Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviti optimism la gheatza?


Recommended Posts

sunt obosita moarta. Dar cum sa va spun, fericita.

Am facut pregatirile pentru Craciun. Mai am si maine de facut cate ceva.

 

stau putin si plecam dupa cadouri de Craciun pe care noi in nesimtirea noastra nu le-am luat. Ce oameni suntem.

 

Ieri am plecat la cumparaturi la ora 2. Lista lunga, lunga. si piata si carnaraie si branzeturi si de toate si pentru noi si pentru soacra-mea.

L-am luat si pe barbatu' lui soru-mea ca ne-a fost mila sa-l lasam singur.

am alergat din magazin in magazin ca bezmeticii, am reusit sa-i ducem socrelei lista ei lunga.

In  drum spre casa, fratele cumnatului l-a sunta sa treaca pe la ei sa-i dea sarmale de curcan.

Ne-am dus cu totii. Bucurosi de revedere, ca eu nu ii mai vazusem de vreo 15 ani si CCS NEVER, am tot dat cu gin tonic, am gustat din bunatatile casei, m-am jucat cu cele 2 pisici si cainele si s-a facut de de ora 21.

Pe la ora asta a venit si sora lor si bucurosi de revedere mai da-i cu gin tonic mai o amintire si se facu 11 noaptea.

 

Hai sa plecam, cineva blocase masina in parcare, special, de al dracului, dar lasase bilet cu numarul de mobil. A raspuns greu la telefon, greu dupa mai multe apeluri. Cred ca se uita pe geam si ne privea cum ne perpelim.

 

am fost mai intai la soru-mea sa-l ajutam pe barbatu-sau sa urce plasele 3 etaje fara lift.

Acolo am mai stat la povesti si pe la 2 dimineata am ajuns la noi, in sfarsit, unde s-a mai stat la un pahar cu vin.

==

 

si am facut niste sarmale mai mari, iaca asa. Vorba lui Kari - daca ar stii mama!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 769
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

:((( am trimis deodată cu ce am trimis Ioanei si lui mama, ambele au ajuns...de cateva zile deja...probabil nu mai ajunge la tine :((

 

 

Uf.. imi pare tare rau ca nu a ajuns! [ups] Poate ajunge maine, sau dupa Craciun, oricum iti dau de veste daca e ceva.  [flo2]  Posta in UK e destul de ok,  rar nu ajunge  corespondenta sau colete. Eu cand trimit colete in Ro sau alta tara in EU sau US, desi e cu mult mai scump, mereu le trimit signed&tracked ca sa stau linistita, in caz ca se pierde am dovada si primesc despagubire ca le si asigur. Doar vederile si felicitarile le trimit simplu, fara semnatura. 

 

Acum am si eu emotii cu cadoul trimis sora mii in Tenerife ca pe site la royal mail imi arata cand il trackuiesc ca e ajuns in Tenerife si de acolo mai departe pauza. Desi nu voiam sa ii spun sora mii de colet sa fie surpriza, i-am spus sa vada daca nu cumva are ceva bilet in cutia postala ca o asteapta ceva la posta. Nu mi-a dat nici un semn inca, sper ca e in drum spre posta si de aia nu zice nimic. Cica si maine au program normal aia la posta pe insula, daca nu apuca sa il ia azi. Am emotii.. mi-ar parea rau sa nu ajunga, sau sa ajunga dupa Craciun.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi, felicitari si bun venit bebelinei [flo2] You did it! 

La Multi Ani celor ce s-au sarbatorit!

Noi in parametri, cu zapaceala pregatirilor unde ma intreb de fiecare data de ce imi fac asta [:D]  Copii oricum mananca doar cateva chestii. 

Nici nu am reusit sa facem pomul. Poate azi. Dar cum mai am cate 2 zile de jumatate de zi de lucru [:D] [biz]am zis sa va urez frumos Sarbatori Fericite!

Si vacante placute norocosilor. Tre sa ma mobilizez si eu sa fug de acasa vreodata.

