Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tragedia din club


ralualexandrei

Recommended Posts

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buflea, cum adica daca buretele a fost toxic a fost  o coincidenta? 

 

eu nu dau vina pe burete ci pe cei care nu au  vederea  in perspectiva , nu intinuiesc pericole si sunt pusi in locuri cheie.  banuiesc ca de asta au  aparut atatea institutii de  prevenire, pentru a gandi spre a preveni nu a urma ordine .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca trebuie sa dam vina pe buretele ala ...proabil ca nears, era inofensiv si bun la izolatie fonica. Cine l-a pus acolo, nu cred ca s-a gandit ca va fi otravitor daca cumva arde clubul.

 

Faptul ca buretele a fost toxic, a fost doar o alta councidenta nefericita.

Cei mai mult au murit otraviti cu acid cianhidric-vorbesc de cei 27 morti din seara incendiului. Asta a fost concluzia legistilor, toti aveau in sange concentratii letale din aceasta substanta.Moartea a fost aproape instantanee.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc ca, inainte de a fi transferati in strainatate, pacientii trebuie stabilizati intr-un fel pentru a suporta drumul. Cred ca de aceea s-a asteptat si nu au fost trimisi din prima clipa. 

I am ascultat azi pe Dr Lascar si pe seful sectiei de terapie intensiva de la Floreasca, au explicat atat de clar ca nu puteau fi transferati nicaieri pana exact la momentul cand s-a facut transferul, nici macar la alt spital din Bucuresti, cu atat mai putin in strainatate.Au spus ca simplul transport de 20 m ,pana la salile de operatie aflate pe acelasi etaj dureaza ore si le pune viata in pericol de fiecare data...

 

Eu nu stiu cum mai au oamenii astia nervi si rabdare sa tot dea explicatii si sa tot demonteze toate acuzatiile tampite care le sunt aduse permanent...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caress, multi vorbesc putini cunosc.   in locul lor l-as fi pus pe PR-ul  spitalelor sa vorbeasca , ei au alta treaba acum  nu de vorbit la televizor. 

 

dar pana la urma aparatura aia ultraperfomanta de ce nu functioneaza?  nu ca ar fi ajutat in cazul acesta decat pentru o persoana,  intreb pur si simplu pana voi afla un raspuns. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ieri am vorbit cu parintii, medici amandoi. Asa cum a zis si Roxana, perioada critica e cam de 21 de zile. Si daca trec primele 24-48 de ore, se poate vorbi de "pragul de 7 zile"  - cand, cam la o saptamana dupa incendiu incep sa cedeze organele, in primul rand plamanii si rinichii, si nu mai rezista organismul. Weekendul asta a reprezentat acest "prag" pe care din pacate atatia nu l-au trecut [:(] [:(] .Daca pacientul trece cu bine de pragul asta alt moment critic e "pragul de 14 zile"  - cand ar putea aparea septicemiile. Iar in final e "pragul de 21 de zile" , cand ... pot sa apara "surprizele". Dar asta nu inseamna ca nu pot aparea complicatii si pe parcurs, sau dupa cele 21 de zile, arsurile sunt tare, tare rele si imprevizibile. Tratamentul si recuperarea pot dura luni si luni de zile...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caress, multi vorbesc putini cunosc.   in locul lor l-as fi pus pe PR-ul  spitalelor sa vorbeasca , ei au alta treaba acum  nu de vorbit la televizor. 

 

dar pana la urma aparatura aia ultraperfomanta de ce nu functioneaza?  nu ca ar fi ajutat in cazul acesta decat pentru o persoana,  intreb pur si simplu pana voi afla un raspuns. 

 Lumea e atat de suspicioasa incat cu greu ii crede pe ei, imagineaza ti cam ce credibilitate ar avea PR ul spitalului...

Au explicat si ca acea sectie a fost inaugurata cu hei rup, ca e gata dpdv logistic dar ca nu exista personal care sa stie sa lucreze cu acea aparatura ultraperformanta.Pt ca exista niste proceduri legale, dosare, documentatie, alocari de fonduri, etc, care dureaza.Mult, ca la noi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...