Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ghiocei de martie 2014 - Cap 3


Recommended Posts

Da si eu ma simt bine ca nu este Matei singurul cu probleme de somn. [:-)))] Ca imi faceam griji, dar se pare ca si alti bebelusi incearca sa-si amane ora de somn prin aceleasi metode.

Masa de infasat nu am avut, deci nu am folosit, iar mai nou Matei a inceput sa se ceara la olita si nu mai folosim scutec decat noaptea.,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 869
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ufff...ma bucur ca sunt si la altii probleme cu somnul! [:-)))]  nu suna chiar frumos, dar...cel putin, stiu ca nu are ceva cu mine... [:-)))]

[:-)))]

Nu pot spune ca ma bucur, dar sigur am rasuflat taaare usurata cand am citit  despre problemele cu somnul.

De la o vreme ma dispera, o prinde si miezul noptii uneori neadormita [alcool]

Si problema cea mai mare era cand urla seara la culcare........... de nu o puteam linisti deloc. Astazi am vazut si explicatia: i-a mai rasarit o maseluta [batcap]

E foarte autoritara, sa faca numai ce vrea ea si cum vrea ea.

 

Ai vostri fac deja la olita? Super, felicitari!

Eu inca nu m-am straduit sa o invat, desi o vad pregatita. Am mai pus-o ocazional, insa parca tocmai atunci nu vrea sa stea, numai plimba olita prin toata casa, prin pat samd.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreo 2-3 saptamani. Noi in dormitorul ei aveam doar 1carte si o jucarie max 2. Avea voie sa ia cu ea 1 singura din sufragerie. Daca cerea alta, ii ziceam usurel ca maine dimineata. Se smiorcaia cca 1 minut, apoi cerea altele: apa (si nu bea decat o gura :) ). Noi ii ziceam la tot ce cere ca e timp pentru toate maine, dupa ce se trezeste :) Nu stiu cat pricepea, dar incet incet, parca a limitat solicitarile. Bine, si noi ne tineam de cuvant daca isi aducea amibte dimineata de jucaria x sau cartea y,normal ca le gasea exact aco unde ii spusesem sa le lase. Era destul de reticenta la inceput sa le lase si sa mearga la somn, apoi s-a convins ca tot acolo sunt  :)

Treptat, nu i a mai trebuit jucarie sau carti la ora de somn. Le are in sufragerie la dispozitie pe toate. Asta ppne ca in sufragerie, in coltul ei e mereu dezastru, dar, na..asa e cu copii :)

in dormitorul ei am jucarii, dar niciodata nu-i trebuiesc alea [batcap]  intotdeauna ii trebuie ceva de jos  [batcap] si cum sunt comoda din fire, incerc si eu sa o conving ca si maine ne putem juca cu ele, sau ca nu i le ia nimeni. problema este ca, nu-i este frica cum ca i le-ar lua cineva sau ca nu s-ar putea juca cu ele....nuuuu....problema e ca vrea sa ma trimita pe mine dupa ele si, daca s-ar putea, sa vina si ea cu mine  [alcool]  oricum, daca nu ma trimite dupa ceva, incepe gimnastica: mami brate, mami pat, mami apa, mami...etc...pana trece ora si....adoarme... [smulgpar] 

daca, cumva, indraznesc sa nu-i fac pe plac...se lasa cu urlete...

ma consolez ca va creste...

...si peste ani si ani...o voi trimite ba dupa apa, ba dupa o felie de paine, ba dupa dintii din paharul de jos... [soricel]  si atunci sa te tii, de nu-mi face pe plac!!! [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai vostri fac deja la olita? Super, felicitari!

Eu inca nu m-am straduit sa o invat, desi o vad pregatita. Am mai pus-o ocazional, insa parca tocmai atunci nu vrea sa stea, numai plimba olita prin toata casa, prin pat samd.

 

"olita e chestia aia in care pun papusile si orice altceva decat funduletul meu pretios?!!!!"

daca o pun pe olita se lasa cu urlete...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca tot sunt la capitolul "parat": mai tot timpul se cere in brate! [smulgpar] foarte rar coboara sau urca scarile (cand trebuie) de una singura (ma refer la cele din casa). cel mai adesea se cere sa o duc in brate. daca nu o duc in brate (si in general, cand ii refuz ceva) se pune pe jos, pe spate si incepe sa se vaite/urle [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

si daca tot sunt la capitolul "parat": mai tot timpul se cere in brate! [smulgpar] foarte rar coboara sau urca scarile (cand trebuie) de una singura (ma refer la cele din casa). cel mai adesea se cere sa o duc in brate. daca nu o duc in brate (si in general, cand ii refuz ceva) se pune pe jos, pe spate si incepe sa se vaite/urle [batcap]

La noi e invers, nu vrea deloc în brațe, nici în cărucior, musai "Ai" să meargă singur, niciodată în direcția în care trebuie. Iar dacă mai sunt și bălți pe traseu, am încurcat -o :)

La oliță nici el nu vrea. La toaletă stă, mai face câte un piş, dar caca nu vrea, îi e frică. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La noi e invers, nu vrea deloc în brațe, nici în cărucior, musai "Ai" să meargă singur, niciodată în direcția în care trebuie. Iar dacă mai sunt și bălți pe traseu, am încurcat -o :) La oliță nici el nu vrea. La toaletă stă, mai face câte un piş, dar caca nu vrea, îi e frică.

Hi, hi! I este o combinatie....nu stiu nuciodata cum ca fi. Nu ma plictisesc...

La olita nu, la toaleta sta dar nu face nimic :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai este cineva care foloseste masa de schimbat? eu inca o mai folosesc, dar...nu prea mai incape copilul pe ea! [ups]  mie tare comod mi-a fost cu ea...si nu prea imi vine sa renunt la ea inca...

Eeu nu ca am aruncat.o.Oricum Ana e total diferita de Robi.Dar masa era de la Robi folosita intensiv la amandoi si se stricase.

In scjimb inca o spal in chiuveta la pasa si nu mai are loc.Sta cu cracii pe sus.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata , 

 

5 zile nu a mai scris nimeni . Ce frumoase erau vremurile când nu apucam sa citesc , acum cei din burtica au crescut si ne țin ocupate + serviciul .

 

Monic , sper sa îți găsești jobul dorit !

 

Andrei creste , face năzbâtii , vrea sa se urce peste tot sa exploareze absolut tot , scoate tot ce găsește , are multă personalitate . 

 

Vorbeste amestecat romană + norvegiana .

In Martie mergem la controlul de 2 ani sa vedem înălțimea si greutatea lui .

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...