Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (3)


Recommended Posts

Buna dragelor si Hristos a Inviat! (unde e cazul)

 

Si noi din nou acasa si din nou la munca.

Vacanta a fost superba, dar cam scurta. Am mai fi avut nevoie de 4-5 zile sa vedem tot. Am zis ca mai revenim ca ne-a placut foarte mult, vremea a fost buna si aerul curat.

Alex a plans inainte de decolare (era obosit si se revolta ca nu vroia sa stea asezat si legat cu centura), dar inainte de desprinderea de sol a adormit (si la dus si la intors).

A inceput sa-i curga nasul de a doua zi (eu banuiesc ca de la aerul conditionat din avion pentru ca si noi ne-am resimtit).

I-a placut cel mai mult la Muzeul Maritim pentru ca l-a rostit mandru pe "ca-ca" si rasuna in tot muzeul (eram cam singuri pe acolo asa ca n-a deranjat), la zoo pentru ca s-a catarat peste tot si a tras de toti bolovanii si pe la metrou cand nu aveam cum sa urcam pe scari rulante (sau lift) si il luam pe sus cu caruciorul.

A venit de acolo cu o achizitie noua: bate din palme. Aproape cat e ziua de lunga.

 

Cu mancarea suntem la fel. Ieri a refuzat supica la buni, branzica cu ousor de la mine, dar in schimb a tras de mine sa-i dau ciorba si apoi legume cu carnita de la cuptor.

Pentru ca a tras cu tac-su' un pui de somn de la 7 la 8.30, aseara nu mai avea niciun gand de culcare, drept pentru care eu pe la 1 am adormit si m-am trezit pe la 2 si l-am gasit intins peste pilota (cred ca se jucase cu tati pana n-a mai putut).

 

A inceput sa plece si el singur si sa misune/alerge prin toata casa. Are insa momente cand ne cauta degetul sau se agata de picioarele noastre (atunci vrea in brate).

 

Per ansamblu a devenit foarte nazdravan si daca ar putea s-ar lipi de tati pentru vesnicie. De cele mai multe ori incepe sa planga isteric si daca dispare o secunda din aria lui vizuala. Totusi, cand face caca, vine la mine, se agata de mine si incepe sa se jeleasca "ma-ma, ma-ma".

 

Carmen sa aveti drum bun si sa va intoarceti cu bine. Cum mai este Emma?

 

Eyna cum e Gabitul? Si-a revenit?

Am facut testul, evident ca l-a picat, dar vad ca scrie ca este pentru cei intre 16 si 30 de luni, iar noi nu avem decat 13.

Am vorbit si cu o mamica din cartier cu care ma plimb mereu si mi-a spus ca si fetita ei (diferenta intre ei de 10 zile) raspunde numai uneori cand o striga (identic Alex).

 

Flory nasica mica a aratat cu degetul si inafara de "u" nu a zis pana aproape de 2 ani. La fel, intelegea, arata, dar niciun cuvintel. Acum are 2 ani si 3 luni si ii turuie gura ca la moara stricata, dar cel mai mult ma amuza cand numara: unu, oi, tei, gata!

 

Restul ce mai faceti? Unde v-ati ascuns?

 

Migrez ca am cam mult de lucru si inainte vreau sa las sa se incarce cateva pozici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna mamici dragi,

 

Bine v-am regasit!

 

Sunt destul de pe fuga, nu stiu cand s-o mai relaxa si caruselul meu, dar ma rog...

Va spun repede ca bebe a fost exemplar in cele 4 zile si 4 nopti in care am lipsit de acasa. Un pic de taraboi a facut doar in prima noapte, dupa care a invatat sa astepte in liniste canuta cu laptic. Si surpriza, s-a trezit doar o singura data pe noapte  si la ore din ce in ce mai tarzii: intai pe la 2, apoi pe la 4, ca in final pe la 5:30. Culcandu-se la programul lui, adica 20:30-21:00. 

