Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 310
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Laaa muuuulti anisori, frumos Alex [il] ! Iti doresc sa fii sanatos, sa fii norocos, sa ai parte de oameni adevarati si oportunitati cu miile, in viata ta! Si sa ajungi faimos, copil minunat! [deziuata]

Laaa muuulti anisori, scump Theo [il] ! Sanatos, fericit, iubit si norocos sa fii, o viata intreaga!!! [deziuata]

 

Soparlicu, Ade va pup si va spun sa va traiasca minunile, sa va bucurati de ei o viata  si sa va umple sufletele de suprema iubire! Petreceri frumoase sa aveti! [flo2]  [flo2]  [flor]  [flor]

 

Andreut stiam ca te-am suparat, mi-am asumat dar e clar ca-s mai din topor iar scrisul cu stanga, dauneaza si mai grav mesajului.;) Ai dreptate, n-ai spus ca l-ai zgaltait, nici ca te-ai napustit sa-i scoti fortat staniolul din gurita!!! [flo2] 

 

Din ce ai scris am dedus ca te-ai hazardat si ai incercat, totusi sa-l scoti, speriindu-te. Si e perfect normala, reactia. Iar copiii astia, majoritatea (si marmota ar fi strans gura, Ley nu, pe ea am obisnuit-o de f mica sa scoata limba-pt ca manca scamele de pe covor) ar fi reactionat la fel.

Ce as fi facut eu? (dar stii vorba aia cu dupa razboi, multi viteji se arata:D)...cred ca m-as fi lasat pe vine si l-as fi provocat sa-mi zambeasca/vorbeasca, i-as fi oferit apa,biscuite etc...cumva sa-l fac sa deschida gurita natural, fara sa simta asta ca pe o 'intruziune' a adultului.

Da, sigur, in momentele alea, parintele, oricat de AP ar fi si ar simti el, poate reactiona disproportionat. Si, asa viteaza cum ma dau acum, sa stii ca fix ca sotul tau am ramas si eu acum juma de an, cand L s-a inecat cu lapte, cu toate cunostintele si cu toata duritatea care-mi este necesara la job.

 

Asa ca siguuuuuur ca pot intelege si ai reactionat foarte bine in situatia data, primul copil fiind, tu avand convingerile tale si cunostintele de la curs! [flo2] 

In caz de hartie/staniol eu sigur nu as fi reactionat ca tine, din simplul motiv ca m-as fi gandit la aspiratie...ce vrei, sechele majore de la nasterea marmotei!

 

Apoi nu, zgaltaitul nu are nimic a face cu heimlich, presiunea cumva sub torace da, zgaltaitul poate face mai mult rau, mutand bucata buclucasa si mai abitir in gat.

Andreut, am vrut sa ma explic, nu cadem de acord nici in asta, nici in urmaritul pas cu pas al copilului, e ok, suntem diferite, avem principii si asteptari diferite.

Eu am adoptat (si la marmota a fost simplu de childproofuit casa si de stat cu ochiul pe ea, la L nu mai e deloc simplu, avand atatea jucarii, nu toate conforme, avand si pisica) mereu 'metoda copilului competent'.

 

Adica mi-am ajutat copilele sa realizeze si sa deal-uiasca cu tot ce se intampla in jurul lor. Si am adaptat mediul la nevoile lor, le-am lasat sa exploreze, supraveghindu-le de la distanta; cand chiar nu e ok, le iau de acolo (vezi mancarea pisicii) si oricum,expliiiic expliiiic si da roade, nu pe loc dar peste un timp.

 

Da, L baga in gura capacul de la sterimar, adica partea de sus, care e relativ mica....si o las! Nu plec din camera cat are ala in gura dar nici nu i-l iau, am credinta ca va invata, asa, prin expunere controlata, ce e ok si ce nu, ce se mananca si ce nu, and so on. Pare sa aiba si ea genul de inteligenta emotionala pe care o are marmota si pricepe, deja, chiar si stari, chiar si mimica fetei poate sa o descifreze, nu mereu dar in suficiente momente.

