Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Comportament adolescenta - normal sau deplasat?


Pepco

Recommended Posts

Am in bloc o adolescenta, are 14-15 ani acum. Sta foarte mult in casa, iar cand iese afara, se comporta deplasat - zic eu, nu stiu, nu am tangente cu adolescentii.

 

Mai exact, ii incita pe copiii mai mici sa vorbeasca urat. Aduna reclamele din cutiile postale, le rupe si le imprastie prin fara blocului, spunandu-le si celorlalti copii sa faca la fel. Ii necajeste, uneori, pe cei mai mici, batandu-si joc de pasiunile lor. Iar ieri a intrecut masura - dupa mine - sub scari era lasat un carucior sport, l-a luat, a pus piciorul in el, l-a scos din bloc si l-a lasat sa cada pe scarile de la intrare.

 

E cazul sa fac ceva, sa avertizez pe cineva? Sau sa stau in banca mea?

 

O cunosc pe mama ei, tatal ei e plecat din tara, vine foarte rar. Nu are copii de varsta ei pe aici, asa ca se "joaca" cu fete si baieti mai mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pepco, vecina ta adolescenta are tulburari de comportament. Afara se comporta antisocial, si sigur sunt si alte probleme in casa. De asta si ea, si mama ei ar trebui sa mearga la psiholog. Vezi tu cum ii spui, e o situatie delicata. S-ar putea sa tina cont, dar s-ar putea si sa se supere sau sa ignore.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spui ca n-are copii de varsta ei in bloc si sta foarte mult in casa. Normal ar fi sa aiba prieteni din clasa ei si sa se viziteze. Deci e si izolata. 

Din pacate, daca mai face prostii pe afara, s-ar putea trezi cu reclamatii. Cum esti tu sunt si alti parinti. Unii pot merge la asociatia blocului sau chiar la politie. Cel mai bine ar fi ca mama sa fie dispusa sa comunice cu vecinii, chiar daca pare genul inabordabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...