Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (3)


Recommended Posts

Buna mamici dragi, bine v-am regasit,

 

M-am bucurat sa va citesc mesajele si sa aflu despre nazdrvaniile bulgarislor si bulgaraselor.

 

Soparlicule, mi-e drag de nu mai pot de Alex al tau. E un frumos si un istet. Privirea lui spune toooot tooot! Sa va bucurati mult de el, e minunat!

 

Carmenuta, ma bucur mult sa va citesc in continuare atat de echilibrati si linistiti. Ma bucur de asemenea, ca v-a priit vacanta in RO. Si eu zic la fel ca si Lory, ca Em mai are nevoie de un timp, dupa care "grupul" nu o sa mai "scape" de ea.

 

Lory, uf si iar uf, pentru buba Leyshorului. Hai ca o sa treaca si o sa fie bine. Pe viitor sper din suflet ca astfel de patanii sa stea cat mai departe de voi si de toti bulgarasii. Sa stii ca voi pune poze cu Stef in elementul lui. Sa il vezi cum se tavaleste la propriu prin toata curtea :) si cat poate sa fie de incantat :))

 

Eyna, si eu m-am distrat maxim la faza cu bagat mana in gura cainelui. Sa stii ca si Stef e la fel de "pofticios" la toate scarboseniile :)) Cresc puii nostri si sunt curiosi de numa' numa'

 

Noi suntem bine, am revenit si din aceasta deplasare care intr-un final a fost de 3 zile si 3 nopti. Am trecut cu bine si peste aceasta perioada. Bunicii si tati s-au descurcat minunat acasa, Stef s-a comportat exmeplar, nici macar un protest in toata perioada asta. A mancat tot si a fost cumintel si la baita si dupa baita si noaptea in asteptarea lapticului. Ce sa mai, mi-nu-nat. Mie mi-a fost mai greu de data aceasta. Am tot avut galme pe sani, ba pe unul, ba pe celalalt si dureri suspecte si o frica maxima de canale infundate. Slava Domnului, ca nu s-a infundat vreun canal, sau nu la modul grav, asa ca am reusit sa ma descurc cu pompa. 

Plecarile acestea dese si lungi m-au epuizat pur si simplu, sunt zombi, dar incerc sa ma remontez. Fireste, puiul mic, a fost extrem de fericit sa ma "primeasca inapoi", iar eu am fost si sunt topita atunci cand ma strange in brate cu putere, de parca mi-ar spune "mami sa nu mai pleci niciodata". De cand cu plecarile acestea, Stef a devenit mult mai afectuos, isi exteriorizeaza mai puternic sentimentele fata de mami. Iar mami il adora si ii multumeste lui Dumnezeu in fiecare clipa pentru minunea din viata ei.

Stef este un nazdravan si jumatate, iar eu sunt topita cand il vad cate prostioare face. Nu sta locului o secunda, vorbeste intr-una si cuvinte, dar si mult pe limba lui, Nu ii tace gurita niciun moment. E vesel si sugubet. A inceput sa pape chiar bine. In curand vom reface analizele, sper sa fi asimilat bine fierul administrat in ultimele 3 luni.

Merg acum pe Drive sa las niste poze, exact asa cum ziceam, cu Stef in elementul lui :)

 

Va pup.

Pe curand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna mamici!

Andreea ce "floricel " intre floricele [flo2] E bine ca nu le vrea pt el ...Gabriel le "decapiteaza" pe toate [:-)))]          [:-)))]  

Vad ca incet,  incet revin mamicile la apel:)

Lory cred ca ati tras o sperietura...dar accidentarile sunt inevitabile! Gabriel in weekend a ramas pt vreo 2-3 ore cu tati si eu am plecat la shoping asa relaxata  [pk]  cand ma suna sotul ca sa vin repede ca a spart un borcanel Gabriel si s-a taiat copilul la picior! Pe fundal se auzea cum urla Gabrielu! Am plecat val vartej acasa si cand am ajuns m-am panicat si mai tare era sange pe tricou la tacsu', pe pat , pe hainele copilului si degetul imbandajat insangerat.  L-am luat sa ma uit cat de rau e taiat si ce credeti era doar pic zgariat ! Cand a spart borcanelul a sarit un ciob si l-a atins la deget ...si ma gandeam dar de unde atata sange? Imi explica tacsu : nu vroia sa stea sa il dezinfectez si sa ii pun bandaj , vroia sa puna mana pe sange si a intins peste tot [batcap] Si eu intreb dar de ce urla l-a durut atat de tare? zice : nu prea l-a durut cand s-a taiat dar ca sa ii opresc sangerarea am pus niste sare pe bubita [batcap]  Aoleu saracul copil! [smulgpar]  