A fost extrem de cumintel, si-a respectat programul de papa, plimbare, somnic, baita, fara exceptie. Bunicii au fost mega-incantati. Aaa, sa va mai spun ca a mancat tot din castronel aproape de fiecare data? Ei bine, da. Tot, tot, de foarte multe ori. Si fructe si ciorbita si felul doi si papica de seara, ba a mai si snack-uit intre mese cate un covrigel :) 

Totusi, in ultimele 2 zile s-a simtit puternic dorul de mami, m-a strigat aproape continuu si cand ma striga se uita la usa si era destul de tristut.

Iar cand am venit, mare i-a fost mirarea, si de atunci s-a lipit de mine cu super-glue. Mai nou, doarme din nou cu nasucul la tzi-tzi, ma strange tare in brate, se agita tare dimineata cand ma vede ca ma pregatesc sa plec, se agata de mine ca o maimutica si se vede ca ii este teama sa nu plec din nou pentru mult timp...

Eu m-am descurcat pe acolo cu lapticul, Slava Domnului nu mi-am infundat niciun canal. Am folosit pompa la fiecare cateva ore si am tot crescut intervalul intre pompari, astfel incat sa mai scada un pic lactatia. Dar a revenit puternic lapticul in 1-2 zile, caci Stef a stat mufat destul de mult in weekendul in care m-am intors.

 

Si are un cuvant nou in vocabular. M-a intampinat cu el vineri seara: tza-tza si ma trage de tricou ca sa se uite inauntru. Face prezenta de cateva ori pe zi, ba mai baga si mana, sa se asigure ca n-a plecat tzi-tzi nicaieri :) Si de atunci tza-tza in sus, tza-tza in jos, in gura mare si de fata cu oricine :)))

Evident ca am revenit la programul cu 4-5 treziri pe noapte pentru tzi-tzi. Nu incape discutie sa accepte apa sau pisicul de molfait. El vrea tzi-tzi si cu asta basta. Iar eu ma conformez, caci mi-e drag si n-as putea nici eu sa dorm o noapte intreaga langa el, fara un pic de tzitzilit.

 

Saptamana viitoare voi fi plecata din nou, 2 nopti si 2 zile. Speram sa trecem din nou cu bine.

 

Carmenuta, vacanta frumoasa in tara!

 

Soparlici, bine ati revenit! Ma bucur ca v-a priit si ca Alex a reactionat bine.

 

Eyna, sanatate multa Gabrielului.

 

Fetele celelalte, o vorbulita?

 

Va imbratisez pe toate.

Pe curand!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

Alex este bine, mai are inca ceva mucusori grosi si tuseste uneori noaptea, dar altfel este bine.

Mie mi se pare ca s-a schimbat foarte mult de la intoarcerea din vacanta. Intelege daca ii cer ceva sau face singur daca este cazul. Spre exemplu, se sterge la gura cu prosop/servetel daca suntem la masa (ca nimereste pe la obraji este altceva) sau ne sterge pe noi daca-i cerem.

Intelege mai bine daca ii spun ca nu este frumos sau nu este al nostru si nu se mai pune asa repede pe plans.

 

Aseara a alergat prin casa, a alunecat si a venit cu gurita de comoda TV. Dimineata avea doua zgaibe de toata frumusetea si ce-o mai fi pe interior ca aseara i-a curs un pic de sange, dar nu de la dinti si nici de la limba.

 

Sa va gasesc cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce faceti fetelor?

E liniste mare pe aici...sunteti asa de ocupate? noi suntem mai bine dar muciosi :) ne trece si apar la loc. De fapt la amandoi la fel, cred ca vremea asta  schimbatoare e de vina...pai au fost 23* si apoi 14* apoi iar 20 si...cum sa reactioneze si corpul?

Andreea cu vorbitul e mai greu la noi la toate capitolele este peste medie : a crescut cat pt 18 luni (asa a zis dr la masuratori) , merge foarte bine - mai cere mana cand trece un prag sau urca o scara ....de vorbit... zice: mama, baba, tata, apa dar doar cand are chef.

