Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIVIC ALERT


BlackCat4evR

Recommended Posts

O prietena a dezvoltat o aplicatie care ajuta cetateanul obisnuit sa anunte autoritatile atunci cand sesizeaza o problema.

Mi se pare un instrument util, si m-am hotarat sa va anunt si pe voi. 

Aplicatia este inca in faza de testare, si putem cu totii ajuta la optimizarea ei.

Sa va fie de folos!

 

Aflati mai multe aici:

https://www.facebook.com/civicalert/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai ea s-a hotarat sa usureze accesul cetatenilor la autoritatile in masura sa rezolve deiverse probleme. In principiu, cine observa ceva face o sesizare prin aplicatia asta, iar ei se ocupa sa informeze pe cei in drept, iar cel care face plangerea este tinut la curent cu demersurile facute.

Sunt in perioada in care orice sugestie este analizata serios si platforma imbunatatita. Asa ca ajutorul tuturor este de nepretuit.

Intentionez sa folosesc aplicatia ca sa sesizez problemuta mea cu rahateii de catel de care povesteam acum o vreme, ca nu prea s-a rezolvat oricate afise le-am pus. Singura imbunatatire a fost ca acum il aduna (unii, nu toti...) in pungi, pe care le lasa fix acolo... Cine ar trebui sa adunt pungile dupa ei, nu stiu...

In fine, se pot face sesizari despre orice, inclusiv despre masuri de securitate insuficiente in locurile publice, despre tentativele de solicitat spaga prin institutii, despre hoti in piete si gropi in asfalt, despre gunoaie si bare stricate in parcuri de copii, etc. 

Ideea e sa aratam ca ne pasa, ca nu trecem pe langa lucruri ca gastele prin apa...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb ce faci cu spammers? E cam greu de verificat daca e o plangere reala, sa zic asa...

E o idee misto, poate asa se educa si romanul in spirit civic. 

Sunt una dintre persoanele care am sunat de mai multe ori la primarie, la autoritati in ideea atragerii atentiei asupra unor situatii periculoase...de ex, o trecere de pietoni prost semnalizata in fata scolii de nevazatori in Cluj...si acum tot asa e trecerea de pietoni!!

Am sa testez aplicatia sa vedem ce si cum :)

 

Succes in continuare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca tu scapi de o gramada de batai de cap, pana te duci undeva sa pui o sesizare, in fine... de obicei renunti, asa le semnalezi lor, iar ei se duc in locul tau la autoritati. Si insista.

Mai, e nemaipomenit sistemul, daca functioneaza. Sunto gramada de reclamat, chestii pentru care, intr-adevar nu ai timp sa mergi mai departe...

 

Usoara mea neincredere vine din faptul ca traim in Romania... si asta ne ocupa tot timpul :)))) dupa cum zicea un clasic in viata :))

 

Chiar sper sa functioneze! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...