Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aspecte legale privind indemnizatia de crestere a copilului - Germania


Afme

Recommended Posts

Buna din nou!

Am decis sa adresez intrebarea si catre Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jungen si am vorbit azi dimineata cu o doamna care mi-a explicat urmatoarele: Pot nasta in Romania, insa certificatul de nastere va trebui tradus (traducere autorizata si legalizata) in limba Germana. De asemenea pot petrece o perioada mai indelungata imediat dupa nastere in Romania (am dat exemplul unei perioade 6 luni, deci nu e tocmai o vizita de cateva saptamani) insa trebuie sa ii anunt. O alta conditie este sa fiu in continuare inregistrata in Germania, adica sa nu renunt la apartament insa pot sa imi fac mutatia in apartamentul unor prieteni. Important este sa figurez cu un domiciliu si in Germania si pot primi fara probleme indemnizatia de crestere copil.
Am postat aceste informatii aici in cazul in care mai exista si alte mamici care au aceleasi intrebari. Va multumesc tare mult pentru suport.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna din nou!

Am decis sa adresez intrebarea si catre Bundesministerium für Familie, Senioren, Frauen und Jungen si am vorbit azi dimineata cu o doamna care mi-a explicat urmatoarele: Pot nasta in Romania, insa certificatul de nastere va trebui tradus (traducere autorizata si legalizata) in limba Germana. De asemenea pot petrece o perioada mai indelungata imediat dupa nastere in Romania (am dat exemplul unei perioade 6 luni, deci nu e tocmai o vizita de cateva saptamani) insa trebuie sa ii anunt. O alta conditie este sa fiu in continuare inregistrata in Germania, adica sa nu renunt la apartament insa pot sa imi fac mutatia in apartamentul unor prieteni. Important este sa figurez cu un domiciliu si in Germania si pot primi fara probleme indemnizatia de crestere copil.
Am postat aceste informatii aici in cazul in care mai exista si alte mamici care au aceleasi intrebari. Va multumesc tare mult pentru suport.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...