Astept si eu sa vad cum mai e peste un timp ca rad mereu de unde energie pentru vorbit daca el se concentreaza pe crescut mare si facut chestii fizic:))Am prietena care are o fata de 2 ani si nu vb mai mult deci e posibil sa mai am de asteptat.

Eu ii vb , am cumparat carti si le rasfoim amandoi- ultima achizitie e cu animalele de la ferma si e tare incantat sa dea paginile dar dupa ce se plictiseste incepe sa o roada. Apropo de ros ...voi cum faceti pe afara cu ei? noi cand iesim gaseste tot felul de mizerii sa le bage in gura , arunca suzeta sau ce are in mana si baga in gura pietre, mucuri de tigari, balega, etc cam tot ce e mai infect si scarbos. Nici nu stiu ce sa mai fac ca devine stresant pentru amandoi sa ii repet intruna ca nu e ok sa bage in gura , practic nu are voie nimic din ce ii place:)) A! mai are una maxima : vrea sa bage mana in gura cainelui dupa limba :)) 

Va las fetelor si poate mai spuneti si voi o vb ceva....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor,

 

Eyna adevarat graiesti referitor la linistea de aici.

Sa stii ca si Alex este la acelasi stadiu cu rosul si cu bagatul in gura a orice (mai putin mancare) asa ca paza buna este solutia.

M-am amuzat maxim la ultima ta fraza si mi-am amintit ca, la Barcelona fiind, in tarcul cu caprite si ieduti, Alex insista sa bage un bat in fundul unei capre. Ce o fi in capul lor nu stiu, dar se pare ca sunt creativi si ca le merge creierasul.

 

Fetelor voi ati facut ROR-ul? Am foacut si noi programare sa mergem joi dimineata, dar ma cam sperie opiniile de pe net.

 

Alex se pare ca urmeaza sa fie coltos. Daca am vazut eu bine. Adica are gingiuta rosie si umflata, jos in stanga, si banui ca urmeaza sa iasa un canin.

In rest...se zbenguie toata ziua, doarme dimineata pana mai tarziu (9), iar la pranz cam de la 1-2 la 3-4 (1.5-2 ore maxim).

Cere covrigi cand are pofta. Te trage si te duce la bucatarie, se milogeste sa-l iei in brate si apoi arata punga cu covrigi.

Aseara i-am dat si si-a facut de cap cu o capsuna. S-a umplut tot de zeama, dar s-a amuzat si s-a jucat cu ea pana n-a mai ramas nimic.

 

Va las si ma reintorc la lucru!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pup mamicile frumoase si bulgarasii dragalasi :)

 

Am revenit si noi pe taramuri locale, dupa 10 zile de Romanica :)! A fost frumos, fara peripetii (multumesc lui Dumnezeu), fara drumuri la doctori de data asta (ca pana acum in ultimii ani, de cate ori am mers in Romania am vizitat si doctorii, de puteam sa imi fac un abonament la medlife cred ;)). A fost tare frumos, ne-am vazut cu oameni dragi, am reusit sa ne facem cateva "damblale", sa ne plimbam in centrul vechi, sa mergem in parc in IOR cu fetele, am mancat toate nebuniile la care am poftit in ultimul timp (ciorba de perisoare, amandine, gogosi, mamaliga). Am avut parte si de vreme buna, (cateva zile de vara pe inteles olandez, cu 22-25 grade), asa ca all in all a fost o vacanta reusita!

 

