Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Tragedia din club


ralualexandrei

Recommended Posts

groaznic , mie imposibil sa imi imaginez durerea prin care trec acesti copii si parintii lor. Dumnezeu sa le fie alaturi!

 

dar stau sa ma intreb si va intreb pe voi, s-a facut ceva cu celalate cluburi? s-a trecut la inspectii, re-evaluari etc...ca aceasta tragedie sa nu mai fie repetata si in alte locatii?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 588
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sunt siderata sa vad ca autoritatile noastre, cele din sistemul medical, pana si intr-un moment atat de teribil ca asta, pun pe primul loc imaginea si orgoliile lor, in loc sa se preocupe de vietile oamenilor. Nu ma refer la medici si la restul personalului medical, sunt sigura ca ei fac tot ce pot, dar politicienii sunt sub orice critica. Au mintit atata timp ca totul e in regula, ca au tot ce le trebuie, ca sectia cea noua pentru arsi e "in stare de a fi functionala" (expresie antologica a dlui Banicioiu), nu au cerut ajutorul UE decat joia trecuta (cand au solicitat ca TOTI cei 80 de raniti in stare grava si critica sa fie transportati in strainatate pentru ca in Romania nu pot fi tratati, informatie pe care nici pana la momentul asta nu au facut-o publica, noroc ca a aflat presa de la purtatorul de cuvant al Comisiei, Jakub Adamowicz), si noi intre timp am aflat de la un medic britanic cate paturi pentru arsi avem. 

 

De asemenea, sunt raniti care nu pot fi lasati singuri dar spitalul nu le poate pune la dispozitie o asistenta (Nicole si Alex), si altii care stau in spitale unde nu exista medici specializati in arsuri grave, si unde apropiatilor nu le spune nimeni nimic, spre disperarea lor (Elsa Albu de la Sf. Ioan e in stare foarte grava, are functie pulmonara zero, iar la Sf. Ioan nu exista camere sterile, nu exista medici specializati, nu au dotari, medicamente, duc prietenii in fiecare seara flixotide si creme de la farmacii). Incercam noi, diversi oameni de pe net, sa ne mobilizam pe FB si la fata locului si sa facem ceva pentru ei. Dar dupa parerea oficialitatilor, totul e bine si ei se descurca nemaipomenit.

 

Mi se pare ingrozitor ca pana si o drama de astfel de proportii e tratata cu iresponsabilitate si dorinta de a masca lipsurile si problemele cu orice pret (si aici pretul e foarte mare!). Am vazut atata dezorganizare si dezinformare ca nu mai am nicio incredere in autoritati. Ba ca functioneaza unitatea aceea noua pentru arsi de la Floreasca, ba ca nu functioneaza. Ba ca n-au nevoie de ajutor, ba ca au (ca doar se duc oamenii zilnic si doneaza diverse). Ba ca nu e cazul sa mearga ranitii in strainatate, ba ca ar cam trebui. Ba ca vor trimite doar pacientii asigurati, ba ca de fapt ii trimit pe toti, indiferent de asigurare. Etc. etc. etc. Si in tot acest timp nu au avut o celula de criza, o situatie centralizata a ranitilor, a nevoilor etc.

 

Ei sunt preocupati doar de imagine si fac "damage control" trimitandu-l pe dr. Lascar la diverse emisiuni... Care, a propos, mai intai a zis ca acea unitate ultra-moderna functioneaza dar prefera sa nu plimbe ranitii si medicii prin spital, apoi ca de fapt nu e personalul instruit. Si legat de asta, iata ce au descoperit jurnalistii de investigatie de la RISE Project: 

În vreme ce moartea eliberează, unul câte unul, paturile de spital în care și-au trăit agonia arșii de la clubul Colectiv, unitatea de elită de la Spitalul Floreasca, care le-ar fi putut prelungi zilele la șase dintre ei, zace, în continuare, nefolosită.

RISE Project a mai descoperit un detaliu legat de felul în care a curs investiția de 9 milioane de euro, făcută în echiparea acestei unități medicale: profesorul Ioan Lascăr, membru în comisia de licitație care a hotărât ca dotările să fie furnizate de firma Gemedica, acordă consultații la clinica Academica, pe care Galea o deține împreună cu Oprescu.  

Altfel spus, Lascăr a elaborat caietul de sarcini al unei licitații care a fost câștigată – în absența oricărei concurențe – de o firmă a patronului clinicii la care își rotunjește veniturile.

În zilele care au trecut de la dezvăluirea faptului că în București există o unitate modernă destinată îngrijirii arșilor – nefuncțională, deși, în primăvără, a fost inaugurată, en fanfare – Spitalul Floreasca nu a răspuns la niciuna dintre întrebările adresate de RISE Project, legate de acest caz.

https://www.riseproject.ro/clinica-pentru-arsi-de-la-floreasca-exorbitanta-si-nefunctionala-facuta-de-un-apropiat-al-lui-oprescu/

 

Pe dl Banicioiu il cunosc intrucatva din alte experiente si nu ma asteptam la altceva din partea lui, dar acum cred ca si domnii Arafat, Lascar si ceilalti au ceva explicatii de dat.

 

Si sper, in ciuda acestui haos, sa avem parte si de vesti bune (deh, speranta moare ultima)...

 

P.S.: pozitia Asociatiei Daruieste Viata, care se lupta de multa vreme cu sistemul de sanatate si lipsurile lui: 

http://www.daruiesteviata.ro/noi-am-facut-tot-ce-se-poate-ministerul-stim-ca-nu/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dar e o mica mare diferenta... nu compara calitatea servicilor unitatilor medicale din america cu cele din Romania (spun asta mai ales dupa ce am citit cele spuse de salcia).

