Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor ,

Sunt f suparata , am facut 2 chisturi de la stimulare in a 8 a zi de tratament, am amh 0,20. Dr Andreas mi-a spus sa intrerup si sa incep de luna viitoare o stimulare cu pastile si sa strang 8-9 ovocite ( in mai multe luni ). Acum aveam 6 foliculi dar din pacate mi-au aparut 2 chisturi datorita stimularii agresive (300 gonal, 150 menopur , 1 difereline) si datorita amh-ului mic . Am 35 de ani fara sarcini sau avorturi . Ma intereseaza daca sunt fete care au reusit in Grecia cu amh ca al meu si cu strangere de ovocite ?

Astept cat mai rpd mesajele voastre !

Va pup si doamne ajuta !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Verona, eu chisturi am facut si de la clostibelgit, care e o stimulare foarte usoara..deci nu e regula.

Eu am reusit cu 3 punctii pentru colectare si un transfer, amh 1.2. Cum am mai scris aici, m-am dus in Grecia ptr punctie chiar si cand am avut 2 foliculi ca sa nu ii pierd.Bafta multa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Verona, eu am 0,13 AMH si la una din stimulari am facut un chist de vreo 2 cm pe care mi l-a extras la punctionarea foliculilor.

In ceea ce priveste numarul pe care doreste sa-l obtina, cred ca s-a referit la 8-9 embrioni, nu ovocite. ...din care vrea sa vada cati se dezvolta pana la stadiul de blastocist.

Bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Verona,cel mai mult am avut 9 ovocite din care au rezultat 7 embrioni. Nu mai stiu cati foliculi. In total am strans 12 embrioni din care au rezistat 3 pana in ziua 5, pe care i-am si transferat. Nu am facut punctie cand am avut chist. Cand am facut tratamentul aveam 32 ani.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Verona, eu am strans doar 4 embrioni in 5 runde de stimulari din care una a fost esec total, intrucat cei cinci foliculi au fost goi !

Deci am obtint astfel... stimulare 1 cu gonal 5 foliculi, 1 embrion; stimulare 2 cu closty 4 foliculi, 2 embrioni; stimulare 3 cu closty - foliculi imaturi (fara punctie); stimulare 4 cu gonal 5 foliculi goi !!!...stimulare 5 cu closty 4 foliculi 1 embrion. La ultima punctie m-am ales si cu o infectie, fapt pt care am facut o pauza..tratament cu antibiotic, apoi am ramas insarcinata natural, insa am pierdut sarcina la aproape 6 sapt. 

Daca menstra nu-mi joaca feste, am sa mai fac stimulare si sper sa si transfer in mai.

 

Dar ...eu am 45 de ani si AMH-ul l-am avut 0.13. Tu esti mai tanara, conteaza si asta ! Bafta !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M3ryo, am cheltuit cam 10.000 lei pe medicamentatia de stimulare. Closty este ieftin, insa o tura de gonal+diphereline+ menopur este cam 4200 lei. Am facut doua stimulari cu gonal....la ultima stimulare cu gonal, asa cum am spus, am avut foliculi goi, prin urmare, vreo 1.000 euro s-au dus pe apa sambetei ca nu am avut niciun rezultat.

 

La prima punctie platesti 1500 euro, iar la urmatoarele punctii cam 200 euro/punctie (extragerea ovocitelor, fertilizarea si anestezistul). Diferenta de 1500 euro se achita la transfer.

Inainte de transfer iti da Laura medicamente ... tratament de sustinere care costa vreo 100 euro. insa fara clexane, doar prezolon /prednison, aspenter, cycloproginova, utrogestan vreo cateva cutii.

 

Insa, la costurile astea se adauga cele cu cazarea si mai ales transportul, care luat de pe-o zi pe alta, este ft scump.....cam 400 euro dus - intors sau chiar mai mult. Cu intoarcere peste cateva zile (nu de pe o zi pe alta) se gaseste si mai ieftin, insa cu cazarea tot cam acolo ajungem.

 

Ca sa mai reduceti costurile, puteti congela sperma pentru vreo trei punctii, daca se poate ....sa luati decat un bilet de avion.

 

O gramada de bani!....si fara garantia  unei reusite! ...ufff

Bafta fetelor!!!..... si mai intrati pe forum sa ne povestiti experientele voastre....cum decurg procedurile, etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...