Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

FIV Grecia (4)


Recommended Posts

Clara multumesc mult pt cuvintele tale de încurajare.

Sunt mai bn,putina mai Zen sa zic asa.Sunt pregătită pt orice,deja ma gândesc sa fac rost de banii pt următorul transfer pt orice eventualitate.

Ma uit in fiecare zi la teste de sarcina pozitive dupa FET pe net si asta ma ajuta sa ramân optimista,ciudat un pic dar asta merge pt mn deocamdată.

 

Da, stiu cum e, eu eram toata ziua pe fertility friends sau aici. Asta m-a ajutat in perioada de asteptare si apoi sa trec peste esecuri. Oricum ar fi, eu cred ca totul se intampla cu un motiv. Poate nu eram noi pregatiti sa fim parinti, poate trebuie sa mai asteptam, poate trebuia sa iau eu promovarea asta la munca si sa-mi scot copiii din cap ca sa se intample..poate trebuie sa se intample natural, habar n-am. Dar stiu ca timpul le vindeca pe toate si acum sunt mai bine. Nu ma mai uit la copii pe strada, schimb canalul daca e vreo nastere, am incercat sa ma imunizez putin pt ca inainte eram dezastru [:-)))] plangeam de mama focului la orice legat de copii. Dar uite ca aici tot intru pt ca stiu ca sunt fete care au emotii mari in perioada asta si-mi place sa le mai dau un sfat sau sa le incurajez. Si pe mine m-au incurajat alte fete cand am avut nevoie [:)] asa ca tin pumnii sa fie totul bine! [flo2]  Pana la urma a ramas data de 1 oct?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 910
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Clara ai dreptate,totul se întâmpla cu un motiv in viața asta.

Noroc cu forumurile astea ca altfel o luam razna un pic,am găsit destule femei drăguțe cu care sa vb,împărțim informații pe perioada asta de așteptare si ma ajutat f mult.

Azi am aflat ca verișoara soțului meu este gravida iar,are 3 băieței,cel mic are doar 5 luni si nu prea este fericita ca a rămas iar,cred ca daca nu eram in așteptare de FET nu eram prea bn in momentul de fata,cel putin acum am si eu o speranța ca o sa fiu mămica,emoții mari nu am deocamdată dar imi imaginez ca dupa transfer o sa schimbe lucrurile.

Data a rămas aceiași,chiar azi am mers la eco si am vz un endometru trilaminar si "pufos",mai merg luni inca o data la eco si cam atat.

Apropo de luni încep si progesteron de 3x pe zi,ai idee cum trb sa il împart?!ce ore?

Înainte de eco pot baga un ovul sau astept dupa?cred ca întrebările astea trb sa le pun doc sau asistentei dar am uitat:))mult noroc la serviciu si sper sa iei promovarea!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara ai dreptate,totul se întâmpla cu un motiv in viața asta.

Noroc cu forumurile astea ca altfel o luam razna un pic,am găsit destule femei drăguțe cu care sa vb,împărțim informații pe perioada asta de așteptare si ma ajutat f mult.

Azi am aflat ca verișoara soțului meu este gravida iar,are 3 băieței,cel mic are doar 5 luni si nu prea este fericita ca a rămas iar,cred ca daca nu eram in așteptare de FET nu eram prea bn in momentul de fata,cel putin acum am si eu o speranța ca o sa fiu mămica,emoții mari nu am deocamdată dar imi imaginez ca dupa transfer o sa schimbe lucrurile.

Data a rămas aceiași,chiar azi am mers la eco si am vz un endometru trilaminar si "pufos",mai merg luni inca o data la eco si cam atat.

Apropo de luni încep si progesteron de 3x pe zi,ai idee cum trb sa il împart?!ce ore?

Înainte de eco pot baga un ovul sau astept dupa?cred ca întrebările astea trb sa le pun doc sau asistentei dar am uitat:))mult noroc la serviciu si sper sa iei promovarea!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc fetelor. Doamne ajuta si noua si voua toate, sa ne uitam intr-o zi in ochisorii puiutilor nostri si sa spunem "a meritat asteptarea". 

