Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bulgarasi de Februarie 2015 (3)


Recommended Posts

Buna dimineata

 

Vin si eu la apel ca vas ca m-ati strigat :)! Ce imi place sa am ce citi dragele mele  [pup]  [pup]  [pup] . Si sa vad poze frumoase cu bulgarasi minunati care cresc, au achizitii, se dezvolta, sunt mai mult sau mai putin nazdravani dar toti au un lucru in comun, ne-au schimbat vietile complet si ne umplu casele de bucurie :)! Din toate randurile pe care le citesc, razbate bucuria pe care fiecare o experimenteaza ca si mama!

 

M-au incantat pozele vazute, Stef cel cald si bland printre flori, Ioana cea poznasa pe motocicleta (superba e poza) si Gabriel cu freza lui cea smechera, la petrecerea de 1 an! Ce frumosi ati fost Eyna :). A crescut tare Gabitzu, iar tu stralucesti, ai slabit, si ai o lumina frumoasa in ochi si in priviri.

 

Andreea, imi pare asa de bine sa te citesc calda, asezata, impacata cu toate, tare drag imi e sa vad shimbarile astea la tine, si modul in care gestionezi noua viata! Fata draga, eu va doresc din tot sufletul ca Dumnezeu sa va mai dea cel putin inca un copil, ca meritati din tot sufletul! 

 

Soparlici draga mea  [pup]  [pup]  [pup]  si te imbratisez tare! Alex e un dulce. That's the spirit! Bucura-te de zilele frumoase, de timpul petrecut cu voi si pentru voi! Ca retete de sos, eu ii fac cu sos rosu, ii mai fac si fara sos (paste, mazare sau broccoli, un pic de crema de branza si ceva smantana, ceva sunca, acolo la un loc (uite aici, e reteta de la Jamie)- mananca de nu se poate). Bine dar acu' eu nu sunt exemplu, ca a mea mananaca prea mult. 

 

Flory draga mea, eu rezonez tare cu tine din punct de vedere al experientelor si luptelor cu infertilitatea, si stiu bine ce inseamna bucuria de a-ti vedea visul cu ochii, mai ales cand multi doctori nu iti dadeau nicio sansa :). Asa ca te inteleg. E frumoasa si lunga piticuta voastra, si super dezvoltata motoric, sa o ia ea pe scari in jos asa de capul ei! Frumoase poze, frumoase povesti!

 

Lory draga mea, aici sunt! Ce dulce e Leyu', "pfffff, caca". Deci ea v-a rezolvat dilemele, in curand o sa va spuna "mai fetelor, de la mine miroase, de unde altundeva". Ce frumos a sunat weekendul trecut pentru voi, cu cumparaturi pentru fete! Rucsacul cu aripioare roz este minunat! Cum e, umbla mandra cu el cand il are in spate? Ca Ver daca are un rucsacel in spate e mandra foc, dar tot vrea sa se vada, sa il vada si o tine intr-un "intors in jurul cozii" complet! Ce planuri de weekend aveti pentru weekendul asta? A mai venit primavara si pe la voi? Poze cu minunile dublineze (toate trei)? Ca tare dor mai imi e de voi.

 

Noi suntem ok, a inceput weekendul azi (yupiiii) si e un weekend in care ne-am propus o gramada (acum daca o sa ne si iasa e partea a doua), dar vrem sa gradinarim putin, asa curatenia de primavara in gradina, sa plantam ceva floricele, si sa facem un pic de ordine in magazie (ca sunt o gramada de acareturi pe care nu le mai folosim si sa le ducem la centrul de deseuri sau sa le donam, dupa caz. Si jos in living e ca la nebuni, trebuie iar sa fac o ordine printre jucarii (sa duc unlele in pod, unele sa le dau). Vrem sa strangem tarcul de jos (noi aveam un tarc de lemn jos in living, in care Ver nu a mai stat de cand avea vro 5-6 luni, asa ca vreau sa il demontez si sa il pun pe un site de obiecte pentru bebelusi, ca acum il folosim in principiu doar ca loc de depozitare.

