Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 buna  [:)]  cred de acum am liber la mesaje...povestea mea am mai scris-o dar se pare ca nu fost postata. Am 37 de ani, la 35 am ramas pentru prima  si singura data insarcinata....a fost o bucurie imensa , insa minunea nu a tinut decat cateva saptamani.....sarcina oprita din evolutie...explicatia"selectie naturala". A urmat un lung sir de analize atat eu cat si sotul...urologi,andrologi, endocrinologi, hematologi, ginecologi...etc. Spermograma sotului a iesit destul de proasta :(. Intr-un final am reusit sa ajungem la dl dr. AV. care  in urma analizelor ne-a recomandat ca si in cazul vostru 2 variante ( CA 125- valoare  16 si AMH -0.72) laparoscopia si apoi tratament pentru 3-4 luni (endometrioza)si apoi incercat sarcina naturala sau direct FIV, insa tinand cont de valoarea AMH sa mergem direct pe FIV.  Nu am posibilitatea si nici nu vreau sa merg sa fac laparoscopia in Grecia, cand se poate face si in Romania( el mi-a spus ca nu face  in tara). Sincer mi s-a parut ca vrea sa grabeasca putin lucrurile, sunt multe fete care nu au reusit din prima Fiv- mai ales din cauza endometriozei care initial nu a fost o problema si care dupa neobtinerea unei sarcini a devenit brusc o problema. Nu am intelegeti gresit, imi place tare mult de AV si o sa facem fertilizare in Grecia insa sunt multi bani la mijloc si nu vreau sa risc. Imi este teama  [fri] in urma  a ceea ce am citit la voi si a multelor nereusite din ultima vreme.

 Intrebare... transferul embrionilor congelati se face contra cost?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Cam slaba activitate pe acest forum anul acesta. pt. Hellen 37..... Bineinteles ca se plateste FET-ul ( transferul embrionilor congelati) pretul este jumatate din costul procedurii, adica 1500 euro fara tratamentul de dinainte si de dupa FET. Cum sa nu se plateasca..... Ce mai este gratuit pe lumea asta? Si daca vrei sa primesti un sfat.... Apuca-te de treaba ca timpul trece. Pana faci tratamentul, pana mai incerci tu natural cateva luni, apoi incepi FIV daca nu reusesti natural....si ce o mai interveni ...si asa mai trece un an- doi, AMH scade, se apropie de zero, adica rezerva ovariana se termina si apoi vei regreta ca ai stat prea mult pe ganduri. Vrei copil? Lupta pentru visul tau acum cand inca se poate...."daca iti doresti cu adevarat vei gasi o cale, daca nu, vei gasi o scuza".... Sper ca acest mesaj sa te impulsioneze. Chiar daca nu vei reusi din prima sau deloc, vei fi consolata cu gandul ca ai incercat....gandeste-te bine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Hellen37, Poti sa incerci sa faci laparoscopia la un spital de stat, ca sa scutesti niste bani.

La mine operatia a fost f complicate pt ca aveam un chist endometriozic situate recto-vaginal si nu prea se incumetau multi dr sa il opereze. Am mers la Regina Maria si m-ar fi costat 13000, apoi am ajuns la Spitalul sf Ioan si am rezolvat totul cu bine. Multumesc lui Dumnezeu pt acest lucru.

Acum astept sa fac endo-screatching si sa incep tratamentul pt fiv.

E prima data cand incerc , sper sa ma ajute Bunul Dumnezeu, asa cum va doresc si voua!

Si eu am observant ca Vy e un pic cam grabit, parca mi-as dori mai multa meticulozitate, avand in vedere ca ceea ce se intampla la un fiv, atat din punct de vedere material, pr ca sunt costuri mari si trebuie sa fac imprumut pt acest lucru, cat si din punct de vedere hormonal si fizic cu organismal, nu poate fi comparat cu un loz in plic, pe principiul nu a iesit castigator, mai incerci inca o data. Dar cu toate astea trebuie sa mergem inainte, pt ca timpul trece, asa cum a zis si Sperannta 17. Multa Bafta!

Doamne ajuta! sa auzim de bebei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Hellen37, Poti sa incerci sa faci laparoscopia la un spital de stat, ca sa scutesti niste bani.

La mine operatia a fost f complicate pt ca aveam un chist endometriozic situate recto-vaginal si nu prea se incumetau multi dr sa il opereze. Am mers la Regina Maria si m-ar fi costat 13000, apoi am ajuns la Spitalul sf Ioan si am rezolvat totul cu bine. Multumesc lui Dumnezeu pt acest lucru.

Acum astept sa fac endo-screatching si sa incep tratamentul pt fiv.

