Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

oook, am inteles acum. Acest forum nu este despre cum putem sa ne ajutam una pe alta sau cum putem sa impartasim experienta este despre cum sa injuram ... atunci imi pare rau dar nu meritati sa fiti citite. Si atunci ma intreb eu asa in sinea mea oare cui faceti Voi reclama sau ale cui advertiseri sunteti??? Seara buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca va vine greu sa credeti, dar nu sunt nici “postac” vy si nici macar el. Si am recunoscut ieri ca este prima mea postare, dar am facut-o doar pentru ca mi s-a parut nedrept ceea ce citisem in ultimul timp. V-am recunoscut, de asemenea, ca urmaream de ceva timp acest forum. Cele mai multe dintre voi sunteti suparate, cand astepti o sarcina si nu apare, e greu. Stiu asta din proprie experienta. Te invinovatesti pe tine, apoi doctorul si tot asa. Traiesti momente grele si ti se pare ca nu-ti vei vedea visul cu ochii. Si te ia disperarea! Am trait acest sentiment si pot intelege fiecare femeie care isi spune povestea, durerea, sperantele. Dar, in toate aceste postari, mai sunt si povesti cu happy end, chiar s-au intamplat. De ce nu putem sa le vedem si pe acelea? Empatizam doar la durere si acuzatii, nu si la momente de fericire, la bucuria unor mamici? Mi se pare insa absolut ciudat ce a scris una din fete, ca dr vy nu a fost de acord cu alta schema propusa de ea si a mers pe cea standard. Adica, cum, iertati-mi intrebarea??!! Mergi la dr ca sa ii spui tu ce medicamente sa iti dea? Chiar nu cred ca e normal ca acest lucru sa se intample. Apoi, Nikos va avea si ea un bebe datorita lui vy, pentru ea nu putem sa ne bucuram? Este un forum, toata lumea are dreptul sa scrie. Lucruri mai putin bune, dar si care ne aduc bucurie. Alegerile le facem singure, asa cum cineva a zis tot pe acest forum, nu trebuie sa-ti spuna nimeni ce sa faci. Si da, trebuie sa fim informate, cu bune si mai putin bune. Dar atat! Fiecare alege ceea ce considera ca e mai bine pentru ea.

 

Hopaa, a preluat d-na jurnalista pupitrul si pentru creatie, nu doar redactare.

Aloo, d-na moderatoare TV, noi nu suntem telespectatorii d-voastra, ca sa "empatizam doar la durere si acuzatii", placa aceasta poate ca e valabila pentru televiziuni, insa nu si aici. Desi efortul e evident, sunteti pe un teren complet necunoscut, dar este normal sa va sustineti partenerul, cu tot arsenalul jurnalistic din dotare.
Nu aveti voi grija empatizarii la noi si nu va folositi de Nikos, bineinteles ca ne bucuram pentru reusita ei, activam si pe alte topicuri pe care va invitam sa le cititi, acolo veti putea vedea sustinere, caldura sufleteasca, altruism. De fapt nu stiu cat veti intelege din ele, daca va sunt cunoscute aceste notiuni. Legatura sufleteasca se formeaza in primul rand pentru ca acolo parerile sunt in mare unanime despre medicii si clinicile respective. Pentru ca, desi unii din noi nu am reusit, am fost tratati ca OAMENI si, la randul nostru, ramanem cu respect pentru echipa respectiva.
Mi se pare normal sa existe comunicare intre medic si pacient, sa se tina cont de istoric, de un protocol la care pacientul a raspuns bine in trecut, nu sa se faca experimente noi pe el. La FIV Cehia, medicul meu a pastrat elemente din schemele trecute si nu a fost nevoie sa-i sugerez eu asta, a fost decizia lui. A facut insa o modificare: micsorarea dozelor de cal avute la Genesis, unde se risca sanatatea pacientei pentru reusita.
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Câta porcărie! Auzi: borș reușit din 80 de paciente zilnic! Bravo, domnului doctor! Cât chin sa-si bată joc de atâtea amărâte? Cat chin sa bagi atâția bani in buzunar pe trei vorbe? Cred ca e mai bine si mai mulțumitor daca te-ar programa după o luna, nu a doua zi cand suni. Ce demonstrează asta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma puteti acuza ca sunt sub acoperire ptr ca se poate verifica simplu ca am contul din 2014 :))Sunt profund recunoscatoare dr Vy si echipei de la Genesys ( inclusiv Laurei care mi-a oferit sprijinul necesar in momentele critice) pt ca datorita lor sunt insarcinata in 15 saptamani.Intr-adevar au fost si chestii care m-au deranjat dar e de inteles avand in vede faptul ca sunt f cautati( in ziua in care am avut eu punctia erau peste 40 de punctii.....sunt curioasa daca dr Marmaris:) sau cum il cheama ...daca are 40 de punctii pe luna) , dar am trecut rapid peste si m-am concentrat doar pe ceea ce este important ptr atingerea scopului final . Am si eu o mica curiozitate: cu ce va ajuta ca primiti factura pe suma intreaga? v-o deconteaza cineva?? faceti colectie de facturi?