o intrebare : cand ies dintisorii au copii vostri diaree? A facut in weekend scaune moi si a fost si o temperatura de 38.5 . Are si somnul agitat noaptea...musca sanul . Dar nu stiu ce sa mai cred daca e de la dinti sau vreun microb la cate chestii baga in gura... [soc]

    Va las pentru moment o sa revin!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eyna, fii linistita, si Stef este flower terminator :)) aveam spectatori in spate, care sa ii distraga atentia. La final tot am avut 2 "victime" :))

 

Patania cu taietura e mai degraba comica. Saraca de tine, nici nu vreau sa stiu ce o fi fost in sufletul tau cand s-a dat alarma. Incerc sa ma imaginez pe mine intr-o astfel de situatie...brrrr :)

 

In eruptia dentara Stef n-a avut scaune diareice si nici febra. In schimb e marait tare si se trezeste noaptea si de 10 ori si vrea san. Iar cand iese coltisorul, vai de sanul meu...au, au. Ultima data am plans ingrozitor cateva zile, am fost pe punctul de a ceda si a renunta la alaptare. Nu mai puteam. Dar s-a linistit apoi.

Avem 6 dintisori si jumatate.

Sanatate multa! Sa fiti bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete,

 

Ce-mi place cand am ce citi!!

 

Soparlici ce scump ce Alex cocotat pe trotineta, in cateva luni, o sa-ti ceara sa-i cumperi si lui.:) Cum sunteti dupa vaccin, totul ok, sper?! [pup]

 

Ah, sigur ca-s bine fetele si bulgarasii, nici nu-mi imaginam altfel, doar imi exprimam tristetea ca au ales sa nu mai scrie si aici dar...asta e viata, trebuie sa incetez sa mai raportez totul la clubul marmotei, care a fost fabulos...

 

Carmenuuuuuus ce frumos povestesti si ce feteeeee ai!!!! Le iubesc pe amandoua la fel de tare, au asa ceva special! Ce-mi plac pozele cu voi 2+ Ver si voi 4!!; si cea in care Ver e cu manuta pe cap, gen: ce mi-ati facut la par???:))); si aia din masina, cu ea adormita la tati in brate si Em tinandu-o de manuta; si aia din avion, si cele cu ele doua in carut si pe tobogan, sunt divine! TOATE imi plac iar fetele tale se fac pe zi ce trece mai frumoase, mai expresive, mai ghiduse! Sunteti o familie absolut superba! [il]

 

Eyna vaaai ce patanie....stiu ca e amuzanta cumva, privita din exterior dar imi imaginez cat te-ai speriat (o sa povestesc mai jos cu capul nostru). A mea nu face febra de la dinti, poate caca sa fie mai acid dar nu e o regula. Am auzit de manifestari de care zici, insa. Il urmaresti tu si te prinzi daca e de la dinti sau entero-ceva, din cauza de bagat in gura diverse. Sa mai pui poze cu Gabrielul, te rog, are asaaaaa o mocuta delicioasa!!! [il]

 

Andreuuuut ce baiat ai!!!! Mai, este asa de bland baietelul tau si are asa o privire calda si o atitudine de omulet relaxat si asezat, incat pur si simplu te incarci pozitiv cand il vezi!!! Cum glumeam noi la clubul marmotei, e frumos ca o fetita Steful, un zambet fin pe mocuta...este absolut superb!! [il]

 

Fetelor, ce dimensiuni mai au bulgarasii?(cm/kg) Si cat poarta la picior?

 

Asa, sa va zic putin despre spartul capului. Va multumesc pt sustinere! Nu si l-a spart de nazdravana ce e ci din actiunile intentionate ale unui copil, cu o mama iresponsabila. Imi este rusine de gandurile pe care le am si acum impotriva lor dar aia e. Am depus reclamatie, tot tacamul, femeia va plati si, poate va invata ceva din asta....copilul ala insa, nu stiu daca mai e recuperabil, in fine....