Veru s-a comportat ca de obicei exemplar, a dormit in avion si la dus si la intors (am avut "norocul" sa fie avioanele fully booked, de fapt overbooked, asa ca am avut-o in continuu in brate), dar piticuta a dormit, a mancat, a cantat, preocupari din astea prietenoasa si vesele. In Romania i-a placut mult, a ras la toata lumea, nu conta cine o ia in brate, ea se aseza comod se apuca cu o mana strans fie de parul celui/celei care o tinea, fie de tricou, bluza, etc. si privea in jur zambitoare. A facut progrese mari cu mersul, alearga de-a lungul a tot ce prinde, si a facut asa 1-2 pasi nesustinuti, dar e inca nesigura pe ea, si cade. Oricum cade intr-una, dar are asa o rezistenta, nu spune nimic, se ridica linistita si pleaca mai departe. A mancat absolut orice in Romania, de la salam de biscuiti, la ciorba, supa, pizza, mamaliga, tort, turta dulce, orice!  I-am facut si ziua oficial (turta/mot, etc) tot la Cheia la Gainusa de munte, ca na, daca am fost o data si ne-a placut, acu' ne mai ducem. A fost tare dragut, atmosfera frumoasa, copii multi si veseli, vreme buna, conversatii asa in toate limbile pamantului... Ver a fost oarecum incantata sa fie iar in centrul atentiei, nu a inteles ea ce se intampla cu tavita, si ca trebuie sa aleaga dupa tavita, ea lua tava cu totul  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Pana la urma a ales cheile de la masina, pieptanul si o seringa (nu ma intrebati de ce era seringa pe tava, era o seringa de jucarie pe care o pusese Emma pe tava fara sa vedem noi, ca tot i se parea ei ca toata lumea pune ceva pe tava, asa ca s-a gandit sa puna si ea ceva). Asa ca daca e sa ma iau dupa asta, o sa devina o doctorita cocheta pasionata de masini  [batcap]  [batcap]  [batcap] . 

 

Emmei i-a fost mai greu de data asta, ca a simtit bariera lingvistica puternic. Ea de inteles ii intelegea pe ceilalti copii dar ea nu vorbeste romana mai deloc, si la munte a fost oarecum retrasa, timida, nu a luat parte din plin la activitatile copiilor. Asta pentru ca ei vorbeau intre ei, ea vorbea si ea mititica cu ei dar ei nu o intelegeau asa ca nu prea o bagau in seama. Drept pentru care Emma ne intreba intr-una cand mergem acasa, dar la "casa din Olanda", la jucariile ei, la prietenii ei. Tare dulce era si asa mi se rupea sufletul sa o vad asa, oarecum timida, oarecum pe langa grupul de copii dar nu parte activa a grupului. A fost socant pentru mine pentru ca e prima data cand o vad asa, data trecuta la botezul Verei a fost altfel, ca s-a jucat mult cu fetita nasilor, care e de o varsta cu ea. Acum insa grupul s-a format altfel, si erau doue fetite de 3 ani (Em si fetita nasilor si dou baietei de 6 respectiv 7 ani care se jucau cu totii. In fine, am constientizat si eu diferentele astea. De obicei daca e cu un singur copil se joaca frumos, se inteleg bine (fiecare pe limba lui, dar gasesc modalitati sa comunice) insa cand e deja un grup, ea e oarecum outsider. S-a focusat mult pe tatal meu, care a venit si el cu noi la munte, ca pe el il vedea ca pe bunicul "ei", doar al ei, si nu trebuia sa il imparta. Fetele care locuiti prin alte tari, voi v-ati confruntat cu asa situatii? Aveti ceva sfaturi?

 

Cand am ajuns acasa s-au bucurat amandoua mult, Verut a oftat asa satisfacut, dar Emma pupa casa si jucariile si tot ce nimerea, asa bucuroasa nu cred ca am mai vazut-o vreodata! 

 

Cam astea despre noi, o sa incerc sa va pun si ceva poze, dar nu stiu cand si cum reusesc, poate in weekend.

 

Vad ca mare la noi pe forum! Soparlici ma bucur ca v-a priit vacanta, Alex e super dragalas! Am vazut pozele de la Barcelona, sunt minunate! Ce dragute sunt cele cu capra, si cele in acvariu, si cele eu el pe bancuta si in iarba, si, si, si! E o poza cu el din profil in care seamana tare bine cu tine! E vesel si fericit, tare mult i-a mai placut in vacanta!

 

Eyna, vai ce am mai ras cu Gabriel care baga mana dupa limba cainelui :). La noi Ver baga maina in gurile noastre dupa limba noastra... mai bine dacat la caine zic eu. Iar de bagat tot in gura...nu mai comentez, ca i-am scos scoici, pietre, plastilina, creioane colorate, de toate de prin gura.