La ultima ecografie de la mine din oras am asteptat peste o ora ,dar pt asta nu mi-am balacarit medicul pe forumuri.... din momentul in care l- am ales mi-am asumat faptul ca este aglomerat si ca va trebui astept.Va doresc din suflet sa reusiti toate dar atatea energii negative nu sunt in favoarea voastra!!! Succes!!

Ps.sa credeti ca vy si-a facut cont ca sa-si scrie review-uri pozitive pe forumul asta, m-a distrat maxim:)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe 25 gemenele mele fac un an. Sunt obtinute din prima la Pantos. Inca de cand am reusit m-am plans de proces. De la primul contact cu VY nu l-am placut. Din fericire eu am medicul meu care m-a diagnosticat, operat, pregatit si la VY m-am dus direct pentru stimulare. Cred ca l-am vazut de maxim 8-10 ori in viata mea. Sunt convinsa ca citeste forumul dar nu cred ca si scrie. Sunt convinsa ca-l citeste pentru ca pe mine sigur m-a identificat pe aici. Cand am nascut m-am simtit obligata sa-i spun din bun simt. Nu am primit pana azi nici un raspuns la mesajul ala... Ce va pot spune in schimb e ca au un super laborator. Dr meu care are un doctorat in meterno-fetala a fost la ei si in altele in europa si chiar in state. Cand am hotarat ca apelam la fiv mi i-a recomandat stiind ca procesul nu e chiar ok doar pentru ca sansele cresc mult intr-o clinica cu laborator performant. Am scris de nenumarate ori si ma repet in dorinta de a fi de ajutor: va rog nu mai cautati diagnostic la ei. Cautati medici buni care va inspira incredere si apelati la ei pentru diagnostic si tratament/operatii pregatitoare pentru fiv si daca vreti sa mergeti la Pantos mergeti doar pentru procedura in sine. Pe mine la prima consultatie, vy m-am luat cu investigatii de endometrioza si i-am spus clar: nu fac nici o alta investigatie in afara de protocolul pentru fiv. Am raspunsuri pentru tot va rog sa ne apucam de stimulare si atat. Asa am si facut si asa cum am zis mai sus, gagicile mele fac pe 25 un an si sunt niste copii mega reusiti: frumosi, sanatosi si cuminti. Chiar cred ca au ales cei mai buni embrioni. Si cred ca sunt multi medici buni in tara care nu se ocupa de fiv dar care va pot pune diagnostice corecte si va pot si trata. Succes fetelor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va intrebati de ce nu mai intra mamicile sau gravidutele sa scrie? Pai cateva persoane au transfornat topicul asta intr-o cocina.

Am urmarit postarile voastre; acum cateva zile i-am urat succes lui Nikos inainte de beta, citind apou ca a a spus ca sarcina i se datoreaza ei ca a pus piciorul in prag si nu clinicii, de ce m-as mira ca nici nu multumeste pentru sustinere? Iti doresc Nikos sa te bucuri de sarcina si de copil, dar e gresit si fata de doctori si fata de noi si fata de Dzeu sa iti asumi 100% meritul acestei sarcini .