Otilia, poate ar trebui sa ii explic fetei ca depinde si de conformatie, nu se poate compara cu tine. Imi dau seama ca ii este greu si e foarte bine ca esti supportive (vezi ce mai faci cu tati ala) si tineti ochiul pe lucruri. Sper sa nu fie cat mai usor. Eu cand te aud cate faceti nu stiu de unde aveti energie. Asa ii este felul probabil dar nu e imposibil sa ajunga mai tarziu la un balans. [flo2]

 

Hai sa fiti cuminti sa vina Mosu [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna 

 

Am terminat treaba pe ziua de azi  [pk]

 

Am muncit de-acasa; am crezut ca va fi liniste, dar de unde...am facut si sarmalele...cu o mana pe laptop, cu cealalta impachetam sarmale  [:D] si am uitat sa si mananc....am baut doar 2 cafele...la 4 am plecat la manichiura...cand am revenit, am gustat sarmalele, 2 la numar, ca mai multe nu au incaput...si sunt  [fri] le-am mancat cu ardei iute unguresc...de-ala de-l simti a doua zi, asa-i de iute [zirea] varza de la turci a fost ft buna...la 1 kg de carne tocata mi-a ajuns varza de 3 kg....a avut foi mari si moi...e prima oara cand nimeresc varza luata de aici care nu e cotoroasa...o varza a ramas, asa ca am bagat-o in congelator...fac o varza calita cand vin ai mei...ii pun sa-mi aduca afumatura..

 

Ioana, l-am mai trimis eu pe al meu sa ia ardei capia...i-am spus clar: sunt verde deschis, lunguieti...a venit cu 10 ardei grasi...verde inchis...aia sunt cam amari...nu-mi plac pt ardei umpluti  [zirea]

 

Fleur, ft fain arata cozonacii...noi nu mancam dulciuri, asa ca nu avem cozonac...

 

Kari, am facut doar sarmale pt Craciun...cu care vad ca ma lupt pana de Revelion  [ph34r] pt ca ai mei nu mananca aceeasi mancare mai multe zile...prietena mea a facut piftie si friptura, asa ca pt 25 avem meniul  [:D]

 

Am mai luat si eu cateva cadouri pt prieteni, cand am revenit de la manichiura. 

 

Mi-a ajuns si cadoul azi....asa ca dupa-masa am impachetat si cadourile...sunt toate sub brad  [pk]

 

Sunt in sufragerie la TV, luminitele bradului merg, lumanarile sunt aprinse...e tare fain...

 

Seara buna sa aveti !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mă duc să învârt puțin în cratițe, nu mai aveam nimic de mâncare. 

 

 

ce invarti in cratite, aerul?  [il]

 

daiopri, si tie/voua sarbatori frumoase cu liniste. 

 

pfuai, si eu am terminat cu alergatul...... 

viviana, a venit felicitarea de la voi. ce fericit va fi pretiosul cand o va vedea....  [clo]

 

 

sa va spun. a cumparat barbatul un con de brad, mare asa cat un pumn. care cica (va) miroase (mirosi) a brad. dar.... conul ala  a inceput sa pocneasca. el amanuntul asta nu mi la spus, sau la spus dar nu l-am retinut eu.

azi eram singura in casa si deodata aud 'trosc' tare si cu ecou. ma apuca frica, nu stiu unde sa ma ascund ca sub pat nu mai incap.  vine luiza acasa si ii spun patania, cum am stat sub sifonier de frica ca ma impusca careva.  [:-)))] 'papa a spus ca va pocni dracia aia'. 

bine ca aflu si eu acuma, dupace pe jumatate am facut infarct.  [alcool]

 

inca una, tot facuta de dl cel pretios. dimineata ma plecat in oras sa-i cumpa cadou doameni de la curetenie. a venit astazi extra pe la noi sa ne aduca niste fursecuri. stiam ca vine, deci trebuia musai sa am cadoul. 

vin eu repede acasa, vine si Nazarena, stam si povestim pe hol cateva minute se grabea, ii dau cadoul, mai sporovaim noi cateva..... intra dl pretios pe usa. 

mai frate, si incepe sa-i faca instructajul doamnei....  [alcool]  i-am spus pe romaneste sa-si tina gura, dar el nici nu ma auzit. a intervenit luiza si ia spus in germana ceva, a tacut repede, un cuvant na mai scos.  [fri]

dupa, i-am facut morala. el si-a luat asa un aer nevinovat.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

astazi fac prajiturile, dar drept sa va spun nu-mi sta capul absolut de loc la ele.

masina sotului, doar sa vada ce are...si sa-I faca nu stiu ce teste...ca nu isi pot da seama fara...costa aproape $400...deci fara reparative...doar diagnostic.

 

masina mea veche...si aia sigur dam cel putin $500 pe reparatii si teste.

revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, am fiert niște paste și am pus de o budincă la cuptor (cu dovlecel ras, brânză și niște ceapă roșie :D) - deci un fel de mac & cheese înbunătățit.

 

Văd că prețiosul tău îți aduce conuri belicoase :).

 

Fleur, am uitat să-ți spun: mi-au plăcut foarte tare cozonacii tăi, că se vedea că au multă umplutură. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...