Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt mai multe motive pentru care nu se recomanda transferul in caz de hiperstimulare.

Hiperstimularea poate da malformatii cardiace la fat.

 

IVF Stimulation Connected to Cardiac Problems in Offspring

In some babies conceived by in vitro fertilization (IVF), cardiac dysfunction might be linked to excessive maternal hormone levels at conception and during pregnancy, new research suggests.

Ovarian hyperstimulation syndrome, a rare and life-threatening over-response to regular IVF ovarian stimulation, can result in supraphysiologic estrogen levels in utero, Gu-feng Xu, MD, from Zhejiang University in Hangzhou, China, told Medscape Medical News.

"What we can do is avoid ovarian hyperstimulation during IVF," he said. In fact, an approach to eliminate maternal complications, including ovarian torsion or rupture, thrombophlebitis, and renal insufficiency, is already widely used.

"The hyperstimulation we mention in the study is characterized by elevated serum estradiol levels, massive cystic ovarian enlargement, and fluid shift from the intravascular compartment into the peritoneal, pleural, or pericardial cavities."

All children were 3 to 7 years of age at the time of the assessment, and children whose mothers had a history of cardiac disease were excluded from the analysis.

On pulsed wave Doppler echocardiography, after birthweight and gestational age at delivery were controlled for, children who had been exposed to ovarian hyperstimulation in utero had a significantly lower mitral E/A ratio (1.63) than IVF children not exposed (1.75; P = .054) and than spontaneously conceived children (1.79; P < .01).

Exposed children had smaller systolic diameters of common carotid arteries than unexposed IVF children (P = .02) and spontaneously conceived children (P < .01), and smaller diastolic diameters than unexposed IVF children (P = .12) and spontaneously conceived children (P < .01).

Exposed children also had more impairment in flow-mediated dilation (5.13%) than unexposed IVF (7.63%; P = .01) and spontaneously conceived children (9.82%; P < .01).

In a separate study, umbilical cords were collected from seven women with ovarian hyperstimulation and seven with spontaneously conceived pregnancies. A proteomics analysis showed that many proteins were differentially expressed in the two groups.

"We observed that the ovarian hyperstimulation group showed a distinct gene-expression pattern, compared with the spontaneous conception group, suggesting a significant impact of ovarian hyperstimulation on protein expression," Dr. Xu noted.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana dr a facut o alegere buna tinand cont de riscurile la care te expui in caz de hiperstimulare, iar la cati foliculi ai sunt sanse mari sa faci. Sper ca ti-a recomandat dieta hiperproteica pt a preveni - oua, lapte, bautura pt sportivi, gen Gatorade. Sunt multe reusite la FET. Bafta ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Arrin interesant studiu,mulțumesc pt postare.

Qiao acum am ajuns si eu la concluzia ca doc a facut o alegere buna,am început Gatorade si dieta cu câteva zile înainte de punctie si cred ca a ajutat mult.La câteva ore dupa punctie am simțit si simptomele hiperstimularii dar din fericire astăzi ma simt f bn,cam 85% normala.

Punctia a fost bn,ușoară,dureri mai deloc dupa,chiar am coborât 5 etaje la vreo ora dupa ce mi-am revenit din anestezie,nr de foliculi 22 si cam atat stiu deocamdată,joi primim o sa ne anunțe câți embrioni avem si probabil gradațiile,trebuia sa primim si azi ceva informații dar nu sh dc nu am fost sunați , probabil o sa sun eu maine.