 

Miercuri a facut vaccin, ROR si meningita. Si cu asta am terminat, abia la 4 ani mai are vaccin! La astea efectele (daca sunt) apar cam la o saptamana. Dar a fost suparata mititica, ca a intepat-o si a durut-o cred, ca a fost nemultumita miercuri seara. Emma a plans mai tare la vaccin, ca o durea pe sora-sa  [:)] . Draga de ea!

Referitor la greutate, eu cred ca incep sa va iau incet incet, are 77 cm dar 11.2 kg! Bine la cum mananaca nici nu ma mira. La pantof poarta 19-20 depinde de marca! Cert e ca doamna dr de la biroul de consulatii (pe care eu il numesc "biroul de consternatii") era nemultumita, ca e prea grasuta! bine, deocamdata nu trebuie sa fac nimic, doar sa nu ii dau sucuri (nici nu ii dadeam asa ca...). Dar in principiu probabil ca odata ce va incepe sa mearga / alerge se va mai subtia. 

 

Ea inca nu si-a dat drumul la mers, cred ca e ultima de pe aici... Dar se catara pe tot ce prinde, azi am gasit-o pe masa, isi facuse o constructie intreaga, de pe scaunul mic de la masuta de joaca a Emmei (pe care l-a tarat pana la masa), s-a urcat pe scaunul de masa, si de pe scaun pe masa... am gasit-o cu nasul intre flori, bucuroasa tare. 

 

Cam asta despre noi, va pup, weekend placut si mai trec

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neataaaa!

 

De ceva timp simt ca pot trai ziua de astazi. Suna ciudat, nu? Ooricat de mult merg in trecut si ma gandesc, mereu eram singura si ma gandeam ... aiurea: tabere, excursii, iesirii cu colegii sau chiar cu prietenii apropiati. La un moment dat, ramaneam in urma sau plecam de langa ei si simteam un gol mare in mine. 

Mereu am crezut ca e normal sa simt asa. Acum 2 luni, mi-am dat seama ca a trecut o zi si eu nu am simtit golul sau ca mintea mi-o ia aiurea spre trecut sau viitor, ci ca traiesc momentul. Stiu, stiu, o sa ziceti ca toata lumea traieste clipa. Carpe diem doar. Inca pt mine este chiar ciudat, sa ma pot bucura de o zi fara ca apoi sa ma simt vinovata sau sa izbucnesc in plans. [:D]

 

 

SPUNE-MI SECRETUL!!! Trebuie sa il aflu!!

[pup]

 

Adelina, off… imi pare extreme de rau pentru ceea prin ce treci. Stiu ca probabil ti-o spune toata lumea si de la mine nu are vreo valoare speciala dar trebuie sa te intaresti pentru bebe. Alunga gandurile negre ca nu il ajuta cu nimic!! Are nevoie de tine!!

 

Andreea,te inteleg perfect in privinta muscaturilor. Ionut musca atat de rau ca am mamelonul stang sectionat…am cratere.

Acum am citit povestea cu staniolul. :| am ramas fara expresie… saraca de tine prin ce ai trecut.

Oricum, esti tare.

Eyna, multumim pt test! Din fericire am fost surprinsa sa observ ca in afara de raspunsul la nume, noi le facem absolut pe toate celelalte.

 

 

Lory, iti multumim ca te-ai gandit la noi!! Intr-adevar, in perioada infestarilor de la M.S Curie am tras o frica teribila… mi-a facut diaree o saptamana intreaga cu febra. Am dus la probe la laborator de m-am plictisit. Nu avea nimic. Mi-a fost frica sa il duc la Bucuresti sa nu ne intoarcem cu ceva. Am trecut printr-un iad atunci. Am experimentat toate metodele pe care le stiam de la scoala si de peste tot. L-am pus pe picioare. Nici pana acum nu stiu ce a avut.

