Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Permis de condus pentru masina automata


Recommended Posts

  • Răspunsuri 77
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Il dai la recunoscut ca orice permis si cu actele cerute  acolo la rubrica : "acte necesare pentru schimbarea..."

 

http://politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=6258&Itemid=70

 

Diferenta va fi doar ca atunci cand ti se va elibera permisul romanesc pe fata doi la rubrica 12  la tine va fi specificat ceea ce este in anexa 2  la punctul 10.02 " schimbator de viteze automat" 

Dar asta nu e traba ta. Ei il vor transcrie asa la politie nu e nevoie sa faci nimic suplimentar decat oricine altcineva ce are permis B  .

http://www.dreptonline.ro/legislatie/ordin_157_2012_forma_continutul_permisului_conducere.php

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acest tip de permis este recunoscut in Romania, insa nu stiu daca si permisul obtinut in Emiratele Arabe. 

De acest aspect trebuie sa te interesezi.

Eu stiu ca permisul obtinut in tari non UE nu este recunoscut, dar s-ar putea sa ma insel. Probabil conteaza acordurile intre tari.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Luna, dar de ce trebuie sa preschimbi permisul in Ro? Nu poti conduce cu cel din Emirate si in Ro?

Eu am permis de conducere canadian, pe el nu exista mentiunea masina manuala sau automata (am invatat pe automata btw). E adevarat ca nu am condus inca in Ro, dar o voi face probabil la urmatoarea vacanta. Nici prin cap nu mi-a trecut sa echivalez sau preschimb permisul canadian pt. asta. Eu stiam ca in orice tara poti conduce maximum 3 luni sau 1 luna, depinde, cu permisul de conducere din alta tara.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Anul viitor vrem sa ne intoarcem acasa,in  [il] Romania,si a doua mare problema a mea este condusul.

Normal,pot conduce cu permisul de aici pentru o perioada determinata in Romania,ma gandesc ca nu mai mult de 2-3 luni dupa care trebuie sa trec pe la politie sa mi se elibereze unul romanesc.

 

Nu  ma deranjeaza sa ma intorc la  scoala  de soferi ,insa imi faceam probleme ca s-ar putea sa imi fie greu sa invat pe manuala.

 

Cele care au condus ambele stiu despre ce vorbesc. 

 

Am auzit ca exista si posibilitatea ca o persoana care a invatat ca mine pe schimbator automat ,sa nu se mai descurce pe cel normal - si chiar ma  infricoseaza ideea cu doua pedale la picioare.

 

In Emirate,femeile au posibilitatea de a alege intre cele 2 tipuri de examene,  barbatii nu.Trebuie sa ia examenul pe cea manuala,

 

Normal ca atunci cand am inceput scoala,am ales calea cea mai usoara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e posibil sa faci scoala in Ro si sa dai examen pe masina automata?

 

Si pe mine asta ma opreste sa conduc in Ro, dezobisnuinta de a conduce manuala ( plus teama de depasiri, dar asta e alt subiect). Eu am facut scoala de soferi in Ro pe masina manuala, dar nu am luat examenul practic.

Nu i asa greu nici pe manuala, trebuie un pic mai multa coordonare. In rest e chestie de obisnuinta si reflex...si bineinteles trebuie sa scapi mai intai de reflexele capatate cand conduci automata. E chestie de timp..ceea ce eu nu am avut pana acum, mereu am fost pe fuga in vacantele in Ro.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...