Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviti optimism la gheatza?


Recommended Posts

vorbiti de vopsitul parului la fete. cred ca Otilia intreba, sper ca am retinut bine. 

luiza  s-a vopsit prima oara ,  dupa 15 ani, si doar suvite. 

 

cu prajiturile, nu ma omor caci ai mei nemancati  nu mananca mai deloc. asa ca trebuie ori sa le duc la servici la colegi, care evident se bucura, sau sa le halesc eu pe toate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 769
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu stiu ca poti merge la medic in UE& Elvetia daca ai cardul european de sanatate...daca nu il ai, platesti tu si iti deconteaza apoi romanii...numai ca, cei din Romania nu sunt informati...ei deconteaza (asa zic) doar urgentele...elvetienii deconteaza tot ce exista in asigurarea de baza pt elvetieni..o spun din proprie experienta, ai mei au fost aici la medic atat pt urgente, cat si investigatii..tata cu crizele lui de epilepsie, a stat in spital, pt 5 zile a costat totul 7K [zirea] decontarea se face de catre anumite firme din fiecare tara...eu am platit pt ai mei facturile de la medic, nestiind ca imi pot deconta elvetienii direct toate cheltuielile (mai putin o taxa administrativa, care e infima)...am facut intai dosar (fara spitalizare, spitalele trimit facturile direct la firma de decontare) si in Romania au spus ca ei nu deconteaza controalele, ci doar urgentele...ceea ce e o mare gogomanie...am trimis dosarele la firma de decontari de aici si am luat toti banii inapoi...bani pe care i-as fi pierdut (cateva mii de franci) dupa spusele romanilor...tata dupa crizele de epilepsie a trebuit sa mearga la controale (care includ si destule analize) controale pe care romanii nu au vrut sa le deconteze.

Asta ca sa stiti ce drepturi aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elvetienii insa nu deconteaza dentistul, pt ca nu intra in asigurarea de baza...dentistul e ft scump aici, dar si asigurarea pt dentist e ft scumpa...asa ca putini sunt cei care o au...asta pt ca e asigurare suplimentara si, inainte de a te accepta, tb sa iti faci un control amanuntit...si ei refuza sa te asigure daca ai probleme...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la noi au inceput sa apara cadourile sub brad. herr victor era suparat nevoie mare astazi ca pe doar doua pachete scrie numele lui, iar ptr ta'su sunt trei. asa ceva....  [fri]

drept razbunare sa dus in oras si ia cumparat lui ta'su inca un cadou, un lego, de copii.... [fal]  [:-)))] de rasu-plansu. si ne-a pus pe mine si luiza sa juram ca nu-i spunem nimik. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Silvi ce minune mica ai tu acolo! [il] Si Crina e tare drăguța la serbare. Cum a fost? Cum se mai simte Crina? Cand vine acasă? Mariana, draga mea, chiar ma intrebam ce mai faci si ma pregăteam sa te intreb si pe tine [:)] . Bine ca ai aparut! [flo2] Ce delicata si frumoasa fata ai [il] . Rufus sa stii ca mi-ai facut pofta! Noi am ratat Cârnații anul asta, tare rau imi pare...dar așa s-a nimerit! Acum e prea tarziu sa ne apucam de ei, n-am luat nici afumătoare...zau ca trebuie sa ma pregătesc din timp la anul. Sa o iau in vara/toamna devreme cand nu avem alte aglomerări pe cap. Sau sa încercam dupa de venim din concediu, daca mai avem chef...ma gandesc :). Viviana tu scriai de varza in borcan...stii cumva in cat timp se face? As pune si eu dar mi-e ca nu se face in 2-3 zile... Of nu-s obișnuita sa plec de acasă așa imediat dupa Craciun si mi se pare ca totul e prea tarziu acum... Nu scrieți ce praji faceti? Sa ma inspir? Rețin doar ca Mada a schimbat pe Amandina. Retete cu lapte condensat nu are nimeni? A iesit bun cheescake-ul tau Ioana?

 

Am pus eu la retete buturuga ( buche de Noel) si trufe de ciocolata, alba sau normala. Nu le am incercat inca...dar trufele le fac sigur, vreau sa duc si cadou. Mai fac cozonacul traditional, cu nuca si rahat, si un tiramisu, reteta clasica plus unul cu fructe de padure.

Cu lapte condensat nu stiu. Am vazut o reteta f apetisanta de cremsnit, a Jamilei. A facut o cineva?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...