Astept cu nerăbdare ziua transferului.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am si eu o intrebare despre vitamina B12. Eu sunt vegetariana de vreo 10 ani, nu mananc nici peste, dar mananc lactate si oua. Am inceput tratamentul pt FET acum cateva zile, iau si vitamine, dar nu iau nimic din complexul de vitamine B. Am inteles ca ar fi recomandat tinand cont ca nu mananc carne. Puteti sa-mi recomandati vreo marca anume? Multumesc mult!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Arrin interesant studiu,mulțumesc pt postare.Qiao acum am ajuns si eu la concluzia ca doc a facut o alegere buna,am început Gatorade si dieta cu câteva zile înainte de punctie si cred ca a ajutat mult.La câteva ore dupa punctie am simțit si simptomele hiperstimularii dar din fericire astăzi ma simt f bn,cam 85% normala.Punctia a fost bn,ușoară,dureri mai deloc dupa,chiar am coborât 5 etaje la vreo ora dupa ce mi-am revenit din anestezie,nr de foliculi 22 si cam atat stiu deocamdată,joi primim o sa ne anunțe câți embrioni avem si probabil gradațiile,trebuia sa primim si azi ceva informații dar nu sh dc nu am fost sunați , probabil o sa sun eu maine.Astept cu nerăbdare ziua transferului.

 

Dana, cum mai esti? Ai primit vesti despre mititei? :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara sunt foarte bine,aproape de 95% refăcută dupa hiperstimulare,mulțumesc de întrebare ,tu?!

Am primit vesti,19 mature si azi dupa amiaza aveam 12embrioni buni,sunt mulțumită de rezultat pana acum dar sa vedem joi ce si cum.

Astept z1.Cred ca o sa imi iasă peri albi pana in Septembrie,nu mai am răbdare:))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara iti recomanda sa iei vit B12 sub forma de methylcobalamina, care este forma activa. Exista pe piata si variante pt vegetarieni/vegani. Am o prietena vegetariana d emulti ani care ia constat si face si injectii cu B12. Nu e de glumit cu deficitul este B12, se observa tarziu si efectele sunt ireversibile. 

Nu mai stiu daca ai sau nu vreo mutatie MTHFR, dar daca ai in loc de acidul folic sintetic de pe piata poti sa iei Metafolin Depot de la Taxofit care are si B12 (e drept, ca intr-o cantitate destul de mica pt un vegetarian)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara sunt foarte bine,aproape de 95% refăcută dupa hiperstimulare,mulțumesc de întrebare ,tu?! Am primit vesti,19 mature si azi dupa amiaza aveam 12embrioni buni,sunt mulțumită de rezultat pana acum dar sa vedem joi ce si cum. Astept z1.Cred ca o sa imi iasă peri albi pana in Septembrie,nu mai am răbdare:))

 

Ma bucur ca esti bine! Am avut aproape productie identica noi doua! Doar ca eu am inceput de la 28 recoltate, 19 mature, 12 in z3 si 9 in z5. Am transferat 2 si mai avem 7 acolo. Tinem pumnii sa fie bine! Eu am inceput tratamentul, vineri am prima monitorizare si sper ca prin 19-20 sa facem transferul. Te inteleg perfect, dar e bine ca ai incredere in medicul tau, el stie ce e mai bine pt tine. Mai astepti putin dar macar o sa iasa bine din prima! Eu asa simt [flo2]  bucura-te de vara pana atunci, si noi o sa mergem cu vreo 2 zile inainte de transfer sa facem plaja si sa ne balacim. Ultima data am fost in decembrie si nu prea am avut ce sa facem. Si dupa histeroscopie nu am avut voie in apa 2 saptamani, apoi a venit menstruatia, asa ca o iau razna daca nu fac o baie! [batcap]  si dupa transfer iar nu o sa am voie, asa ca vreau sa profit inainte!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara iti recomanda sa iei vit B12 sub forma de methylcobalamina, care este forma activa. Exista pe piata si variante pt vegetarieni/vegani. Am o prietena vegetariana d emulti ani care ia constat si face si injectii cu B12. Nu e de glumit cu deficitul este B12, se observa tarziu si efectele sunt ireversibile. 

Nu mai stiu daca ai sau nu vreo mutatie MTHFR, dar daca ai in loc de acidul folic sintetic de pe piata poti sa iei Metafolin Depot de la Taxofit care are si B12 (e drept, ca intr-o cantitate destul de mica pt un vegetarian)

 Qiao, multumesc mult! Ti-am trimis si PM! O sa intreb la farmacie de vitamina B12.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...