Cat am alergat dupa postari ca sa aflu ce ai patit..!! Sper ca acum cotul este mai bine!! [pup]

 

Floryma… of. Fii puternica! Sper ca tratamentul recuperator sa fie eficient si ca in scurt timp totul sa fie doar o amintire.

Soparlica… imi pare rau pentru diagnostigul sotului. Din fericire, cu tratament… poate scapa J. Sa dea Dumnezeu! Sa fie bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Hop si eu putin pe aici sa va salut inainte de a o lua catre casa.

 

Flory cred ca si mie mi-ar fi stat inima la o asa intamplare. Mai ales ca Alex nu are inca notiunea de a cobori (de urcat urca perfect), ci se duce ca bolovanul. Momentan el nu ajunge la clanta si inca un avantaj este acela ca usa se deschide mai greu.         

 

Miha sa iti dea Dumnezeu multa, multa sanatate! Imi pare rau de vestea referitoare la divort, dar important este ca tu si Ioan sa fiti fericiti si linistiti. Va astept din nou pe aici!

 

Lory am uitat sa mentionez ieri ca Alex poarta 18-19 la piciorus.

 

Carmen multam pentru reteta! Sa aveti spor la treaba si distractie placuta!

Eu tocmai am aflat ca sotul are de executat o lucrare maine si de unde imi facusem planuri de curatat bucataria si livingul, se pare ca le dau pe petrecut timp in parc cu Alex.

 

Noi bine. Sau nu? Lui Alex i-a iesit in exudatul nazal "Staphylococcus aureus prezent (portaj)", ceea ce ma nelinisteste destul de tare. Astept rezultatul si exudatului faringian si apoi fac programare la medicul de familie. Nu as vrea sa ajungem iar la antibiotic, dar din ceea ce am citit pe net parerile sunt impartite. O sa vedem!

 

I-am facut spaghete integrale cu sos (rosii pasate, broccoli, conopida, dovlecel si usturoi fierte si apoi blenduite) si ciocanele de pui la cuptor. Bine, am facut pentru toti, nu doar pentru el. I-am cumparat ieri un set de furculita cu lingurita (furculita nu aveam) si acum e tare mandru de ele. Si-a indesat masa de aseara atat cu ele cat si cu mana, ba chiar si cu castronul incerca. La sfarsit era ca si cand omorase un porc mistret si il mancase crud. Dar nu a renuntat la biberonul cu lapte si ma intreb unde a intrat atata in el.

 

Va las si zbor catre casa! Weekend placut!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut apelul la masuratori...

Asa ca dau si cateva coordonate...

 

Avem 87cm, aprox 11 kg (acum o luna...nu mai stiu cat are acum), purtam 21 la piciorus (13,5cm talpa)... 7 dintisori si-un varf rasarit ieri.

 

Mese: dimineata inainte sa plec eu, la 7,30, 5 min supt ambii sani, la 9-10, cu lupte cereale...dar cu scandal (spun ai mei, ca atunci cand sunt eu acasa mananca aprox 100ml), la 11-12 somn o ora, la trezire un fruct sau biscuiti/pufuleti/ceva. La13-14 un castron de ciorbita cu paine. La 14-15, cand vin eu, goleste ambii sani, si apoi papa cu mine iar o gustare... la 18-19 cereale cu lapte sau un piure de cartof cu ou ...sau branzica cu biscuiti...depinde daca are sau nu chef.  Noapte cam 4-6 mese de lapte (am probleme cu muschii spatelui deja de la pozitiile in care stau incordata noaptea sa poata el suge linistit). Cand sunt eu acasa pe zi, cum ma prinde, suge. Daca nu ii dau, ma bate.

Medicul pediatru mi-a recoamdat sa il mai duc pana la max 18 luni asa, medicul dentist mi-a recomandat sa il intarc.

Cand sunt eu acasa mananca mai bine...ca alerg cu mancarea dupa el si stie ca cu mine nu ii merge. Daca incepe sa tipe ii var pe gat si ii tin gura inchisa...si de bine de rau inghite (nu judecati :)))...sunt obsedata ca imi iese mereu cu hemoglobina mica...si taica-su e rahitic... in fine. 

