Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

Camibebe eu nu am probleme cu trompele dar stiu ca fetele care au avut problema inainte de fiv ori au scos trompele ori le-au clipsat. In niciun caz nu trebuia sa faca transferul daca exista sanse de 10% sa ai hidrosalpinx.

 

La mine problema e rezerva ovariana scazuta, dar cu toate astea de fiecare data am avut ceva de transferat dar rezultat negativ. De ex la primul FIV am transferat 2 embrioni de ziua 3 calitate A unul de 8 si unul de 10 celule, la cel de-al doilea tot 2 embrioni de ziua 3 unul de 10 celule si unul la stadiul de morula. Embrionii nu aveau fragmentatii si dupa spusele embriologului erau foarte buni, dar cu toate astea nu s-a prins nimic. La mine ambele trompe sunt permeabile 

 

Acum la cel de-al 3-lea FIV am schimbat si clinica si medicul. Si pentru ca niciodata nu am avut implantare si pentru ca la eco a vazut o adeziune suspecta mi-a propus sa mergem cu embrionii la stadiul de blasto si sa ii testam genetic. Am facut stimularea am recoltat 6 ovocite, 5 s-au fertilizat cu IMSI, am folosit si embrioscopul si am ajus cu 4 blastocisti in ziua 5. Toti au fost supusi testarii genetice si congelati. Acum astept rezultatul testarii si daca sunt ok am unda verde de la doctor sa fac histeroscopia pentru a rezolva cu adeziunea si pe urma transferul. Macar in felul asta vad unde e problema, la mine sau la embrioni

 

Mery, nu inteleg: iti face screening genetic la embi? PGD sau PGS? si cam care ar fi costurile, ca pe aci pe pe meleagurile noastre e cam 1000 si pe blasto; ceea ce mi se pare de domeniul fantasticului

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Camibebe, eu am avut hidrosalpinx, l am rezolvat prin clipsarea trompei inainte de FIV si nu am mai avut nicio problema. FIV ul a reusit, am un baietel.

Eu ti-am mai raspuns tie in Ianuarie, la babute. Rezolvarea hidrosalpinx ului este absolut necesara.

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/153403-clubul-babelor-fiv-oasecapitolul-124/page-12

 

Iti doresc sa ai putere sa mergi mai departe. Mult succes! Se poate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saramaria, nu sunt prezenta fantomatica!

Mi se pare urat din partea ta. Fiecare avem probleme si nu apărem ,, de drag" aici. Chiar si noi sa ne numim ,, fantome" între noi, e urat! Alții ne numesc in toate felurile: sterpe, neputincioase etc.

Îți mulțumesc pentru răspunsul din Februarie si îmi cer scuze ca am uitat. Asta este! Noi astea cu problemele noastre devenim pisăloage si .... câteodată mai uitam! Ma bucur ca ai reușit, dar păcat ca ai uitat cum era atunci cand, tot ca mine, ,,Fantoma" butonai acest site!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Rose, imi pare tare rau ca te ai suparat. Din pacate era o gluma pe care nu ai inteles-o: eu la mine ma refeream. EU am o prezenta fantomatica pe forum.

 

Departe de mine gandul de a jigni pe cineva, pe acest forum sau oriunde... Din contra, am raspuns mereu cu drag, cand si cum am putut. Repet: a fost o gluma (buna sau proasta) si se referea DOAR la mine. Nicicum nu mi-as permite sa fac glume pe seama durerii altora.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am primit raspunsul de la vy,care s-a consultat cu prof. Vladareanu si zice ca nu e hidrosalpings si sa fac cariotipul si fragmentarea ADN in continuare. Nici nu stiu ce sa mai zic.....pana acum am 2 medici care mi-au zis ca ar fi si 2 care mi-au zis ca nu ar fi hidrosalpings
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut hidrosalpinx. Am rezolvat prin scoaterea unei trompe si curatarea celei de a doua care din pacate s-a si infundat imediat dupa. Am facut laparo in iulie, in septembrie am inceput stimularea, in octombrie s-a confirmat sarcina (fiv la atena) si acum am doua gemene care tocmai au facut 9 luni. Succes! Va citesc si va tin pumnii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Saramaria, multumesc pt raspuns, eram e cale sa iti pun aceleasi intrebari ca si Rose, am sa intru sa citesc. As fi vrut sa mai stiu daca ai facut clipasarea in tara. Multumesc si pt raspunsul dat anterior in februarie , probabil ca mi-a scapat, am sa intru si acolo.

 

Haitza iti multumesc , aceeasi intrebare as fi avut-o: unde ai extirpat trompa? in Romania sau in Grecia?

 

Eu sunt in continuare dezorientata, pt ca asa cum v-am zis, Vy spune ca s-a consultat cu prof Vladareanu si nu ar fi hidrosaplings(si are f mare incredere in acest prof)................Asta-i partea buna, dar acum ma macina totul si vin si intreb : de ce ceilalti 2 doctori au spus ca ar fi ceva?

Din interpretarile mai vechi stiu ca trompa dr. e obstruata distal (in 2010 au incercat sa imi faca si o salpingostoma prin laparoscopie si cred ca mai rau au facut) si in acelasi timp dilatata, iar cea stanga ar fi dilatata doar pe o portiune mica , dar permeabila.

 

Nu stiu ce decizie sa iau, sa merg pe mana lui Vy si sa fac doar cariotipul si fragmentare ADN si alt FIV, sau sa imi extrirp trompa dreapta, sa aspir ce e pe stanga(dac e ceva) si sa fac FIV. Nu as renunta total la stanga atata timp cat mi-sa spus ca e permeabila, tot as spera intr-o minune pe cale naturala daca nu reusesc prin fiv...................si uite asa dupa un prim si sper ultim esec, ma confrunt nu numai cu a stare aproape de depresie pt ca nu am reusit , cat si cu framantari cat casa............

Inainte sau in timpul recoltarii ovocitelor se poate aspira lichidul din trompe ..............auzisem ca la Timisoara se practica chestia asta...............o fi valabil si pt Grecia?

 

Fetelor sa va traiasca bebeii si sa fie sanatosi! ma bucur din suflet pt reusita voastra si sper din inima sa va urmez cat de curand!

Bafta multa celor care sunt pe cale de a-si implini visul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...