 

Andreea bine ai revenit, ma bucur ca i-a mers bine si exemplar lui Stef in lipsa ta! Si imi e tare drag sa te citesc, cum descrii ce bine ti-a fost sa fiti din nou impreuna, 

 

Restul fetelor, haideti, un rand ceva, ca e prea liniste. Dublinezele mele frumoase si dulci ce fac? Vacanta? Marmota campioana la inot? Leyshor campioana la zambete? Captain Planet?

 

Iuli iar ai disparut? Cum va mai este? Baietii cum sunt? 

 

Alinutz parizian, tu ai disparut de mult! S-a intamplat ceva? De ce nu mai intri sa ne povestesti de voi?

 

Miha si Ioanul cel minunat? 

 

 

Fetele va pup, ma duc sa calc ceva, si revin in weekend si cu poze si ceva povesti!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete,

Long time no see!

Ade cum mai esti? Sper ca mergi sa vezi terapeutul in mod regulat, vindecand depresia, vei vindeca si corpul! Eu ma gandesc deseori la tine si sper ca esti bine si reusesti sa vezi luminita! Decizia cea mare, de aducere a iubitului langa voi, o vei lua si vei gasi resorturile necesare, cand te vei fi vindecat sufleteste si vei fi iesit din bucla asta in care te-ai afundat acum! Fruntea sus, draga mea! [flo2]

Iuli cum sunteti? Cum a fost despartirea de socri? Cum merge terapia lui Luca? Jobul domnului Pinguin? Hai vino inapoi, nu trebuie sa dispari iara! [flo2]

Alinutz a incetat sa scrie, asa in stilul ei, de la sarbatori...apoi au fost doar ceva mesaje, in care nu i-am mai simtit spiritul, ca si cand ceva a suparat-o [flo2] ; Nadia scrie rar si mi-e dor sa aud povestiri despre Sofia; Miha a disparut cu totul si mi-e atat de dor de Ioan cel luptator; [flo2] Flory a rarit si ea ritmul foarte mult si mi-e dor sa aud despre inteligenta Ioana [flo2] ; Helen ne-a tot amenintat degeaba; Gabita si cei 3 muschetari au disparut; Anuta barceloneza s-a afundat in tacerea ei si mie imi este foarte dor de pretiosii mei, Irene si Luca; [flo2] si as putea continua asa..... [flo2]

Soparlicul drag, sa va fie de bine Barcelona! Am vazut pozele si m-ati incantat. Sunteti ca o torta impreuna, frumoooooooosi, iubiti si cu o stralucire fantastica in priviri! Alex e un pui absolut adorabil, cu o strengareala pe mocuta de numai! [flo2] Nu pun diagnostice pe forum si in general dar ca o parerea asa, eu sunt convinsa ca el este un copil neurotipic.
Ah da, noi am facut ror-ul, acum aproape 3 sapt. Stiu ca si Steful il facuse.

Andreuta ce topitor mi se pare bossul Stef, dragul si minunatul de el. Vezi? Niciodata nu trebuie subestimati, in puterea lor de a se adapta si a ne da lectii. Bravo tie ca reusesti sa imbini alaptatul cu programul asta infernal! Cand ai vreme, te roooog, mai pune-ne poze cu Stef. In ultimele calupuri, au fost doar poze profesionale sau facute intr-un mediu oficial. As vrea sa-l vad in mediul lui, acasa/parc, sa-i vad privirea aceea detasata, calma si calda!! Ah si bravo pt tzatza:)))) [flo2]

Eyna l-am vazut pe Gabitul cu papion, cu fes de minion, asezand rasadurile (cred?!) si dandu-se in leagan de copii mari! Este un copil absolut superb!!! [flo2]  Ah, ma tem ca faza cu bagatul in gura, mai dureaza cateva luni si va deveni din ce in ce mai evoluata, ca le sporeste si lor imaginatia.:)) De trecut trece :))

