Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

Eu am zis că fac Albinuța (azi am făcut foile ) și încă una asemănătoare, cu foi cu cacao.  Și cozonac. Și atât dulce. În rest supă de tăieței, sarmale, salată de bluf și încă una, nu m-am hotărât,  cârnăciori și friptură cu piure de cartofi. Plus Bănuță bulgărească și un colac mai mare pe post de pâine.  Încă meditez dacă să îl fac cu faină din spelt (nuş' cum e în românește ) sau nu, oare o crește frumos?

Cate ai insirat............ [alcool]

Ai timp de toate? La mancare eu o sa fiu mai lenesa: mi-am propus o salata boeuf, friptura de curcan la cuptor (cel mai probabil cu legume sau un piure rapid) si...... nu mai stiu. Sarmale am avut de curand si, oricum, trebuie sa inventez ceva comestibil si pentru mofturosul meu, care parca vad ca nu pune gura pe friptura [smulgpar]

 

Intr-o zi se uita urat in castronelul cu supa si vorbea singur: e dezgustator patrunjelul asta din ciorba [alcool] [smulgpar] [smulgpar] [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 869
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

salutare!

n-am mai intrat de mult pe forum... noi suntem bine, cei mici cresc, Petru o copiaza pe sor-sa in toate - trebuie sa fiu non stop cu ochii dupa ei, le vin tot felul de idei..

Vroiam sa va intreb ceva - la un moment dat, acum mult timp, pusese cineva o reteta de prajitura desteapta/ prajitura imposibila cu nuca de cocos - mai stiti sa-mi dati si mie reteta? imi aduc aminte c-am facut atunci, a iesit foarte buna, dar de toanta n-am salvat reteta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună fetele, sunt și eu răcită, nu pot dormi. Tușesc și am nasul infundat. Mie îmi  trece superrepede. Sper ca fetele să nu ia. Și  așa încă nu le-a trecut, de le Sfântul Nicolae ne tot chinuim. Dar nu au avut febra macar.

Și Emmi a mea imită tot ce face sorelina și nu numai. Ii place sa danseze și copiaza si mișcări/scheme. Deja dansează mai bine ca mine.

Repeta tot după tine: engleză și română.  Și e așa dulce cum vorbește ea cu accent English Irish.

Oani o adora pe Emmi, în fiecare zi se minunează ce bebelina scumpă avem. Zice: she's the cutest thing ever, I love her so much. [il] cel mai fun e cand Emmi vrea să se joace și ea cu jucăriile Oanei: le fură și fuge tipand ca o hoata [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddutz, joaca asta dezorganizata, ajuta și ea la dezvoltarea creierului. Toddlers vor sa faca multe lucruri in același  timp,  creierașul merge full blast și asimilează detalii.  Even if for you it does not look like she is doing something, she gets enjoyment and learns even out of simple things ( which we should all do really) and her neural connections are getting bigger and stronger. It is always play and learn.

Another important thing: just trust your child more and go with the flow. Get silly, childhood is about being silly: get down with her, try to copy what she is doing: throwing random toys on the floor, etc. She will love to see you doing this.

 Toddlers are always on learning mode, even when it doesn't look like it. They practice their newly achieved skills day and night ( dreaming). 

It doesn't mean you can wreck the house to keep your child happy, you are the adult and know when to stop. 

I hope you don't take offence on what I wrote here, maddutz. It was easier for me to put my thoughts down in English.

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am avut party de Crăciun sâmbătă în Carlingford. Wow ce loc frumos, ce privelisti!!!.Irish Sea lângă stradă... Musai trebuie să ne intoarcem vara. Am stat la 4 Seasons Hotel, a bit run down for 4 Seasons. Am fost 17 persoane: eu, soțul,  sora mea( lucram împreună) și restul. Am început la barul hotelului, unde am și halit un pic de finger food. Apoi am mers pe jos la pub, am stat până la vreo 12:30 și apoi am mers la un club. S-a inchis pe la 3, ne-am intors la barul hotelului și  am mai stat până la 4:30. A fost super fun.

Concluzia confirmată pt a nu știu câta dată: irlandezii nu știu să  bea și cheltuie mult și  prost. Ne-am distrat super bine. Soțul nu s-a amețit ca restul, noi fetele nici atât.  Ba da, o prietenă de-a noastră, receptionera, a fost hangover  a2a zi - ea e irish. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cadourile de Crăciun  pt fete sunt grupate pe categorii: de la bunici- părinții sotului, de la mama, de la sora și prietenul și de la noi. 8 cadouri toate alese de mine. Oani are: un smart phone nou ( a avut numai rebuturi stricate de ale noastre), o păpușă Monster High gigantică, un set de 2 cat dolls Monster High și D'oh Vinci play d'oh  art set. Emmi: pop up animals, an animal farm with loose farm animals, o tăblița cu creion pt mâzgălit și on set de foam pieces( se gasesc și de lemn) pt construit castele. Mai am și un set de cărți pt Emma, dar nu am 5 cadouri pt cea mare.

Soțului i-am luat un cadou surpriză o cafetiera  care face expresso,  americano, latte si merg si capsule la ea. Am gasit-o la 60% reducere, el și-o dorea f mult. Inițial ziceam că nu ne luam cadouri scumpe, pt ca nu aveam idei și  nu vroiam să o dam in bară  ne-am luat fiecare un cadou mic: el își luase plovar. Eu o caseta cu produse de duș și corp de la firma Sanctuary- cadoul asta al meu a fost free:  am cumpărat o casetă  cu produse duș FCUK pt  prietenul surorii mele și un cadou unei prietene si era oferta buy 2 get 3rd free.

Surorii mele i-am luat o casetă cadou cu rimel Lancome si 2 minigifts creion dermatograf și loțiune demachianta; soacrei: o bluzița frumo, socrului: un plovar drăguț.

 Cadoul meu frumos surpriză  e La vie est belle de la Lancome- eau de parfum, 100ml care are cadou o crema de față si un mini rimel  both free. Yuppie, love this perfume and the freebies!

Apoi mami vine și ea pe 26 dec, venea pe 10 ian, dar i-am schimbat biletul. Să nu mai fie amărâtă că  e singură de sărbători. I-am luat și ei cadou, parfum Eden.

Sotul nu pupa cafetiera, nici eu parfum și nici Oani telefon dacă nu ne ieșea un extra bonus la muncă.  Am primit și i  bonus mic de €250 voucher la un magazin cu de toate: produse alimentare, haine si produse de decor casa.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emma mi.e tare dor de toate.

Mi.ai dat idei de cadouri.Vreau sa.I iau sotului un pulovar dar era 200 si nu vrea el.Sa vad daca nu or fi reduceri.

Mie imi trebuie curele ca niciodata nu am destule.

Azi avem petrecere cu copiii la job.

Am luat casete cadouri lui tata si fratelui.Lui Robi tableta.masini,glob pamantesc si haine.Anei carucior de cumparaturi si papusa de la sormea.

Fetelor nasilor glob pamantesc,kit de bratari si pahare cu tema.

Dar mai am de luat si nu stiu cand.Ca voi munci si maine

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...