De ce sa scriem? Sunt convinsa ca vor aparea imediat reactii la aceste mesaje.

Ca sa fim acuzate aiurea ca suntem agenti pentru Vy? Sau am citit alta mai tare. Ca utilizatorul Theo79 e sotul meu. O sa se prapadeasca de ras cand va auzi.( adevaratul meu sot). A, si bine ai spus, el e grec. Daca ar fi scris el crede-ma,ai fi vazut diferenta.

Nikos, ca mi-am adus aminte, tu cred xa ai uitat. Eram la clinica pentru prima punctie cand tu ai avut punctie oarba. Nu mai spune ca nu i-a pasat nimanui, ca toata lumea se agita numai pentru asta si s-au intarziat celelalte proceduri. Cacsa tipi mai incet ca nu le pasa.

Asa cum am mai scris de multe ori, noi am avut o experienta buna cu ei. Am stiut la ce sa ne asteptam, ce sa cerem, nu am avut pretentia sa fim primiti cu covorul rosu si invitati imediat in cabinet. Asta nu inseamna ca nu avem respect de sine, cum am citit pe aici. Si am avut si noi clipe de disperare , si am plans imbratisati cand simteam ca nu mai putem, cand ne intrebam de unde mai luam bani, etc. Incerc sa va inteleg furia, dar aici s-a depasit cu mult masura. Ca sa nu mai spyn ca am cazut ca va conteaziceti. Ba face Laura bisnita cu medicamente, ba uita sa le dea..pai saca asta ar fi modul ei de a castiga bani, cum Dzeu sa uite? Eu am plecat din tara cu ideea ca Laura e praf si acoli mi-am schimbat complet parerea.

Imi pare rau ca calvarul asta nu s-a terminat pentru voi, va doresc sa reusiti cat mai repede sa va tineti copilasii in brate. Nu va place medicul? Schimbati-l. Dar trebuie sa va schimbati si voi. Atata rautate si ura nu ajuta la nimic. O atitudine pozitive aduce lucruri pozitive. As fi rautacioasa daca ma intreb...oare sunteti reale unele dintre voi? Sau aveti comision ca sa scrieti aceste postari?

Una e sa iti spui parerea si alta e sa o impui in asa mod vulgar si brutal.

 

Fetita mea are cinci luni si jumatate. Dupa ce implineste 9 luni incepem procedurile pentru urmatorii copilasi. Tot cu Vy . Si tot cu Genesis.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, pe bune? Mai intru din cand in cand pe forum si urmaresc topicul atunci cand timpul imi permite si aseara nu imi venea sa cred ce citesc. Cand ati inceput balacareala v-ati gandit ca pagini scrise inutil, doar cu rautati si impunsaturi nu ajuta pe nimeni? Asa cum am mai spus si in capitolele anterioare, este important sa povestim fiecare experientele cu bune si cu rele, sa nu ne fie teama sa evidentiem lucrurile negative care pot ajuta alte fete, pot invata din experienta noastra dar nici sa sarim calul in halul asta...

 

Mery09 a intrebat pe 7 iunie: "Buna seara fetelor , sunt noua aici , de mult pe forum citesc postarile voastre .Eu astazi am inceput diphereline subcutan si sa inrosit locul unde am intepat pe o raza de 5 cm, voua vi s-a intamplat acelasi lucru ?" dar nu s-a obosit nimeni sa ii raspunda ca toata lumea era ocupata sa se certe... Eu i-as raspunde cu drag, asa cum am facut-o de atatea ori, dar chiar nu mai tin minte de acum doi ani si dupa 9 luni de clexane in burta si vanatai cat cuprinde nu imi mai amintesc cum a fost la stimulare...

