Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Amaliaro din cate am citit pe aici tu locuiești in Grecia(si eu)ai vreo informația despre Iakentro?!Eu nu citesc greaca si mam bazat doar pe informați găsite pe FertilityFriends si bineînțeles a contat f mult si faptul ca doc de aici in Atena vb romană.Imi este teama sa nu fi ales greșit,imi doresc f mult sa reușim din prima dar realizez ca nu e asa simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cat de bun este Bemfola sau prednison in tot procesul acesta ?!

Buna Dana. Prednison ni se da pt a ne scadea imunitatea, ca nu cumva corpurile noastre sa respinga eventuala sarcina. Cam asta am inteles eu din cate am tot citit, in termeni simpli :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana0, ca sa ai mai multe sanse sa obtii raspunsurile dorite, poti pune intrebarile tale si pe topicul http://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/154118-clubul-babelor-fiv-oasecapitolul-131/page-9 (daca nu ai facut-o deja), numele vine de la anii de experienta in FIV, si nu de la varsta membrelor "clubului". Acolo sunt fete care au efectuat proceduri in diverse clinici din lume (Germania, Spania, Franta, Cehia, Turcia, etc), poate va fi cineva care sa-ti dea informatiile de care ai nevoie.

Stiu ca am citit relativ recent despre Bemfola, este folosit in tratamentul de stimulare si, desi este similar cu Gonal-ul (ambele contin folitropina alfa), unii medici nu il recomanda - nu mai retin detalii si n-as vrea sa-ti dau informatii eronate, mai ales ca nu l-am folosit. 

Prednisonul este un corticosteroid recomandat de majoritatea medicilor FIV in tratamentul de sustinere, pentru scaderea imunitatii, astfel incat embrionul sa nu fie respins de catre organismul matern (el fiind interpretat ca un corp strain, avand 50% din patrimoniul genetic al tatalui) si sa se poata implanta.

In ce priveste alegerea clinicii, limba vorbita nu ar trebui sa fie un criteriu de selectie, clinicile avand coordonatori pentru limbile de circulatie internationala, iar unele din ele - si pentru limba romana.

Dar, poate tu ai noroc si nu va fi nevoie sa acumulezi multa experienta in FIV, esti foarte tanara, iar atu-ul acesta iti creste mult sansele de reusita.

Mult succes!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult or raspuns Erika,o sa postez acolo.

Deși vb f bn engleză si putina greaca pt mn a fost f important ca pot sa vb romană cu doc si mai ales ca pot sa il sun cand vreau fără sa trb sa trec prin coordonatori,faptul ca vb limba romană ma face sa ma simt fff relaxata si cred ca asta e important.

Am avut de ales între Iakentro si Serum(sper ca pot da nume,nu vreau sa se înțeleagă ca fac vreo reclama)ambele clinici f bune doar ca la Serum șansele de succes cu FET sunt mai scăzute.

Din păcate am mai multă experiența decat as vrea cu infertilitatea,in peste 3 ani am încercat cam tot ce am citit si am putut.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, te inteleg, relatia cu medicul ocupa un loc important in ecuatia reusitei. 


Ca pacient, este cel mai relaxant sa discuti cu medicul in limba materna, dar, pe de alta parte, majoritatea medicilor FIV vorbesc engleza (sau alta limba de circulatie internationala), cel putin cei pe care i-am consultat eu (si nu au fost putini, din pacate).


Dar presupun ca ai luat in considerare si alte aspecte in afara de acesta, in alegerea clinicii (nu stiu nimic despre cele 2 clinici de care spui tu, deci nu am idee daca e o alegere buna sau nu).


Poti da nume, fara retineri, asta e si ideea unui forum de discutii, sa ne impartasim experientele.


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineînțeles ca am luat in considerare mai multe aspecte,am așteptat cam un an de zile pana ne-am decis unde o sa facem FIV,ma interesat in mod special ca doc sa imi dea o schema de tratament personalizata pt organismul meu,i-am explicat ca nu vreau sa fiu pusă in situația in care sa trebuiască sa renunț la embrioni dupa o perioada pt ca noi nu ne permitem mai multe de 2 încercări,bineînțeles si rata de succes a clinicii a fost importantă.

Acum daca am facut alegerea buna sau nu rămâne de văzut,atât eu cat si soțul am fost multumiți de doc cand am fost la prima consultație si nu sh parca am avut asa in sentiment de bine.

Sorinake mulțumesc pt rasp.

O sa intreb maine la eco dc nu mi-a dat Gonal-F si prefera Bemfola pt ca diferența de preț nu e asa mare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...