Carmenusul meu iubit, welcome back! Mi-a fost dor de tine, am vorbit in gand zi lumina dar m-am abtinut sa te deranjez:) Ma bucur sa citesc ca ati avut o asa vacanta reusita, stii tu, e dupa sufletul omului. [il] Doamne, fetele voastre sunt niste minuni, frumoase, adaptabile, easy-going, copiii ideali! Abia astept sa vad poze!!!!
Ah sa stii ca si marmota avea tendinta de a ramane pe langa grup, in primul an post-emigrare dar nu i-a pasat prea mult; apoi, data fiind firea ei maniaco-sociabila:)), s-a integrat fara probleme, oriunde, desi nu vorbeste o romana perfecta.(face dezacorduri, e o romana tradusa dupa engleza). A si intalnit copii buni, care au primit-o in mijlocul lor cu drag, ei au exersat engleza, ea si-a exersat romana. Da-i timp, Emmei, sa mai creasca 1 an si apoi se va include ea, o sa vezi! [flo2]

Despre noi: ah well, ultima luna a fost...interesanta... [ph34r] A fost vacanta de Paste, marmota a fost in tot felul de campuri (star wars, bla); a fost si mama aici si am profitat la maxim; iubi a fost ba in California, ba in Zurich, eu in 'inima exploziva a Europei', multa treaba si, la cum arata situatia mondiala, nici ca se va opri curand.

L este dublu accidentata: obrazul drept si nasul julite si tumefiate (a invatat sa dea din picioare pe masinuta din aia, isi ia avant si se izbeste cu putere in canapea, ridicand picioarele, tinandu-se de volan si chiuind de bucurie; eh, s-a intamplat sa se si rastoarne si a ei a fost masa de la tv...); si are capul spart!!! (in parc..oameni si oameni, culmea, eram si eu, pe langa nanny, cu ea! A fost o experienta cumplita, traumatizanta, cu urgente, internat si o tragem si acum, cu tot ce a venit la pachet..ah, well)

Altfel, e un copil extrem de sanatos si rezistent, la cat de expusa este. De cand a invatat sa bea din orice sticla, numai din cele ale sora'sii se serveste.

Din punct de vedere cognitiv si verbal este muuuuult inaintea vremii dar va ramane nelaudata astazi, ca nu-s in mood de cra-cra. Doar o faza, zilnica, va povestesc.

Eu o intreb: Ley, cine e iubita lu' mami? Si ea se bate cu mana pe burtica si spune mandra: Ee-iaa! Si eu intreb iar: si mai cine este iubita lu' mami? Si ea fuge la sora'sa, ii aplica o palma unde nimereste si cu o voce total indragostita zice: Siii-siiii!

Cam asta. Astazi lucrez de acasa, mi-a venit iubi-ul azi-noapte si vreau sa stam impreuna, sa ne reechilibram energiile furate de ultimele saptamani. Vremea este absolut de kko, probabil vine iarna si probabil, candva, vom scapa de vant, ploaie, frig, geci. Ah well.

Va pup pe toate si va doresc numaaai bine! [pup]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit dragelor,

 

Lory, Carmen bine ati revenit! Imi era dor de voi! De toata lumea si ma cam ofuscam daca intram si vedeam ca trebuie sa vorbesc singura.

 

Carmen ma bucur sa aud ca v-a fost bine. La fel ne-am simtit noi in Barcelona cand Alex a vrut sa se joace la nisip cu jucariile unor copii si a trebuit sa-l luam din zona respectiva ca nu cunosteam limba si n-am fi reusit sa explicam parintilor respectivi ce vrea copilul nostru, desi, asa cum bine spune Lory, copiii ar fi gasit o modalitate comuna de comunicare.

Atata lauzi tu Gainusa asta ca ma faci curioasa sa o caut si eu.

 

Lory dar le-ati luat voi pe toate?

Si Alex a facut ture saptamana trecuta prin casa si sub ochii lui taica-su' a venit cu botul de mobila asa ca incercam cum putem sa evitam astfel de neplaceri.

 

 

Eu pe Miha, Ade, Gabi, Nadia le mai vad postand cate ceva sau cate o poza pe FB si deduc ca sunt bine.

