Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Matreata...


Recommended Posts

Si la fi-miu odata cu acneea a aparut si matreata. Ne-a explicat dermatologul ca e un exces de sebum in perioada asta.

La noi merge cu samponul de la Clear. Dar si Nizoralul e super efficient. Nu l-am incercat pe copil dar stiu ca acum multi ani am avut eu problema asta si am fost singurul care a functionat.

Si Gerovital are un sampon antimatreata despre care am auzit ca e bun,nu l-am incercat insa. Eu folosesc insa de la ei sampoanele anticadere si pentru regenerare si sunt f bune asa ca ma gandesc ca si cel antimatreata o fi la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna,

 

Iti recomand sa vezi cauza matretii in primul rand...dupa varsta pare sa fie deale pubertatii, dar un dermatolog bun iti poate da solutii.

@Andacos zice bine, otetul/cidrul de mere este f bun pentru clatirea parului :) 

Nu folosesc otetul pt. matreata ci pentru supletea parului.

Am prietene care isi prepara singure samponul si sincera sa fiu parul lor arata f bine.

Eu ti-as recomanda ulei de samburi de grapefruit :) face minuni in cazul matretii ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar simpla clatire a parului cu apa si otet ,ati incercat?

 

Eu si nici in familie nu avem problema asta,poate parea hilara propunerea cu otetul...insa e cea mai la indemina si garantat,nu miroase parul apoi,mai ales parul scurt.

 

In cazul nostru nu a facut nici o diferenta otetul... poate doar cat s-a plans fii-mea ca ii miroase parul (care e lung pana in talie). In perioada adolescentei nu e asa simplu, asa cum mai zicea cineva mai sus. Am fost la doi doctori diferiti pentru probleme de acnee/matreata. Totul e hormonal, nu din cauza dulciurilor, grasimilor, lipsei de sport etc. (care in cazul fii-mei nici nu se punea problema). Matreata am rezolvat-o cu nizoral, acneea cu mult cautatul duac-gel, care, apropos, a reaparut pe piata romaneasca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fi-miu, 12 ani jumate, are matreata de ceva vreme [xx(] .

Am folosit vreo 3 luni un sampon specific de la Vichy, a avut efect la inceput, mai pe la sfarsit era apa de ploaie. Dupa doua zile de la spalat era plin de matreata.

Acum, din motive financiare, am luat un Head&Shoulders.... problema persista din pacate.

 

As vrea un sampon eficient, imi puteti recomanda ceva ? Nu mai conteaza pretul...macar sa fie de folos.

 

Multumesc !

 

Ingrid si Cristi 12 ani

 

 

 

ulei de cocos si ce sampon vrei tu.

Uleiul lichid il masezi 5 minute pe scalp, il lasi vreo jumatate de ora si apoi se spala normal.

:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...