte tari. Acestea s/au intamplat datorita medicilor care si/au sunat fostii colegi sau prieteni care lucreaza in strainatate iar acestia au intrebat la diverse spitale.

 

In articolul acela scrie ca in tara nu exista un spital unde pacientul s afie tratat la norme europene, izolat samd. Ba da exista, la Timisoara, dar nu poate primi decat  cativa pacienti, ca nu sunt destule saloane izolate. De la Timisoara au mers la BUcuresti medici care sa se ocupe acolo de plamanul artificial, ca au experienta cu asa ceva.

Spitalul de care spun, cel din Timisoara, a fost facut datorita austriecilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Noi am discutat cu un medic din familie - implicat la urgente acolo si ne-a spus ca au venit medici din afara si au inceput sa opereze si ca aia au fost socati de lipsa unor echipamente esentiale - la un spital de top din Bucuresti ...

El, medicul roman - s-a simtit rusinat de acest lucru ...pentru ca stie ca astea sunt conditiile la noi si asta este ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

asta e realitatea - unele spitale au prmit echipamente scumpe - insa acele echipamente trebuie intretinute, ,mentinute si folosite cu grija.

Alte spitale - in special din provincie - nu au nici macar esentialul.

 

Da, in ROmania trebuie o schimbare din temelii - cu totii stim asta. Daca nu ar fi nevoe de o schimbare majora - tinerii nu ar mai pleca, dimpotriva, ar veni si altii la noi.

Nu ne place sa acceptam adevaruri care dor - dar nu stiu cand va mai veni ocazia unei astfel de revolutii ca acum - care incearca sa fie dusa in ridicol de niste televiziuni in care nu se face jurnalism ci altceva.

 

pacat - acum era un moment perfect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

pacat - acum era un moment perfect

Iarta-ma dar nu înțeleg ce regreți.  Suna ca si cum ai pus cruce posibilității de schimbare,  ca și cum protestele și mobilizarea și solidaritatea oamenilor cae ies în strada peste tot în tara nu înseamnă nimic.

Ai o fixatie cu televiziunile și am impresia ca ti-o alimentezi privind fix la alea cu a căror poziție nu ești de acord.  Mai mutat-te pe Facebook sau alege uncanal tv echidistant, mie digi mi se pare super pofi în perioada ăsta,  restul tabloidizeaza mai mult sau mai puțin. ..dupa minte și puteri.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...