 

Tu esti tu si ai un alt mod de parenting, care este perfect, atata vreme cat da roadele pe care le astepti!; [flo2]  eu sunt eu. Let's agree to disagree si, sa ne dea Dumnezeu copii sanatosi, care cresc mari, increzatori si completi! In final ne dorim acelasi lucru,

sa-i avem sanatosi si sa-i vedem mari si intregi; metode diferite dar e perfect asa, tine de foarte multe lucruri si parentingul asta. Atata vreme cat copilul este centrul vietii, totul e in regula, nimeni nu si-ar pune in mod voit copilul in pericol!

Te imbratisez si imi cer, inca o data, scuze! [flo2]  Imi place mult sa opinez (prea mult!) si spun lucruri care deranjeaza, de foarte multe ori. Imi asum asta, imi cer scuze daca ranesc, asta e chiar absolut fara intentie!

Sa ne mai pui poze cu Steful si sa ne povestesti despre el, cred ca e un delicios cum alearga el cu antemergatorul si in general!(si sper ca ati scapat de febra uricioasa!)Steful  [pup]

 

Pffff, e greu al naibii sa scriu mult cu stanga si, cel mai greu, sa gandesc(din cauza durerii). [masc] Sunt asa de suparata si de pissed off din cauza cotului..de fapt, din cauza examului practic pe care nu am cum sa-l dau peste 3 sapt.....si de reprogramat nu cred ca vor ei; apoi ar fi peste 6 luni cand eu nu sunt in Dub. Asa ca-mi vine sa fac un tantrum, sa ma dau cu fundul de pamant, ca toddlerii.:) Ii spuneam sefului meu ca ma gandesc serios sa beau niste whiskey cand ajung acasa, poate ma lasa durerea...ca mai 'bine'-i dau copilului niste lapte cu alcool decat cu pain killers si el, in stilul consacrat: hahaha, hiLoryous :))). (apropos de memorie, tot el e cel care imi zice memLory :) )

 

Ah si ca tot ma dadeam viteaza pe aici, dimineata L era cu sora'sa, care se daduse cu vaporub pe piept, din cauza ca avea nasul infundat. A strans bine cutia dar master Ley a desfacut-o, si-a trecut doua degete prin crema si le-a bagat in gura.

Desigur ca a ramas ca pelicanul cu gura cascata, pt ca stie ce e de mancat si ce nu si imi imaginez ce gust de kkt are ala mentolat but still. Am sters-o, am spalat-o si aia e. Pana la ora asta e in regula si sunt convinsa ca asa va ramane dar...(asta ca sa vezi Andreut ca se intampla si la viteji din astia ca mine...)

 

Cam asta. De maine marmot e in vacanta, asa ca niste work from home will do the job. Revin cu urari pt 'cucu-bau' maine si povestile si pozele....nu stiu, candva sapt asta, ca nu e frumos sa vin eu cu cra-cra de ziua altor copiluti, cand ei sunt vedete.

 

Va imbratisez. Si scuze daca-s abrupta uneori! Si ca va fac creierii mari cu aberatiile mele. [hc]

 

p.s. sper sa se posteze, nu a mers pana acum forumul....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Alexut frumos! Sa ai parte de bucurii, sanatate si noroc pui mic! 

La multi ani Theo poznas! 

 

Mamici frumoase, sa va bucurati de puiuti!

 

Andreea, am citit cu sufletul la gura ce ai patit! Ma bucur ca totul a trecut si e bine si pot doar sa imi inchipui cat de tare te-ai speriat!  [pup]

 

Lory draga mea, ce te mai respect pentru ca iti spui parerea! D'aia suntem aici, sa spunem ce gandim! Si cand o facem justificat, cu respect pentru opiniile celorlalti si fara sa ne jignim, chiar nu cred ca e motiv de suparare, pentru nimeni! Suntem aici sa invatam una de la cealalata, sa ne impartasim experientele, bune si mai putin bune! Asa ca "chapeau bas". 

 

Eu una din fericire nu am trecut inca prin "minuni" din astea cu Ver si sper sa nu se intample. Iar cu Em, s-a innecat cu nisip in vara, pe plaja, si incerca sa mearga in maini ca un cowboy (acu' sa nu ma intrebati de ce crede ea ca un cowboy merge in maini). In fine, cert e ca a cazut cu gura deschisa fix in nisip, s-a innecat si s-a albastrit instantaneu. Am asezat-o pe genunchii mei, cu mainile i-am tinut pieptul, capul inclinat spre jos  si am batut-o de cateva ori pe spate, ferm, si a vomitat imediat. Asa ca nici nu am apucat sa ma sperii prea tare, din fericire.