 

Psiho-motor s-a dezvoltat multumitor. Merge de la 1 an si 2 saptamani, acum alearga...se catara pe absolut orice... cel mai mult ii place sa se urce pe canapea, apoi pe marginea geamului, de unde se urca pe lada frigorifica si se urca in premergator (care este pe lada). Cand il vad imi sta inima in gat. Nu e de lasat o clipa singur. Numai prostii face. Iese afara si alearga caprele si catelusa sa le muste. :)) Ne musca de ne termine...si se amuza teribil. Ii place sa ne alerge. Se urca pe balansoar in picioare si se da asa... cauta toate baltile sa se joace in ele... Ii place sa se joace cu alti copii si e foarte darnic cu jucariile si cu mancarea (sper sa il tina obiceiul). E dulce si zambitor...DAR, daca se plictiseste imediat TITI, nu pot merge cu el nicaieri fara sa vrea tzitzi... se sperie cum vede un om necunoscut si tipa de parca l-ar bate (asta a inceput de vreo saptamana...nu are probleme cu tinerii si copiii. Doar cu popii si batranii)... nu mai sta la impartasanie... cade si se loveste mereu la cap. Se catara pe tot ce prinde. Nu are stare...

 

Eu traversez o perioada foarte grea si incarcata, dar nu ma vait. Dupa ce v-am citit imi dau seama ca fiecare are greutati in felul sau... asa ca mergem mai departe.

 

Sper sa reusesc sa intru mai des si sa prind curaj. Acum, deocamdata, trebuie sa stabilesc incotro ma indrept.

 

Va imbratisez cu drag!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, Doamne ajuta! Pana la urma daca a iesit stafilococul...este necesar si antibioticul. Dar...nu i-au facut si o antibiograma, sa stie exact care este cel mai eficient?

 

Mananca ciocanele/spaghete? WOW. Al meu scuipa tot ce are carne. Nici picatura nu il conving. I-o blendaruiesc si o pun fin in ciorba sa nu o simta. E mare ciorbar. Imi mananca mai degraba chiftele/snitele de soia decat de carne. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete cucuiete,

 

Soparlic sanatate MULTA artistului.[flo2]  Vei merge la pediatru, ii va face si antibiograma. Baietelul prietenei mele e purtator dar nu i-a dat niciodata antibiotic, pt ca nu s-a manisfestat nicicum. Nepotul meu, insa, a luat 3 randuri de antibiotic si ii tot apare, asa ca au hotarat sa-i dea pace. Veti vedea voi cum e mai bine pt Alex!

 

Mai ce descrieri faci: albi ca varul de la iaurt, omorat de porci mistreti de la sos de rosii :))). Bravo ca mananca! Cu laptele e ok daca ii cureti dintisorii, atata biberoneala si laptele ala dulce ramas pe dintisori, nu e in regula. Deci spalat pe dinti si ne-eternizat cu biberonul in gura (gen adormit, supt de confort, bla).

 

Cu pastele, well, ale mele le mananca oricum, sunt una dintre mancarurile preferate: sosurile le fac eu, musai. Favoritele Leyului sunt pastele integrale cu chiftelute (paste integrale spirale, fierte; apoi carne curcan+ou+sare/piper+verdeata multa tocata+1lg pesmet, amestecat, facut bilute, copt pe hartie in cuptor; pus un cub de unt in wok, pus pastele, adaugat sos de rosii home-made(rosii fara pielita coapte, apoi pisate, cu usturoi, cimbru si piper(sau ardei iute pt cea mare)), adaugat si chiftelutele si voala. La final poate busuioc proaspat, poate branza rasa, poate nimic...dupa pofta. Si tot asa.

