Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

Buna dimineata :)

Easy, a venit sotul de saptamana trecuta [soricel] 

 

Si noi ne inscriem in grupul colectionarilor de raceli de la gradinita [smulgpar]

Saptamana trecuta s-a mai pricopsit Mihai cu una pe care a impartit- si cu Maria, desigur.

El  a facut si rosu-n gat, nu a scapat fara antibiotic, dar ea vad ca doar febra a facut de doua zile. Noaptea trecuta s-a simtit tare rau, mititica, deloc nu a dormit (si nici eu pe langa ea), numai gramada pe mine a stat.

Ei i-am dat doar antitermice si sper sa scape doar cu atat.

 

Fete, am fost la Jumbo, de fapt sotul a insistat sa mergem, sa il aprovizioneze pe Mos cu daruri :)

Am fost fara copii, desigur, dar............. nu mai puteam sa-l iau pe sot de acolo, era mai rau decat un copil [alcool] [batcap]

Anul asta Mosu' o sa fie foarte darnic.

 

Eu mi-am mai gasit niste forme faine de briose si alte prostii de bucatarie [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 869
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maddutz vreau si eu asa menu.Cat platesti?

La Robi e menu clasic dar in fiecare alte mancaruri.Nici eu nu gateam nici cand stateam, acasa zilnic.

Gina tu cum te mai simti?

Noi suntem pe tratament homeopat toti si racim usor si rar.

Eu am gatit ieri si azi vreau sa termin ca vine o matusa a sotului si oricum sapt asta am gatit putin: pate de casa,placinta dovleac,ciorba,pilaf si salata beouf.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac turta dulce cu copiii maine si kinder pinguin prajitra de Craciun.

 

La noi e mare diferenta intre cadourile de Craciun, dar efectiv nu am stiut ce sa-i mai iau lui Tudor.....au masini de gunoi fiecare, Vlad una imensa (si-a dorit-o extrem de mult) si Tudor una mai mica.

 

Monica, eu nu pot sa le dau haine ca Vlad face circ ca mosul aduce doar jucarii...dulciuri nu prea le pun ca nu le dau cumparate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa-mi fac curaj sa ma apuc de treaba (adica de aluatul pentru casuta) [fri]

Tot aman din cauza (chipurile) ca nu am condimente specifice, doar scortisoara am in casa din tot ce ar trebui. Nici macar condimente pentru vin fiert nu am, ca ar fi fost bune la turta dulce.

Suzie, tu ce reteta folosesti?

 

Mosul nostru aduce jucarii, hainute si carti. Dulciuri face mama [biz]

 

Poca, eu, in afara de turta dulce (pe care sotul nici macar nu o considera un "dulce", desi i-am citit despre traditiile unora), fac sigur cozonac pufos cu multa nuca si............ nu mai stiu [batcap]

As vrea ceva ce mananca si copiii cu placere si oscilez intre nuci, rulouri, televizor sau un tort clasic.

L-am intrebat pe Mihai si el vrea tort cu mult sirop, ciocolata si mascarpone :))))

 

Am cumparati si formele de silicon de la Jumbo, cu tot felul de libelule, gargarite , masinute, locomotive si alte minuni si le-as fi incercat............ nu stiu, prea multe optiuni [smulgpar]

As putea sa fac un pandispan in mai sus numitele forme, le tai pe jumatate, le insiropez, pun crema, ornez si ies niste minitortulete super [pk]

Uite asa vin ideile bune, stand de vorba  [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu incerc sa-mi fac curaj sa ma apuc de treaba (adica de aluatul pentru casuta) [fri]

Tot aman din cauza (chipurile) ca nu am condimente specifice, doar scortisoara am in casa din tot ce ar trebui. Nici macar condimente pentru vin fiert nu am, ca ar fi fost bune la turta dulce.

Suzie, tu ce reteta folosesti?

 

Mosul nostru aduce jucarii, hainute si carti. Dulciuri face mama [biz]

 

Poca, eu, in afara de turta dulce (pe care sotul nici macar nu o considera un "dulce", desi i-am citit despre traditiile unora), fac sigur cozonac pufos cu multa nuca si............ nu mai stiu [batcap]

As vrea ceva ce mananca si copiii cu placere si oscilez intre nuci, rulouri, televizor sau un tort clasic.

L-am intrebat pe Mihai si el vrea tort cu mult sirop, ciocolata si mascarpone :))))

 

Am cumparati si formele de silicon de la Jumbo, cu tot felul de libelule, gargarite , masinute, locomotive si alte minuni si le-as fi incercat............ nu stiu, prea multe optiuni [smulgpar]

As putea sa fac un pandispan in mai sus numitele forme, le tai pe jumatate, le insiropez, pun crema, ornez si ies niste minitortulete super [pk]

Uite asa vin ideile bune, stand de vorba  [:-)))] [:-)))]

Turta dulce 140 g unt 105 g zahar brun 170 g miere 60 ml lapte 420 g faina 5 g bicarbonat scortisoara, ghimbir, cuisoare, ienibahar, sare Untul, zaharul, mierea si laptele se pun pe foc mic doar pana ce untul e topit. Faina se amesteca cu condimentele si bicarbonatul. Se amesteca toate. Aluatul va fi moale. Se pune in folie de plastic si se tine la frigider 1 zi (max 5 zile). Se intinde aluatul de aprox 1 cm grosime, se taie in forme si se coace 10-12 min la 175 de grade.

 

 

asta e reteta, prima data o fac..am mancat si e moale...nu stiu cum e cu casuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis că fac Albinuța (azi am făcut foile ) și încă una asemănătoare, cu foi cu cacao.  Și cozonac. Și atât dulce. În rest supă de tăieței, sarmale, salată de bluf și încă una, nu m-am hotărât,  cârnăciori și friptură cu piure de cartofi. Plus Bănuță bulgărească și un colac mai mare pe post de pâine.  Încă meditez dacă să îl fac cu faină din spelt (nuş' cum e în românește ) sau nu, oare o crește frumos?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...