Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviti optimism la gheatza?


Recommended Posts

Referior la notare, mi se pare descurajant sa dai o nota mai mica unui elev care a completat corect tot testul si merita nota maxima. In ideea ca, 'sa aiba unde sa creasca'. Asta suna ca eternul 'iti dau un 4 de incurajare' - poate vi-l amintiti, nu de la voi [:D] ci de la colegi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 769
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu e atat de simplu Ioana, nu sunt numai calificative. Adica alea sunt finale. Dar exista matrice la fiecare materie cu criterii pe care elevul le are de îndeplinit pentru calificativ E, C si A. Daca toate, dar toate criteriile sunt de ex. verzi (asta inseamna 100 % îndeplinite) atunci elevul are acel calificativ. Daca nu, pot fi galbene acele matrici atunci criteriile sunt îndeplinite intre cele doua calificative. E tare greu de explicat, incerc sa pun o poza. 

 

Ideea e ca nu se poate scădea calificativul. Adica o data îndeplinite criteriile pt B, e bătut in cuie, nu se poate merge inapoi. Matricea aceea se colorează de-a lungul anilor, nu a unui termin (semestru). 

 

E complicat rau si ni cred ca mai exista in sistem de notare ca al suedezilor. Poate doar norvegienii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si exemplu la fizica, ce abia au început, unde a primit E. Stanga ce e verde sunt criteriile pt E, mijloc de C si dreapta A. In anul următor se va completa pe măsura ce înaintează in materie si capată cunoștințe si le arata bineînțeles. Sunt copii care pot rămâne la E, D, etc. Si la F desigur, care e insuficient. Are Silvia si colegi din aceia, mi-a zis de o fata ce a primit F la mate si la engleza, sau alta ce a primit numai E si D.

 

E tare tare complicat, caci de ex un E la o materie abia începuta nu inseamna nimic rau, pe cand la mate sau suedeza sau engleza, nu e prea ok.

post-3506-66313_thumb.png

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc: am dus copiii la film. Pana la urma Silvia s-a dus cu doi băieți, colegi de clasa. Prietena ei e bolnava si a lipsit si de la scoala azi. Silvia i-a zis colegului cu care mai trebuia sa mearga, ca ar trebui sa merg eu in locul prietenei dar ca toti o sa zica atunci ca ei s-au dus ca pereche si au luat-o si pe mama si vor face misto :). S-au hotărât sa mai cheme pe cine va si l-au chemat pe Nemo! Il tineti minte? Printul pe cal alb din Copilăria mica a Silviei, colegul cu care a "fost impreuna" de la 6 la 8 ani si apoi inca putin pe la 10 ani. Acum sunt doar prieteni dupa ce o vreme lunga Silvia "il ura". ;)

 

Pe Nemo l-a adus mama la noi, o cunosc bine de multi ani. Iar celălalt sta cumva spate in spate cu noi, trece o curte. Si pe parintii lui ii stiu bine, el a venit singur. I-am dus cu masina si cand am ajuns in parcare era plin de lume, Adulți in grupuri. E vineri seara...si au fost de acord sa merg cu ei. Bine am facut, ca era tare multă lume la cinema. Le-am luat popcorn si sucuri si am stat pana au intrat in sala. Peste 2 ore ma duc sa ii astept. Si sa ii duc pe băieți acasă :). 

Sunt drăguți si de treaba amândoi, mi-au placut. Nu ii mai întâlnisem demult. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...