Dana, eu cam tot dupa atata tratament avem undeva la 6,5 mm si Vy a spus ca e f bine. Acum, iti dai seama ca difera un pic de la corp la corp, ca nu suntem trase la xerox :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mulțumesc fetelor. Doamne ajuta si noua si voua toate, sa ne uitam intr-o zi in ochisorii puiutilor nostri si sa spunem "a meritat asteptarea". Dana, eu cam tot dupa atata tratament avem undeva la 6,5 mm si Vy a spus ca e f bine. Acum, iti dai seama ca difera un pic de la corp la corp, ca nu suntem trase la xerox :)

Sunt sigura ca asta o sa se întâmple cat mai curând si chiar sunt sigura ca toată suferința asta o sa ne ajute sa fim niste părinți foarte buni.

Imi era un pic teama ca nu o sa reactionez prea bn la medicamente dar vad ca e ok,nu ah exact mărimea ca nu mi-a spus nimic doc dar era f mulțumit,poate luni aflu si eu mai multe.

E si normal sa reacționam diferit.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara ai dreptate,totul se întâmpla cu un motiv in viața asta. Noroc cu forumurile astea ca altfel o luam razna un pic,am găsit destule femei drăguțe cu care sa vb,împărțim informații pe perioada asta de așteptare si ma ajutat f mult. Azi am aflat ca verișoara soțului meu este gravida iar,are 3 băieței,cel mic are doar 5 luni si nu prea este fericita ca a rămas iar,cred ca daca nu eram in așteptare de FET nu eram prea bn in momentul de fata,cel putin acum am si eu o speranța ca o sa fiu mămica,emoții mari nu am deocamdată dar imi imaginez ca dupa transfer o sa schimbe lucrurile. Data a rămas aceiași,chiar azi am mers la eco si am vz un endometru trilaminar si "pufos",mai merg luni inca o data la eco si cam atat. Apropo de luni încep si progesteron de 3x pe zi,ai idee cum trb sa il împart?!ce ore? Înainte de eco pot baga un ovul sau astept dupa?cred ca întrebările astea trb sa le pun doc sau asistentei dar am uitat:))mult noroc la serviciu si sper sa iei promovarea!!

 

Dana, multumesc! Pot sa-ti zic ca eu m-am distantat de ceva timp de o prietena care ramanea insarcinata cand stranuta vreun barbat pe langa ea..pt ca nu pastra nicio sarcina, are doar un baietel. Stiu ca e viata ei si decizia ei, dar eu nu pot sa fiu alaturi de cineva care trateaza cu atata indiferenta subiectul acesta. Asa ca e complet normal sa te simti asa. Apropos de progesteron, eu am luat Utrogestan de 200mg, de 3 ori pe zi cate 2, unul oral si unul vaginal, ajungeam la 1200mg/zi. Partea asta mi s-a parut cea mai grea. La inceput le luam cand eram acasa si inainte sa plec la munca (eu lucrez dupa masa), si ultimele cand ajungeam acasa, dupa munca. Dar apoi mi-au spus fetele aici ca e important sa fie luate la interval de 8 ore, asa ca am inceput sa le iau si la munca. Problema e ca dupa ce introduci cel pe cale vaginala, trb sa stai macar 45 de min-o ora intinsa, sa nu curga. Si asta e bine pt ca oricum mie imi dadeau niste ameteli ingrozitoare. Asa ca trebuia sa introduc unul si la munca si apoi sa stau scursa pe scaun [:-)))] nu a fost usor, aveam ameteli, de-abia umblam dupa, dar am strans din dinti si am rezistat. As vrea sa zic ca a meritat, dar na.. [:)]  oricum, ideea e ca trb luat la 8 ore. Eu nu am luat inainte de transfer, doar la 2 ore dupa. Daca incepi tratamentul de luni, si luni ai si ultima eco, mai bine il iei dupa, parerea mea. Mult succes acolo, sa fie culcusul pregatit pt puiuti! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara Multumesc pt explicație,abia dupa ce am citit mesajul tău mi-am facut si eu un program pt progesteron,sa vedem cum o sa fie de luni dar am si eu o mare întrebare,înainte de eco pot "baga" progesteron?Crezi ca o sa afecteze cu ceva "viziunea" ecografului?