 

trist e foarte trist ce se intimpla si mai ales ca e vorba de bucuresti la care am oarecum pretenti fata de alte orase din tara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa evit din strat orice eventuala incercare de a-mi contesta curiozitatea spre lucruri tulburatoare, pe care le mai pun si la ora 22:30 ora Romaniei, o sa spun ca intreb aici pentru ca nu am canale romanesti acasa, unde poate se explica toate acestea si nu am timp / nu vreau sa ma informez singura pe net ... imi e mai usor sa mi se moaie posmagii .

 

Prin urmare, va avertizez ca ma framanta niste intrebari tehnice pe care cei mai sensibili, s-ar putea sa le considere exagerate.

 

1. Ce inseamna ca pacientii sunt "intubati" si care este diferenta dintre "intubatie" si "respiratie mecanica" ?

 

2. De ce sunt unii dintre ei intubati ? Pentru ca nu pot respira sau pentru ca efortul de a respira perturba organismul care e "ocupat" cu plagile alea ?

 

3. Daca sunt intubati, sunt constienti ? Sau e un fel de "coma" indusa

 

4. Cat poate sta un pacient intubat ?

 

5. Am citit pe net termenul de "intubat dar stabil" ... asta e de bine, nu ? Ce inseamna "intubat dar instabil" ?

 

6. De ce ii transporta in alte tari ? Au mai multe sanse acolo ? Din ce punct de vedere "mai multe sanse" ? E de dorit ca cat mai multi sa ajunga in strainatate ?

 

7. La transportul asta cu avionul, sunt constienti ?

Cei care sunt intubati nu respira singuri, ci asistat. Sunt intubati fie pentru ca au probleme respiratorii grave datorita arsurilor cailor respiratorii sau inhalarii de substante toxice, fie pentru ca au arsuri atat de intinse incat sunt sedati/coma indusa, si evident ca nu pot respira singuri.Toti cei intubati sunt inconstienti, sedati sau in coma indusa...pot fi si in coma ,,naturala'', bineinteles. Pot fi tinuti intubati cateva saptamani, dar de regula cand perioada aceasta se prelungeste se practica traheostoma-temporara sau permanenta-adica tuburile se baga direct in trahee, nu pe gura.Intubat dar stabil inseamna ca din punct de vedere hemodinamic-puls, oxigenare celulara, tensiune arteriala, gaze sangvine, biochimie,etc, etc, nu apar modificari majore intr un interval de 24 de ore. Deci organele si sistemele functioneaza oarecum in parametri si starea lor este stabila.Ii transporta in alte tari pentru ca in curand incepe perioada complicatiilor septice, si aici stam tare prost, pentru ca sunt foarte multi si perioada in care vor necesita ingrijiri este foarte lunga si complicata.Din ce vad eu, nici altii nu stau cu mult mai bine, uitati va cat de putini pacienti accepta spitalele din strainatate-cate unul, cate 2, deci degeaba vorbim aiurea ca nu suntem noi capabili sa i ingrijim pe toti, ca nici altii nu sunt...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dar e o mica mare diferenta... nu compara calitatea servicilor unitatilor medicale din america cu cele din Romania (spun asta mai ales dupa ce am citit cele spuse de salcia).

 

trist e foarte trist ce se intimpla si mai ales ca e vorba de bucuresti la care am oarecum pretenti fata de alte orase din tara.

Michele, eu cred ca Bucurestiul s-a descurcat exemplar in prima faza.In orice alt oras din tara toti cei care au fost in stare critica si grava cred ca erau morti de mult.Hai sa nu mai dam cu pietre si sa comparam cu America...In incidentul similar din America, au fost 100 de morti...Nicio situatie nu seamana cu alta si astfel de comparatii nu fac bine nimanui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

da, dar e o mica mare diferenta... nu compara calitatea servicilor unitatilor medicale din america cu cele din Romania (spun asta mai ales dupa ce am citit cele spuse de salcia). trist e foarte trist ce se intimpla si mai ales ca e vorba de bucuresti la care am oarecum pretenti fata de alte orase din tara.

Exagerezi. ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress ai citit ce a scris salcia despre sectia cea noua de la Floreasca?

De ce compari situatia cu posibilitatea de a fi tratati  'in orice alt oras din tara" si nu compari cu aceasta sectie?

Sunt de neiertat cei ce le-au luat aceasta sansa ranitilor asa ca si cei ce nu au asigurat clubul corect. La fel de vinovati. Ar trebui ca toti cei implicati medici sau nu in  acea inaugurare ireala pusi sub urmarire asa cum sunt pusi patronii de la club .

In schimb imi pare ca exact ei sunt printre factorii decizionali . Trist, foarte trist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle stie ce compara in mod sigur.

Nimeni nu poate crede ca dotarile romanesti se apropie de cele americane atat timp cat in spitale nu sunt nici macar medicamentele necesare

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20572404-medicamentul-contra-intoxicatiilor-fum-nu-este-dotarea-standard-sistemului-sanatate-romanesc.htm

Medicii romani ce i-au tratat au facut tot ce au putut in situatia data. Cinste lor.

Daca insa accidentul ar fi fost insa in America nu in Romania Michelle spune ca ar fi fost o alta situatie data dintru inceput.

 

Ma indoiesc sincer ca nu are dreptate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...