Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ribollita - o minunatie


Recommended Posts

  • Administrators

Crista - am mancat aceasta supa in restaurntul La FOce (exact langa drumul ZIg-ZAG )- si am gasit pe Instagram o poza cu exact acea supa.

 

Daca ajungeti pe acolo - o sa fiti fascinati de mancare si loc.

 

Poza nu e a mea insa asa arata - si e de pe Instagramul lor.

ribollita-lafoce.jpg

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce frumos e prezentata..eu am mincat una mai "taraneasca". :-)) la Bologna intr-un restaurant toscan. Era insa foarte traditional, socrela stia sa le aleaga . 

 

Daca gasesti Kale sa faci cu ele, vezi ca le poti congela ( spalate, scurse si tocate puse in punga), le pui in supa asa congelate la fiert.  Si nu pune orzul, e bun, insa cu el poti face alte supe. 

 

Sa dau si eu o circiumioara ff buna, la mare in loc Albinia ( zona Grosseto  Giannella Orbetello ) e o zona cu multe case de vacanta, se inchiriaza .. Merita insa si in oras ca faci 5 min in bici si vreo 15 pe jos pina la plaja .. Restaurantul e de fapt si magazin, se gaseste loc vara numai cu programare sau daca astepti sa se elibereze ..merita .. Se numeste enogastronomia agrietruria vezi ca e pe tripadvisor .. Portii mari si preturi bune. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, m-am uitat azi in doua carti ambele de bucatarie regionala, una de-o seama cu mine si alta putin mai noua si nu apare nici orz si nici farro/spelta( alac il stiam eu pe romaneste ) sigur sunt variante locale. Important e insa sa va placa voua.

 

Eu recunosc ca am mincat fara,  era o supa e fasole cu varza neagra pusa in bol de ceramica, strat de piine, supa asta peste, iar piine iar supa si bagata la cuptor servita cu ulei crud pus deasupra cind o servesti. iese ceva destul de gros.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...