Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

Camibebe nu iti stiu istoricul, dar si eu am trecut prin 2 FIV-uri si la fiecare am transferat cate 2 embrioni "buni" si rezultatul a fost negativ de fiecare data.

Cariotipul genetic l-am facut si eu si el si a costat 250 lei pentru fiecare la Synevo. La noi a iesit ok, dar la mine e si varsta mai inaintata, iar acum la cel de-al 3-lea FIV doctorul mi-a propus sa merg cu toti embrionii la stadiul de blasto si sa ii testam genetic ca sa vedem clar unde e problema, la mine sau la embrioni.

Embrionii sunt cotati dupa modul in care se dezvolta si in functie de fragmentatii din cate stiu eu, dar daca un embrion are o dezvoltare buna si nu are fragmentatatii asta nu inseamna ca e si sanatos genetic.

Referitor la explicatii Camibebe e foarte greu, nimeni nu iti poate spune care a fost cauza esecului. 

 

Nikos multa bafta!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

Azi am fost la vy sa discutam,.................ca poate ar trebui sa facem o laparoscopie in scop de diagnostic(din asta sincer am mai facut), ca poate ar trebui sa verificam daca e hidrosalpings pt ca exista o suspiciune (am 3 histerosalpingografii si o histerosalpingo ultasonografie pana acum, pe interpretarea de la ultima scrie ca nu am hidrosalpings).................

Inainte de FiV mi-a spus ca ar fi un risc doar de 10 % sa fie hidrosalpings din ce a vazut el si risc de doar 10 % sa influenteze sarcina .................daca s-a uitat atent pe histertos.........., acum cand nu stim clar care e problema dam vina pe orice si nu prea mai recunostem ce am zis initial..................dar ma rog , trecem peste........................

Ideea e ca sunt total dezorientata si suparata. Imi e tare greu sa accept situatia si sincer o compar cu o sarcina perduta, cu toate ca bebeii nu se nidasera.......

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m3ryro cat ar putea influenta aceasta testare genetica embrionul? Presupun ca se practica biopsia,adica extragerea a cel putin o celula din ei.

Despre embrioni , a vazut poza si a zis ca erau "ca la carte".........endometrul 12, dar degaba......................

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Va multumesc. Sper sa reusesc sa trec. CE nu inteleg cei din jurul meu,este ca nu e .ca un test de sarcina pe care Il faci pt .ca ti-a intarziat....aveam mult mai multe asteptari de aici....... iar in cazul cariotipului eu stiam ca de cele mai multe ori este cerut atunci cand s-a pierdut sarcina...ori eu nu am avut sarcini pana acum.

 

Cami, poate au fost ceva tentative de implantare nereusitet2 si nu ai fost constienta de ele...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camibebe testarea am vazut ca se practica cu succes afara fara a afecta embrionii, dar din ce mi-au explicat mie se face doar cand embrionul ajunge la stadiul de blastocist cand are si de unde sa extraga celule. 

Eu de ex am facut 2 fiv-uri, ambele cu rezultat negativ la beta, si tot asa am incercat sa aflu cauza dar doctorul mi-a explicat foarte clar ca sunt multe motive pe care daca le-ar sti toate fetele ar reusi din prima.

Eu nu am probleme cu trompele dar stiu ca hidrosalpinxul daca exista este otravitor pentru embrioni si atunci nu exista nicio sansa sa se prinda sarcina, stiu ca fetele care aveau au clipsat trompele pentru a nu avea probleme.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si la mine se pune problema trompelor! tu cum ai rezolvat ? Nu as vrea sa extirp trompele..................una dintre ele stiu ca e blocata la capatul distal(spre ovar), deci cu asta as fi de accord, dar cu celelta chiar daca e un pic dilatata, avand in vedere ca e permeabila nu as extirpa-o!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Theo, e posibil sa fie asa, dar nici eu si nici doctoral nu are de unde sa stie daca s-a intamplat sau nu vreodata vreo tentative de implantare...................

O iau ca pe inca o analiza in plus ca sa inlaturam toate suspiciunile, oricum dosarul meu medical era mult mai complex fata de analizele pe care l-e cerusera ei!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Camibebe eu nu am probleme cu trompele dar stiu ca fetele care au avut problema inainte de fiv ori au scos trompele ori le-au clipsat. In niciun caz nu trebuia sa faca transferul daca exista sanse de 10% sa ai hidrosalpinx.

 

La mine problema e rezerva ovariana scazuta, dar cu toate astea de fiecare data am avut ceva de transferat dar rezultat negativ. De ex la primul FIV am transferat 2 embrioni de ziua 3 calitate A unul de 8 si unul de 10 celule, la cel de-al doilea tot 2 embrioni de ziua 3 unul de 10 celule si unul la stadiul de morula. Embrionii nu aveau fragmentatii si dupa spusele embriologului erau foarte buni, dar cu toate astea nu s-a prins nimic. La mine ambele trompe sunt permeabile 

 

Acum la cel de-al 3-lea FIV am schimbat si clinica si medicul. Si pentru ca niciodata nu am avut implantare si pentru ca la eco a vazut o adeziune suspecta mi-a propus sa mergem cu embrionii la stadiul de blasto si sa ii testam genetic. Am facut stimularea am recoltat 6 ovocite, 5 s-au fertilizat cu IMSI, am folosit si embrioscopul si am ajus cu 4 blastocisti in ziua 5. Toti au fost supusi testarii genetice si congelati. Acum astept rezultatul testarii si daca sunt ok am unda verde de la doctor sa fac histeroscopia pentru a rezolva cu adeziunea si pe urma transferul. Macar in felul asta vad unde e problema, la mine sau la embrioni

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...