E prima data cand incerc , sper sa ma ajute Bunul Dumnezeu, asa cum va doresc si voua!

Si eu am observant ca Vy e un pic cam grabit, parca mi-as dori mai multa meticulozitate, avand in vedere ca ceea ce se intampla la un fiv, atat din punct de vedere material, pr ca sunt costuri mari si trebuie sa fac imprumut pt acest lucru, cat si din punct de vedere hormonal si fizic cu organismal, nu poate fi comparat cu un loz in plic, pe principiul nu a iesit castigator, mai incerci inca o data. Dar cu toate astea trebuie sa mergem inainte, pt ca timpul trece, asa cum a zis si Sperannta 17. Multa Bafta!

Doamne ajuta! sa auzim de bebei!

Si mie mi s-a pus diagnosticul de endometrioza, dar doar in urma rezultatului de la CA125, care era 36...

Poti sa imi spui si mie, te rog, la ce medic ai mers la Regina Maria?

Atat de mult te-a costat opratia? 13.000 lei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elena31, eu inteleg ca grecoaica Camibebe nu a facut la Regina Maria tocmai pentru ca, ar fi costat-o 13.000 lei (mi se pare exagerat de mult!!!!), ci la Spitalul SF Ioan, probabil cu scrisoare medicala de la ginecolog.

 

As aprecia daca Vy ar personaliza schemele de tratament in functie de rezulatul inverstigatiilor, dar cum nu iti recomanda sa faci analizele care s-a dovedit sunt necesare pentru o evaluare corecta si cat de cat completa a cazului, prefera sa mearga pe scheme clasice. In felul acesta, va pierde oricum multe cliente....nu cred ca va mai fi asa de aglomerat ca in anii precedenti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uffff, am scris o gramada si nu mi-a postat.................Da Ellen,are dreptate Nikos, la spitalui Sf. Ioan la profesorul Iordache, este singurul pe care l-am gasit dispus sa faca aceasta operatie complicata, datorita pozitionarii chistului si la care nu se baga nimeni. La Regina Maria ar fi fost echipa de ginecolog si chirurg. Profesorul e chirurg si tot la el am trimis si o fata din Suceava, cu aceeasi problema.

 

La un an si jumatate dupa operatie CA125 era 4. Am speranta ca am scapat de aceasta boala, dar amh-ul e tot mic 0,49 dupa ce am luat 3 luni Profertil la indicaiile unei d-ne dr., apoi Vy mi-a zis ca la amh mic nu e bine sa iei profertil..................inainte de operatie si de profertil amh-ul era 0,4...........nici nu stiu ce sa mai zic.......

 

Nikos, tu parca ai mai facut FIV? Poti sa imi spui la ce sa ma atept? ce consideri ca a fost gresit si ce a fost bine?

 

eu m-am dus cu lista de intrebari la Vy si mi-a zis ca la ei e vazand si facand, in functie de profilul si de reactia fiecarei paciente................

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camibebe, dupa ce am parcurs o serie de etape cu stimulari, monitorizari, investigatii si analiza comparativa a unora, pot spune ca m-as fi asteptat la mai multa implicare printr-o abordare personalizata in functie de problemele fiecareia si in functie de cum raspundem la stimulari. Eu nu am auzit de alta schema de tratament in afara de cele doua, cu closty si gonal+menopur+diphereline. In afara de asta, eu zic ca dozele prea mari prescrise pentru ca organismul „sa raspunda cat mai bine” nu ar trebui sa constituie principalul obiectiv, intrucat stim bine ca ce-i mult, nu este neaparat bun.

Am citit pe acest forum diferite scheme de tratament sau am auzit la fetele cu care m-am intalnit la Wellborn si sunt ft multe cazuri in care nu s-a prescris aceiasi medicamentatie daca in cazul procedurilor precedente nu s-au inregistrat rezultate bune sau s-au ajustat dozajele, etc.

In ceea ce ma priveste, as fi vrut sa se puna accent pe calitatea ovocitelor, pe pregatirea prenatala (investigatii, vitamine, anticoagulante, etc) pentru a mari cumva sansele de reusita. Mi se pare frustrant sa tot incerc ca si cand as pune numere la loto. O fi viata o loterie, mai pierzi mai si castigi, dar cand este vorba de sansa de a da nastere unei noi vieti, dar si de factorii pe care ii incumba acest „demers” anevoios: finantare, starea fizica si psihica care sunt afectate de esecurile carora incercam sa le facem fata, indihnarea creste pe masura ce trece timpul si constatam ca sansele scad dramatic.  

 

Bafta tuturor !!!!

PS Nu prea se discuta pe forumul grecoaicelor...sa inteleg ca nu prea mai sunt fete care fav FIV la greci ?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...