Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Paza buna trece primejdia rea


Recommended Posts

si inca ceva : in cazul unui cutremur se intampla sa zboare de pe rafturi obiecte decorative, din sticla, portelan, care evident devin cioburi. in care poti calca in haosul si zapaceala creata, mai ales daca se opreste curentul sau nu ai cu ce sa luminezi prin casa, daca e noapte.

poate n-ar fi rau sa renuntati / reduceti  numarul acestor obiecte decorative aflate in camera de zi sau dormitoare. in bucatarie - asta e, e de asteptat sa se sparga farfurii, pahare, etc.

se gaseste un fel de pasta-plastilina cu care poti sa lipesti (temporar) aceste obiecte .

eu nu am nici un dulap, vitrina inalte. la mine tot mobilierul nu e mai mult de 1.20 m inalt.

 in bucatarie nu am nici un dulap suspendat.

edit am pe un hol dulap facut pe comanda, prins dar e prins in perete bine de tot.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 98
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

recunosc ca nici eu nu am nici un bagaj facut.

chiar daca stau in California la mine nu sunt cutremure mari...plus ca stau la casa, nu prea mie frica de asta.

DAR stau in zona und ee seceta excesiva si potential de foc. si pt asta ar trebui sa am bagajul facut , ca daca Doamne fereste ia ceva foc prin zona ne evacueaza obligatoriu si in citeva minute treb sa fii in maina si la drum. deci un bagaj din asta mi-ar folosi si va fi pe lista.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

apropos de remodelarile care se fac in case/apartamente si care se dovedesc a fi foarte periculoase. nu situ la voi cum e dar aici chiar daca faci remodelare interioara vine inspectie de la 'oras"

 

cand am facut eliminate o usa si am facut o arcada, obligatoriu se pune o birna groasa(nu mai stiu grosimea...dar e ceva standard care treb sa fie fol)  care vine pe stilpii laterali.

 

 aici chiar si la casa, nu vorbesc de apartament, nu ai voie sa darimi stilpi de sustinere decit cu schite si aprobare de la inginer.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

apropos de remodelarile care se fac in case/apartamente si care se dovedesc a fi foarte periculoase. nu situ la voi cum e dar aici chiar daca faci remodelare interioara vine inspectie de la 'oras"

 

cand am facut eliminate o usa si am facut o arcada, obligatoriu se pune o birna groasa(nu mai stiu grosimea...dar e ceva standard care treb sa fie fol)  care vine pe stilpii laterali.

 

 aici chiar si la casa, nu vorbesc de apartament, nu ai voie sa darimi stilpi de sustinere decit cu schite si aprobare de la inginer.

 

michelle, dar cand faci remodelarea, anunti undeva, ceri permis/autorizatie sau cum ? inspectia vine chemata de cine anume ?

e adevarat, la voi casele sunt construite in general pe cu totul alt sistem, la noi majoritatea caselor si blocurilor vechi sunt din beton, cladirile mai noi (si in general cele de birouri) sunt pe structura metalica, cu pereti despartitori din rigips, samd.

renovarea apartamentelor la noi se face pur si simplu direct, fara aprobari, autorizatii, inspectii sau mai stiu eu ce. daca darami o mica debara sau elimini usa+geamul dintre o camera si balcon, teoretic cred ca trebuie sa ceri de la primarie autorizatie, practic foarte putini sau nici-unul nu o fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

normal pt orice perete care il darimi din casa, indifferent cit dde mic si neimportant , usa pusa sau schimbata pozitiacat este, echipa de constructori treb sa lucreze numai daca ai aplicat pt permis de constructie la oras.

 

in cazul in care vinzi casa si are moddificari fata de planul-schitele casei original, poti sa ai probleme ca nu poti dovedi ca lucrarea a fost facuta conform codurilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepco, fara ironie, tu unde locuiesti? Exsta vreun loc in Romania unde nu s-a simtit niciodata un cutremur? Franta, de exemplu, nu este intr-o zona seismica. Cel putin aici, in zona in care locuiesc eu, oamenii n-au trecut in viata lor printr-un cutremur. Le povestesc de huruitul ingrozitor al imobilului in miscare si se uita la mine de parca le-as fi zis ca am trecut printr-un tsunami.

 

Acum citeva saptamini au avut loc inundatii pe Coasta de Azur. Din cauza unei ploi foarte, foarte abundente au murit vreo 7 persoane. Si stiti de ce au murit 3 dintre ele? Pentru ca au coborit in parkingul subteran al imobilului. A venit un puhoi care a smuls usa de intrare, persoanele respective s-au gasit blocate acolo cu apa care urca rapid. Altii au fost luati de ape in timp ce erau in masina. Mai sint unii care vad (sau uneori nu-si dau seama din timp) ca e soseaua blocata si dau totusi sa traverseze. Pentru ca e un drum pe care circula intotdeauna, pentru ca riuletul pe care-l cunosc dintotdeauna e mai intotdeauna fara debit si mai mult sec...numai ca ajunge o singura data...cind riuletul respectiv se umfla de la ploaie si se transforma in puhoi.

 

In caz de furtuna, regulat auzim la televizor de morti striviti in masini peste care au cazut copaci. Nici cum nu-i bine, ca nici sa iesi din masina pe timp de furtuna nu e sigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...