 

Carmenus ce weekend frumos vi se arata!!! Va ajuta vremea, bravo. (la noi e avertizare de grade cu minus si ploaie si ninsoare pe munti[zirea] )

Mai deci e fenomenala Verul[il] ...pe masa, mai?? E prea tare, inginer se face, de gandeste asa pas cu pas! Uf si deci a durut bulanelul....dar cunoastem, si L a plans (aici se fac cate 2 vaccinuri, fiecare intr-un picior la 2/4/6/12/13 luni); eu va doresc sa nu aveti febre/eruptii/glande umflate, bla!

 

Haha, consternatii, ce tare esti [:-)))] . Drept sa spun te inteleg perfect, am si eu un birou din asta de consternati dar eu nu-i bag in seama, atata vreme cat gp-ul este f multumit. Si Ver mie mi se pare f bine, e micutica la inaltime si poate de aia i se pare grasuta dar altfel e perfecta! Ei, sunt distractivi, cum nu pot iesi din percentile si 'asa trebuie'.

 

Ar trebui sa-ti faci program de scris zilnic, nebunei din Dub, ca ma linistesti intr-un mare fel! Rudotelul meu, ce esti tu![:D] [il]  (promit ca incerc sa pun poze in weekend)

 

Flory vaaai, mi-a stat inima! L urca singura, adica nici nu se mai tine dar de coborat doar de mana sau de-a busilea. Deci Ioana este incredibila!!!! A functionat ingerasul ei, slava cerului! Offf, imi imaginez ca a fost o lupta consumatoare de tot felul de energii, cea cu infertilitatea dar ati reusit! Asa ca daca tot ati reusit sa treceti peste asa obstacole grele, puteti sa treceti peste orice! Atata vreme cat cel mai bine va este impreuna!

 

Mihaaaaa ce ma bucuuuuur! Ce dor imi era de tine si de luptatorul carliontat! Am vazut cele 2 poze cu el si m-am reindragostit![il] 

Imi pare rau ca trebuie sa treci prin experienta unui divort asa de tanara dar, cred, va fi si o etapa eliberatoare, intr-un final! Tatal copilului oricum ramane, indiferent de statutul marital!

 

Cat despre judecat, eu nu te judec, nu judec alegerile nimanui.[flo2]  Spun insa (si ati observat ca sunt vocala dar asa sunt cand imi pasa) ca fortatul sa manance e un drum gresit, care are si un revers al medaliei deloc placut. Si, din pacate, in toate cazurile de fortat sa manance cand sunt mici, apar tot felul de eating disorders, cand mai cresc! Stiu ca esti speriata din cauza hemoglobinei si etc dar fortatul nu este niciodata o solutie viabila! Si mai apoi, gandeste-te cum ar fi sa te forteze pe tine cineva...si cum ar fi ca cineva-ul acela sa fie exact universul tau. Ii transmiti un mesaj gresit, pe langa ca va manca fortat, ii transmiti si ca cel mai puternic ii poate face ceva impotriva vointei lui, doar pt ca e mai puternic.

 

Repet, nu te judec, nu te-am 'urecheat'. Ia-o ca pe un dialog pur prietenesc, pentru ca-mi pasa, pentru ca imi sunteti dragi amandoi si pentru ca, atunci cand vine vorba despre binele copiilor, nu pot sa tac si sa spun 'da, draga', sub nici o forma. [flo2] 

 

Altfel, te rooog sa nu mai dispari, sa stai aici, sa te plangi cat vrei tu, sa spui ce vrei, sa ne povestesti despre luptatorul nostru carliontat! Si sa ne pui poze, muuuulte, imi este atat de dor de el! Si maaai ce inaaaalt este, marmota atat avea la 18 luni, bravo lui! Un baietel pe cinste, nascut sa dea lectii si sa lumineze vieti![il] 

 

Noi suntem ok. Ieri am fost la gp pt ultima vizita in legatura cu rana de la cap, este recuperata 100%, a fost prietenoasa si jucausa cu doamna dr, semn ca a depasit si angoasele 'halatelor albe'.

