Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

Buna fetelor!

Eu tot dezorientata am rama. Aud ca programeaza Histeroscopii in Grecia. mie mi-a zis ca endo-scatchingul si polipul uterin il putem rezolva aici in tara. Pe de alta parte atunci cand am mai avut polipi stiu ca I-am rezolvat tot prin histeroscopie............................

Sa inteleg ca Vy nu face histeroscopie? atunci cum rezolv cu polipul? la  sratching inteleg ca nu e nevoie de histero, dar la polip? se poate rezolva si altfel?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Camibebe, am fost la o consultație la Vy,mi-a pus diagnosticul de endometrioza,după o histerosalpingografie.Mi-a propus sa faca intervenția pentru a-mi scoate lichidul acumulat in trompe.Aceasta operație,a spus el, o face in Grecia si costa 2200€,la care se adauga transportul.Mi a-a părut enorm.Singura,fără soț as fi dat 2500€.Am renunțat.

As fi făcut acest pas fără probleme, dar mi s-a părut ca tratează totul cu ușurintă si nu e suficient de profund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vy face histerosalpinografii,alături de un dr.radiolog.Dupa investigație m-a trimis acasă spunându-mi ca totul e in regula.Mi-a dat filmul.A spus sa vin peste câteva zile.I-am amintit ca sunt din alt oraș si as vrea sa luam o decizie.Nu a vrut .Am revenit peste câteva zile.Mi-a spus ca e grav.Trebuie sa scoatem lichidul din trompe.Si așa cum am relatat, mi-a propus sa merg peste câteva zile in Grecia.Nu am mers fiindcă nu mi-a câștigat încrederea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ai noroc!

Incearca si alta părere.Mie mi-a spus,tot Vy, ca am si un mic chist pe care il rezolva odată cu lichidul din trompe.Am fost la 3 doctori si niciunul n-a văzut asta.La unul chiar am insistat,spunându-i ca il am fiindcă l-a identificat altcineva.Atunci,a insistat si el,arătându-mi detaliat....Nu se zarea nimic.

Nu știu ce sa mai cred!

Mi-as fi dorit sa fac fiv in Grecia,dar faptul ca-mi lua foarte multi bani pentru o laparoscopie si un chist inventat,m-a deranjat.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rosesarbu lichidul pe trompe este hidrosalpinx, nu endometrioza ... sau dr Vy a ramas setat pe diagnosticul asta si il spune indiferent de caz ??? Daca nu ai incredere in diagnostic, poti sa te duci cu filmul la alt dr pt a 2-a parere, e dreptul rau. Daca se confirma hidrosapinx iti recomand sa rezolvi problema inainte de FIV deoarece lichidul este toxic pt embrioni. Ca metoda de rezolvare, din ce am vazut pe la fete (eu nu am avut), s-a preferat clipsarea trompei, daca doar se scoate lichidul, acesta se reface. Sunt destui dr buni in tara care opereaza cu succes.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rosesarbu Histerroscopia,( care e diferita de histerosalpingo grafie) se face sub anestezie generala, cel putin asa mi-sa facut mie in trecut si e un pic mai laborioasa ca si interventie decat histerosalpingografia, de aceea am intrebat....................pt ca sincer nici nu stiu ce o sa imi faca.................mi-a siz doar ca rezolvam cu polipul si cu scratchingul la Spitalul Lotus din Ploiesti. Pe cartea lui de vizita scrie ca ar avea competente in domeniul histeroscopiei, de aceea as fi vrut sa stiu daca a facut cineva cu el aici in tara aceasta procedura.

Ce-i drept si mie imi sizese cu ceva timp in urma(acum un an si jumatate cand am mai mers la el la o consultative ca parca as avea o trompa dilatat si ca ar fi bine sa o extirpam in grecia si ca ma costa 2700 euro dar se face o reducere si platesc doar 2200..........) intre timp m-am hotarat sa nu extirp nici o trompa...........m-am saturat de atatea interventii(hoisteroscopie asistata laparoscopic, iarasi histeroscopie, interventie pt extirpare nodul endometriozic, vreo doua histerosalpingo grafii.....). de ajuns!!!! Vreau copil si m-am hotarat sa fac acest FIV, numai ca, dupa cum amspus mi-ar placea mai multa atentie si mai multa seriozitate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mare "belea" cu dr Vy!!!!!!A prope toate avem endometrioza,la toate singura solutie e FIV in Grecia,acum vad ca si histeroscopii si laparoscopiii vrea tot in Grecia.....eu aproape un an am stat si m-am gandit,si m-am foit,ce sa fac,ce clinica sa aleg,ce doctor sa leg,si m-am oprit la el crezand ca am facut cea mai buna alegere,acum,desi sunt in plina activitate cu procedura de stimulare ma indoiesc.

culmea e ca Vy i-a inspirat oaresce incredere si curaj si sotului meu care nu prea credea in in medicii la care am mai fost,noi cautand un medic care sa ne puna un diagnostic si care sa isi dea interesul in ceea ce priveste problema noastra.

Acum sa vedem......poate e cu noroc!

 

Rosesarbu,pe mine m-a primit dupa HSG,cu sot cu tot sa stabilim ce urmeaza ,dar e drept ca dupa vreo 3 ore....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...