 

Eu atata sange tasnind, nu am vazut niciodata, nu as fi crezut ca se poate, Pe fata ii siroia, hainele ei si ale mele puteai sa le storci (le-am pus in punga si i-am zis lu nanny sa faca ce-o vrea cu ele, eu nu vreau sa le mai vad), nu aveam nici cu ce s-o sterg prea bine, nici nu-mi dadeam seama cat e de grav, ea urla agatata de gatul meu. Au fost clipe de groaza, facute suportabile de oameni saritori.

 

A fost prima data cand nu a stat Ley in scaun, in masina dar nu as fi avut cum, era lipita de mine si urla. Nanny cred ca a tremurat 3 zile, trebuind sa si conduca in situatia aia. La urgente ne-au luat instant si toti parintii din sala au intrebat daca pot ajuta cu ceva....imaginea era mult mai naspa decat situatia, slava domnului. Am apreciat la maxim profesionalismul si umanitatea dr-lor si asistentelor, mi-au prins mie parul in coada si pe ea au sters-o asa, ea la mine in brate fiind. Tocmai ca sa nu o traumatizeze in plus...incepuse sa scoata zgomote de animal ranit, respira sacadat, se invinetise la gurita....atunci mi-a fost frica.

 

Apoi dupa mascuta cu anestezic, a fost ok, au putut sa o ia, sa vada rana, sa o coasa, bla. Ne-au tinut peste noapte, din cauza cianozarii de la gurita...si na, a faptului ca a fost o lovitura f puternica la cap.

 

Sa mai explic cum am tinut marmota sa planga in hohote, de mila sora'sii? Cum, acum, e umbra ei, are o frica teribila sa nu pateasca sora'sa ceva....ehhhh. Ne-a dat vietile peste cap, big time, dar ne revenim, suntem o echipa!

 

Ieri am fost la Belfast. Misto sa mergi intr-o alta tara, numai pe autostrada si sa si revii, in aceeasi zi...la altii se poate...A fost frumos, soare, cam racoare dar ne-am plimbaaaat, am facut poze, am fost la toys'r'us si fetele au putut sa-si ia absolut orice jucarie si-au dorit, asa ca am venit cu portbagajul plin (dar au fost rezonabile); am fost la restaurant si am luat pranzul, am mers sa hranim porumbeii/ratele, bla. A fost o duminica perfecta, cu cantat in masina, cu ras mult...cu energii recapatate! Multumim Domnului!

 

Leyului i-am luat si asa ceva: https://www.littlelife.com/products/toddler-daysacks/animal-1-3/small-butterfly , pt momentele cand se duracellizeaza in aglomeratii. E foarte incantata. Altfel, e un copil superb, bun, intelegator, solar. Cucereste pe toata lumea cu usurinta. Cand intra undeva sau cand se uita cineva la ea, ii face cu mana si ii zice: he-io (hello). Cand pleaca, face iar cu mana si zice: ba-baaa (bye-bye).

 

Acum e la faza in care se incalta cu pantofii nostri si merge asa prin casa, isi pune si haine pe cap...e ca un pom de craciun. E nostima tare.

 

Carmenusul, aaaah, sunteti norocosi cu 14-15 grade! Stiu ce zici cu standardele olandeze, astea irish sunt si mai simandicoase:))) Pe mine ma amuza fetele din Ro cand se plang ca ba sunt 18 ba 24, pai de-ar fi aici 24 de grade, s-ar epuiza instant stocurile de crema de soare, sandale, inghetata si bere [:-)))] . Noroc ca nu e cazul. [:-)))]

A fost o iarna grea tare, lunga, gri, vantoasa, ploioasa si rece. Asa ca anul asta vom pleca des la mare/la soare, sa ne refacem stocurile de energie, lumina si caldura!

 

Si ca sa inchei in aceeasi nota cretineasca, ce ma caracterizeaza...pe principiul tara arde si baba se piaptana, mi-am facut parul: roz/ciclam/mov/verde, bleu si mi-am mai facut un tatuaj..marisor. Pe mana. Ca sa aiba preotul de ce lesina, la vara, cand o vedea asa nasha frumoasa  [:-)))]

 

Gata, ca v-am innebunit. Plec si eu la gradina mea zoologica de acasa! Prin mega traffic si ploaie torentiala.

 

Pup [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...