Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Comportament adolescenta - normal sau deplasat?


Pepco

Recommended Posts

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Trei lucruri am aflat azi:

 

1. ca femeia de serviciu a vorbit cu mama fetei si ca mamei fetei nu i-ar fi venit sa creada ca fata s-a comportat astfel

 

2. ca este, intr-adevar, un copil lasat mult prea mult timp singur

 

3. si, fara legatura cu subiectul, ca un alt copil dintre cei de la bloc, o fetita din ciclul primar, este obligata de parinti sa faca teme suplimentare atat de multe, incat "nu mai iese afara pana la primavara", cel putin asta mi-a spus copilul meu. Stiu ca si adolescenta asta a fost sub multa presiune pentru intrarea la un liceu bun.

 

Totusi, mi se pare o greseala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Astazi, problema s-a acutizat din nou si, cum era si copilul meu vizat, am indraznit sa o intreb direct pe fata daca are probleme acasa, la scoala, daca are nevoie sa vorbeasca cu cineva. A ramas uimita si a negat, i-am explicat ulterior de ce intreb asta. Sper sa fi inteles ca am fost bine intentionata.

 

Ii starnise iar pe cei mici, pana a iesit scandal, s-a infipt rau o vecina in ei si s-a lasat cu blesteme si amenintari cu "ma-ta".

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

 

 

3. si, fara legatura cu subiectul, ca un alt copil dintre cei de la bloc, o fetita din ciclul primar, este obligata de parinti sa faca teme suplimentare atat de multe, incat "nu mai iese afara pana la primavara", cel putin asta mi-a spus copilul meu. Stiu ca si adolescenta asta a fost sub multa presiune pentru intrarea la un liceu bun.

 

Totusi, mi se pare o greseala.

Da, asta-i in legatura cu subiectul Norvegia si Bereavementul lor. Un caz numai bun pentru analiza! [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...

la aproape trei ani de cand am deschis subiectul, am descoperit fara sa vreau ca problemele acestei copile au luat (si) o alta directie. din pacate. mi-e greu sa nu invinuiesc parintii, care, dupa mine, dupa cate am vazut, au tinut-o in lanturi in privinta socializarii.

 

mi-e peste mana sa dau detalii, dar sfatuiesc toti parintii sa vorbeasca deschis cu copiii lor, mai ales despre subiectele sensibile, sa vorbeasca despre intimitate, despre respectul fata de propria persoana, despre multiplele pericole din mediul online.

 

si sa le permita si libertate, sa nu stranga copilul in pumn, sufocandu-l cu scoala, scoala, scoala si meditatii peste meditatii. copila asta in continuare este retrasa, izolata, de-abia daca deschide gura sa salute, nu o vad cu prietene, o singura data s-a intamplat, cand era mai mica, ce sa mai zic de prieten, nu o vad iesind nicaieri in afara de scoala si meditatii (sper, ca cine stie).

 

copiii tinuti in asemenea chingi vor gasi o cale de defulare (nu e prima fata pe care o stiu asa) si pot sa o pateasca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sau nu.

 

nu cunosc cazuri fericite, dar succes.

 

sau... nu stiu parintii ce fac copiii.

 

(sufar de insomnii de ceva vreme, m-am intalnit cu fata la 3 dimineata in fata blocului, era... vesela, nici nu mi-a venit sa cred. venea de undeva.)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...