Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cum ce legatura are sperma cu FIV-ul ? Pai copilul ala din ce se formeaza ? Nu din ovocit + spermatozoid ? Ca sa nu mai spun ca, conform studiilor, calitatea placentei e data in mare parte de tata !

 

LE: ""Genes work in pairs: one from mom, one from dad. But about one percent of mammalian genes choose sides, a phenomenon called imprinting. Imprinted genes use epigenetic tags, chemicals that bind to DNA, to quiet one half and let the other lead. The mother’s side of the placenta has only her genes. But in the embryo’s side Cornell scientists discovered most genes are paternally imprinted."

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca ati facut FIV nu exclude ca spermatozoiziii alesi sa aiba probleme care nu se reflecta in aspect (morfologie), cum ar fi, de ex, fragmentarea ADN-ului.

In cazul FIV-ului spermatozoizi ori sunt lasati la liber sa fertilizeze ori, daca parametrii spermogramei sunt slabi, sunt selectati "cei mai buni" de regula folosind un microscop de mai mica (ICSI) sau mai mare rezolutie (IMSI), dar asta nu da nici un indiciu despre ADN. Lezarea ADN-ului spermatozoizilor a fost statistic si pozitiv corelata cu rata de avort.

Faptul ca sotul are sau  nu varicocel se poate lega mai mult de probleme morfologice, dupa parerea mea. Rata de imbunatatire a spermogramei dupa operatia de varicocel nu este asa de spectaculoasa precum s-ar dori, din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qiao, si in cazul in care sunt probleme genetice la spermatozoizi se mai poate face ceva? Eu nu prea sunt de-acord cu operația de varicocel pentru ca știu ce presupune! Te întreb daca exista posibilitatea sa găsească un spermatozoid bun din toate punctele de vedere sau daca exista vreo analiza prin care se poate vedea care ar fi problema? Întreb pt ca știu ca soțul meu nu este de-acord cu sperma donata, din păcate! :( eu sincer n as avea nicio problema sa apelez la ovule donate daca la mine ar fi problema, dar nu la mine este problema! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exista o analiza pt a determina daca exista fragmentari ADN - halosperm. Dar analiza nu face decat sa dea o indicatie despe metoda de fertilizare - naturala, ICSI, etc O metoda mai buna de fertilizare care ar mai reduce din gigeii cu astfel de probleme este PICSI, dar nu se face la toate clinicile, nu stiu daca acolo o fac.

Stiu ca este f dureros ce ti s-a intamplat, dar realitatea este ca nimic nu garanteaza ca rezultatul va fi cel dori - un copil sanatos la final. Asa cum ti-am zis de la inceput, cauzele pot fi multiple (inclusiv la tine - de mediu intern, de ex, dar am discutat despre gigei pt ca spre asta s-a indreptat dr), ceea ce ai patit acum ar putea sa fie un caz izolat care sa nu se mai repete la urmatoarea incercare, sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Alios se poate face si la decongelarea lor,dar rezultatul nu e imediat...asa ca se decongeleaza,se extrage tesut(celula),apoi se congeleaza si la un eventual transfer se decongeleaza din nou.Cam mare riscul:(((

Ai dreptate! Problema e cu riscul ff mare de a nu supravietui la a doua decongelare. Nu stiu de ce nu le fac testele cand se face transferul?!? Ei stiu..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...