De persoane care tratează avortul ca modalitate de contracepție sa zic asa pot sa zic ca sunt sătulă,eu înțeleg ca fiecare cu viața lui si alegerile lui dar cand devine ca o vizita la dentist e oribil .

Nu judec ,si eu am facut unul la vârsta de 19ani cand abia imi începusem viața sexuală dar am promis ca acela o sa fie primul si ultimul si cu voia mea fără voia mea asa a fost.

Verișoara soțului e o femeie foarte responsabila si săraca era in așteptare pt sterilet asa ca nu am ce sa ii reproșez.

Si ea si soțul ei iubesc copii si vor o fetița dar nu sh ce sa zic acum.

Am

Noroc ca sunt acasa si pot sa stau întinsa.

Mulțumesc mult!!Cum o vrea Dumnezeu acum.

El stie ce este mai bn pt noi.

Eu deja ma gândesc sa fac vreun împrumut ceva sa avem banii si pt o a doua încercare,nu sh ce sa mai zic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara Multumesc pt explicație,abia dupa ce am citit mesajul tău mi-am facut si eu un program pt progesteron,sa vedem cum o sa fie de luni dar am si eu o mare întrebare,înainte de eco pot "baga" progesteron?Crezi ca o sa afecteze cu ceva "viziunea" ecografului? De persoane care tratează avortul ca modalitate de contracepție sa zic asa pot sa zic ca sunt sătulă,eu înțeleg ca fiecare cu viața lui si alegerile lui dar cand devine ca o vizita la dentist e oribil . Nu judec ,si eu am facut unul la vârsta de 19ani cand abia imi începusem viața sexuală dar am promis ca acela o sa fie primul si ultimul si cu voia mea fără voia mea asa a fost. Verișoara soțului e o femeie foarte responsabila si săraca era in așteptare pt sterilet asa ca nu am ce sa ii reproșez. Si ea si soțul ei iubesc copii si vor o fetița dar nu sh ce sa zic acum. Am Noroc ca sunt acasa si pot sa stau întinsa. Mulțumesc mult!!Cum o vrea Dumnezeu acum. El stie ce este mai bn pt noi. Eu deja ma gândesc sa fac vreun împrumut ceva sa avem banii si pt o a doua încercare,nu sh ce sa mai zic.

Dana, eu l-as baga dupa eco cel mai bine. Nu cred ca afecteaza grav "vizibilitatea", dar curge tot pe acolo si nu e foarte placut :)) Felicitari atunci pt verisoara sotului! Poate e mai greu acum sa accepte vestea dar o sa fie inca o bucurie in viata lor [:)] Tu deocamdata concentreaza-te sa fii bine acum, si daca va fi cazul, o sa va descurcati voi atunci. Sper din tot sufletul sa nu fie cazul deloc si sa va iasa din prima! Noi nici nu ne-am gandit ca nu o sa iasa din prima, apoi a doua oara am fost mai prudenti. Dar daca imi zicea cineva ca vom da 10,000 de euro pe fertilizari si transferuri, as fi intrebat de unde?? :)) cand iti doresti ceva atat de mult, se rezolva lucrurile cumva  [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara hahahaha vizibilitatea daaaa,nu găseam cuvântul potrivit,atunci bag unul doar dim si unul dupa eco.

Eu sunt conștienta ca șansele sa iasă bn din prima sunt mici in schimbul soțul meu e f optimist :( nici nu vreau sa ma gândesc cat o sa sufere in cazul in care nu reușim.

Si noi am cheltuit destul de mult si acum cu FIV-ul asta dar si înainte,doc,analize,eco,laparoscopie,histero 2hsg,3 stimulări,o groaza de bani.....eu nu as încerca decat de vreo 2-3 ori si ma dau bătuta.

Asta e cum o vrea Dumnezeu,in cazul in care nu obtinem nici o sarcina ne mai luam un cățel si cand suntem pregătiți adoptam.

Dupa cum vezi eu sint pregătită pt orice:))))nu e bn sa fiu asa pesimista dar asta e mecanismul meu de apărare.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...