Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Probleme cu browserele - pagina de start ciudata


Recommended Posts

Buna tuturor,

am o problema pe laptop. Iniitial am crezut ca e legata de IE, browserul pe care il folosesc.

Pe scurt:

- orice setare de home page as face din optiuni la deschiderea browserului imi apare ca pagina de start o pagina cu caractere chinezesti, tare ciudata... adresa ei e https://www.baidu.com/?tn=99622672_hao_pg

 

Am instalat Chrome si Firefox si de la prima lansare pagina de start e aceeasi si la celelalte doua browsere.

Ma poate ajuta cineva sa inteleg cum o elimin?

Chiar si dupa antivirus scan nu dispare (am folosit Microsoft security essentials, SpyBot si Norton security scan).

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna tuturor,

am o problema pe laptop. Iniitial am crezut ca e legata de IE, browserul pe care il folosesc.

Pe scurt:

- orice setare de home page as face din optiuni la deschiderea browserului imi apare ca pagina de start o pagina cu caractere chinezesti, tare ciudata... adresa ei e https://www.baidu.com/?tn=99622672_hao_pg

 

Am instalat Chrome si Firefox si de la prima lansare pagina de start e aceeasi si la celelalte doua browsere.

Ma poate ajuta cineva sa inteleg cum o elimin?

Chiar si dupa antivirus scan nu dispare (am folosit Microsoft security essentials, SpyBot si Norton security scan).

Ai rezolvarea mai jos:

 

Daca nu te descurci spune-mi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai rezolvarea mai jos:

 

Daca nu te descurci spune-mi

 

Pfff... am incercat. Nicio schimbare.

Problema e ca nu e niciunul din programele alea de dezinstalat din control panel. Stiu ca au fost ca am tot dezinstalat la ele dar probabil acum le curata antivirusul nou - spybot.

Nici in IE nu apare ca home page baidu, deci n-am ce sa schimb. In chrome la fel, extenisa baidu nu apare deci nu am ce eliimina.

Am dezinstalat si chrome si firefox de frustrare.

Am zis ca le reinstalez dupa ce reusesc sa scap de hijacker din IE dar chiar nu stiu cum sa fac pentru ca e ... ascuns undeva.

L-am pus in security la restricted sites deci nu se mai deschide pagina, adica apare adresa in bara si incearca dar nu poate insa tot nu inteleg cum il fac sa dispara de tot.

 

Pffff.... rau e sa nu te pricepi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, nu cred ca am incercat in registri ca nu stiu cum se face.

Cand am zis ca am resetat de fapt ziceam ca am facut ce zice si filmuletul lui Marius:

dupa dezinstalarea programelor din control panel am intrat in oiptions la browser si am scost porcaria aia care aparea ca pagina de start, am pus ori google ori blank dupa care am sters tot istoricul si am restartat calculatorul.

Dar... nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramiris, dacă știi să cauți în regiștri poți să te uiți după calea

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\Main

cheia Start Page.

 

Pe butonul de Start apeși Run (în  Win7/Win8 cauți Run și îl deschizi), scrii regedit.exe. Se deschide un explorer și cauți calea pe care am trecut-o mai sus. Când ai ajuns la Main, în panelul din dreapta ai mai multe valori. Cauți Start Page și vezi ce valoare are. Dacă vrei să modifici, dublu click pe cheia Start Page și modifici pagina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam, nu știu ce arată filmulețul ăla pentru că nu îl pot vedea, dar resetare înseamnă, de exemplu în IE, să întri în setări- Internet Options - Advanced - buton Reset - bifezi Delete Personal Setings, restartare PC.

Asta am facut, n-a mers.

Intre timp am descarcat si rulat si bitdiffender addware removal care a identificat 4... chestii. Le-am dat remove. REstart.. si... nicio schimbare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...