 

Si apropos de conturile noi, haideti sa nu mai sarim asa cu acuzele, nu stiu cum a fost la voi dar eu mi-am facut contul in iunie desi citeam forumul de prin martie. Am facut contul si am inceput sa scriu atunci cand am avut nevoie, sa intreb sau sa raspund din experienta mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Mariuca2008. Eu una am mai intrat sporadic pe acest Forum si mi se parea ca are alt scop si ca dezbatea altfel subiectele. Acum ... mi-am revocat abonarea la newsletter :(

 

Scuze Mery09  ca prea dezamagita de lumea din jur nu am raspuns in niciun fel ... Nu am patit niciodata astfel de episoade la Diphereline sau la alta componenta a tratamentului, dar stiu ca am avut probleme de toleranta cu el, in sensul ca eram data peste cap emotional. Poate ar fi bine sa verifici cu medicul tau curant sau poate e ceva legat de istoric medical sau urme de alergii.

 

Zi frumoasa si copii sanatosi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Clara84, daca imi permiti, sfatul meu este sa cauti medicul cu care simti ca rezonezi, care sa te pregateasca pentru FET si care sa-ti supravegheze ulterior sarcina. Sunt sigura ca ai mari sanse de reusita, odata ce ai avut implantare, important este sa gasesti medicul in care sa poti avea incredere ca va sti sa gestioneze si sa sustina sarcina. Iti doresc din suflet sa ai puterea sa treci peste toate aceste greutati si framantari si sa reusesti!

 

Multumesc mult, Erika! Deocamdata astept sa se intample minunea si o sa decid mai incolo ce medic aleg pt sarcina si nastere. Sincera sa fiu, as fi mers cu Vy, ne-a placut de el la primele consultatii si mie si sotului meu, dar apoi mi-am dat seama ca s-ar putea sa fie prea ocupat. Nu am nimic cu el personal, desi dupa ce am pierdut sarcina nu voiam sa-l mai vad, as fi dat vina pe toata lumea inclusiv pe mine. Imi dau seama ca e stupid si nu e nimeni de vina. Mesajele celorlalte fete m-au facut sa-mi amintesc de ce am ales aceasta clinica. Pt ca au rezultate foarte bune si laborator performant. Pana la urma asta conteaza. Nu ma asteptam sa imi acorde vreun tratament preferential si stiam ca o sa astept ore pe acea bancuta. Asa am asteptat si dupa ce am pierdut sarcina, plangand pe bancuta pana m-au primit. Dar asta este, am trecut si peste asta si acum suntem gata sa mergem mai departe. 

Intreba o fata aici de ce ne plangem ca nu am primit factura, ca doar nu o decontam. Nu imi deconteaza nimeni FIV-ul dar cred ca ma asteptam sa primim macar o dovada ca am facut procedura la ei. Si are dreptate, ce conteaza ca ei fac frauda fiscala, probabil e inca mai usor la ei sa faci asa ceva decat la noi. Nu ma afecteaza cu nimic asta, e problema lor ce taxe platesc, eu nu am primit factura nici pe 1200 de euro cum zicea cineva aici, nu scrie niciun pret pe hartia pe care am primit-o. Sper ca nu am descurajat alte fete cu mesajele noastre, e o procedura atat de dificila si care te da peste cap atat de tare incat numai anti reclama asta la adresa lui Vy mai lipsea. Eu nu am vazut mesajul lui mery care intreba de roseata de la injectii, nu-mi apare nicaieri. Dar da, se intampla sa se inroseasca, e normal, nu-ti face griji. Daca mai ai intrebari, te rog nu ezita sa le pui. Suntem aici sa ne ajutam una pe alta, doar ca esecurile, banii si timpul pierdut, plansetele de disperare ne fac sa uitam uneori lucrul asta si sa cautam vinovatii in oricine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspuns Clara84 , mesajul meu este postat chiar in mijlocul discutiilor aprinse . Intre timp m-am lamurit si eu ca este normal sa se inroseasca locul intepaturii.M-am speriat pentru ca am o alergie si de cand am descoperit-o la orice substanta noua sau pastila stau cu teama pana nu trece ceva timp de la administrare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...