 

Nici eu nu le supraveghez continu, am grija sa nu fie chestii extrem periculoase la nivelul ei, baby proofing e facut de la Emma, dar nu mai e complet (asta pentru ca Emma se joaca deja cu chestii chare sunt periculoase pentru Ver) si le las sa descopere singure una alta. Cu restrictiile de rigoare (mancarea pisicii e si la noi nu clar....dar Emmei i-am scos din gura niste pestisori la un moment dat... dar de atunci nu se mai atinge de ea, si nu o lasa nici pe sora-sa).  Acum noi inca nu am mancat vaporub, dar am gasit-o rozand la o bucata de lemn pentru semineu...

 

Lorycicule, distractie placuta cu fetele maine... Aveti si planuri de iesit, distractie in minivacanta marmotei sau doar munca, munca si doar munca?

 

Noi suntem ok, am avut audit zilele astea, asa ca am fost pe pilot automat! Azi am terminat, auditorii multumiti, sefu' multumit si 'mnealui, asa ca sper ca restul saptamanii sa fie mai relaxant! si sa nu mai ajung chiar ultima la cresa, sa le gasesc pe ale mele singure cu educatoarea! Care deja le imbracase si le cam adusese la usa... Mai avea putin si ma astepta in parcare.... Bine, o imbracase pe Vera, ca Em i-a spus ca nu se imbraca ca nu e afara. Si o dezbraca si pe sora-sa ca "nu are de ce sa stea cu fularul in interior". 

 

Azi sarbatorim 8 ani de la casatorie ;). Asa ca ma duc in brate la sot si va pup. De sarbatorit in adevaratul sens al cuvantului sarbatorim peste 2 saptamani in weekend, cand ducem fetele la socrii si plecam in lume noi doi  [pk]

 

Va pup cu drag, noapte buna

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor!

Fuguta, fuguta urez si eu LA MULTI, MULTI ANI! lui Theo. Sa fii sanatos, sa te faci mare si sa-ti bucuri parintii cu realizarile tale. Ade sa aveti putere sa-l cresteti, sa fiti sanatosi cu totii!

 

Sper sa am timp maine sa recuperez si sa va detaliez ziulica noastra!

Somn usor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laaaaa muuuulti, multi anisori Surprizel Efrem! [il] Sa-ti dea Bunul Dumnezeu sanatate, drum lin, oameni adevarati si mult soare in calea ta! Iti doresc sa ramai mereu acelasi copilas luminos, care a adus atata bucurie si echilibru in familia lui frumoasa! [deziuata]

 

Laaa multi ani, printesa Isabel! [il] Sa fii sanatoasa, iubita si voioasa intotdeauna! [deziuata]

 

Iuli [flo]  [pup]  Helen [floare3] , sa va traiasca minunile si sa va bucure inimile 101 ani! Petreceri frumoase, dragelor!

 

Carmenus ramane cum am stabilit...minunati, sanatosi si fabulosi o viata intreaga sa fiti! [flor]  [amoras]  [il]

 

Va imbratisez!

p.s. eu nu sunt bine deloc cu mana dar o trece si asta, nu?  [ph34r]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani draga Efrem! Sa cresti mare si sanatos, sa ai parte de multe bucurii in drumul tau! Iuli, sa va traiasca surprizicul si sa va bucurati de el!

 

Hellen, la multi ani pentru Isabel!

 

Lorycicule, te si doare mana? Poti sa iei ceva sau doar asa cate un paracetamol? Ajuta poatr comprese calde?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Nu stiu cum s-a intamplat ca eu ieri n-am reusit ieri sa postez nimic-nimic. Mereu imi aparea eroare.

 

Asadar urez si eu cu intarziere (sper sa si reusesc!) LA MULTI ANI Efrem si Isabel! Sa fiti sanatosi, fericiti, impliniti, norocosi si iubareti!

Mamicutelor sa aveti putere sa-i faceti oameni!

 

Noi suntem bine, incerc sa las si eu cateva pozici pe parcursul zilei de astazi.

 

Ma intorc la munca!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...