Vad copii frumosi, armoniosi, sugubeti.

 

Sa scriu ceva si despre noi.

Am fost ieri si am facut vaccinul si, spre surprinderea mea, am avut voie sa iesim afara si sa facem baie.

Asa ca am profitat de ziua calda si de soare.

Si ca tot se vorbeste despre ce/cine/cum/cat baga-n gura (la ce nu e voie ma refer ca la ce e voie se pare ca n-am ajuns) va spun ca Alex a incercat cu incantare sa manance pamant. Ba chiar s-a revoltat cand l-am infranat de la asta.

 

Si cum Lory la citit fix dupa mocuta va atasez o frantura dintr-o poza in care se vede cum calareste el o trotineta maaare. Poza e facuta de o mamica al carei copil cu o luna mai mare facea acelasi lucru.

 

Weekend fain sa aveti!

post-131326-0-28855700-1460107021.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaa, revin, ca m-am bagat in pat dar am un pic de timp sa va citesc si sa va scriu. 

 

Lory draga mea draga, in primul rand ma bucur ca Ee-iaaa e bine! Cum mai asa, cu internari si capete sparte! Va tine Leishor in priza in continuu, sa nu va plictisiti!Din povestile tale e un copil extraordinar! Ai dreptate, congnitiv e mult peste medie, si motoric nu mai spun. Banuiesc ca mamu' tau a plecat de la voi complet indragostita! Si cred ca tare drag i-a mai fost sa stea cu fetele! Asa mi se umple sufletul de caldura cand citesc/aud despre mame care isi viziteaza fetele si nepoatele prin strainataturi... Sper ca v-ati simtiti bine dragele mele! De cand sunt mama de fete ma gandesc parca si mai des la mama, cum i-a fost ei cu doua fete :). Si ce mi-ar fi placut sa o vad in postura de bunica  [:)]

 

Si sper ca ati avut un weekend plin, in care v-ati incarcat bateriile si v-ati redresat energiile ca e tare greu cand o jumatate e departe.

Referitor la vreme, sa stii ca noi in weekend am avut vreme tare frumoasa, primavare in toata regula (in termeni olandezi) cu 14-15 gade si soare!

 

Soparlici - Alex e super sugubat si pus pe sotii. O sa alergati ceva dupa el prin parc prevad eu in vara asta! Dragalasa poza cu el pe trotineta!

 

Noi am avut un weekend incarcat, ca pe de o parte au fost chestiuni administrative, ca de, ne-am intors de luni dar eu inca mai aveam de despachetat, am avut de spalat ca la concurs, am si calcat cate ceva, cumparaturi, plati, toate cele. In plus cum a fost si vreme frumoasa am stat mult pe afara, Em e indragostita de bicicleta (asa cum vedeti pe drive), Ver e indragostita de orice... Ii place mult in parc si pe tobogan, si cel mai mult ii place sa se dea cu sora-sa simultan, ori in brate la sora-sa ori una langa alta. Incearca sa se catere si singura pe tobogan (pe care Em il numeste inca "tabadam", asa in gluma) dar inca nu reuseste si se enerveaza. In plus azi am incercat sa facem si  curat in gradina, ca de, daca e vreme frumoasa, macar sa organizam, sa facem curat si sa ne bucuram de soare. Ver a alergat de nu a mai putut dupa masina de tuns iarba (Avem una manuala nu electrica) si e fascinata de iarba, nisip, pietre, flori, orice. 

 

Azi a descoperit ca poate bea din pahar direct si toata ziua a cerut apa intr-una sa bea, dar nu din cana cu cioc sau din biberon ci din pahar normal. Evident ca era uda toata dar incantata nevoie mare  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . La masa a fost un chin ca dupa ce a terminat carnea (e o carnivora si jumatate, mananca oricata carne, nu are limita) nu mai voia sa manance broccoli si cartofi, ci voia doar sa bea. Si daca indrazneam sa nu ii dau, se punea oe un plaaaans si o strigare de ti se rupe sufletul

 

Gata, va pup, acum ma bag la somnic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...