 

App de mancat, sa va povestesc. Marmota o sa aiba un mega concurs pe literacy si au format echipe. Sapt trecuta a venit colega ei la noi acasa, sa scrie/repete, ieri a fost marmota la colega ei acasa. Mama colegei a intrebat-o inainte, ce prefera sa manance si marmota i-a zis ca de toate dar parca ar vrea macaroni cheese daca nu se supara. Ei si la o ora dupa ce au ajuns acasa la fetita aia, ma suna mamica respectiva, ca fi'mea vrea acasa si daca poate sa vina cineva sa o ia sau o aduce ea.

 

Iubi, care era acasa, s-a speriat ca mvai ce-o fi patit printesa lui tati (ca data trecuta fetita a stat la noi aproape 4 ore) si fuge sa o recupereze. Am ajuns si eu acasa si ea mi-a zis:mami stii de ce am venit asa repede? pentru ca muream de foame si nu am putut sa mananc ce ne-a dat mama lu' X. Si zic pai de ce mai mami, ce era asa de rau? Pai mami, avea macaroni cheese in niste cutii inghetate, de la magazin. Le-a bagat la mw si ni le-a dat si aveau un gust tare neplacut. Aveai dreptate mami, junk food-ul nu e bun deloc. Dar mi-a fost jena sa ii zic ca mama mea nu-mi da mancare la cutii, ca sa nu se simta jignita. Si nu ma puteam concentra la lucru de foame.[clo] 

 

Am 'spalat-o bine pe creier', pare-se [:-)))] 

 

Cam asta. Mai vin eu, ca nu scapati de logoree. Si, daca spun lucruri care va deranjeaza, sa-mi ziceti, ca nu asta mi-e scopul. [flo2]

 

Weekend fain tuturor![pup] 

 

p.s. mesajul e scris ieri dar nu mergea forumul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lory, iti multumesc din suflet, ca intotdeauna de altfel, pentru cuvintele tale... tamaduitoare! Parca e suficient sa imi spui doar si ma si gandesc la a lua atitudine. Voi inceta sa il mai fortez. Din fericire o fac doar rar (vorbesc despre fortat - mai mult datorita faptului ca ma folosesc de anumite metode de a-i distrage atentia de la fapt in sine), si voi tine cont de sfatul tau! [pup]

 

Azi s-a gandit taica-su sa vina totusi sa ma induplece...sa nu divortez. E greu. Sunt o fire slaba...

 

Ce rana? Cred ca tot mi-a scapat ceva... Of. Imi pare rau.

Ce isteata e printesa!! Si diplomata, si bine crescuta... o comoara! Felicitari! Ce mi-as dori sa il pot creste si eu pe Nutz asa. Deocamdata a invatat sa scuipe ce baga in gura si sa traga palme peste ochi cui incearca sa il pupe... deci cred ca nu sunt pe drumul cel bun. Of.

 

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihule ce ma bucur ca nu te-ai suparat! [pup]

 

Mai, sa stii ca spre deosebire de marmota, si Ley e mai reactiva, ne mai ciupeste/musca/pocneste si ea...mai mult sa testeze reactii dar o mai face, pe cand cea mare nu a facut-o niciodata! Este varsta la care ei experimenteaza si o fac, adesea, pana cand obtin o anumita reactie! E nevoie de muuult, mult calm si explicatii pana ramai fara saliva in gura. Noi cand Ley ne pocneste ii luam manuta si o mangaiem cu ea pe fatza, zicand mai-mai, apoi ne mangaiem si pe noi, tot cu manuta ei. Se distreaza tare si sfarseste prin a ne umple de bale, pupandu-ne cu gurita deschisa!

 

Rabdare, rabdare! Nu ai gresit nicaieri, e doar varsta. Si e musai ca cei mari sa reuseasca sa ramana calmi (desi e greu, uneori, stiu), sa explice intotdeauna cum se face, sa le dea si sa le fie un exemplu pozitiv celor mici! Cel de-al doilea an de viata (adica cel in care suntem noi acum cu bulgarasii) si urmatorul, sunt, probabil, cei mai tulburatori, plini de schimbari dar si frumosi ani, ai copilariei mici! [pup]

 

Uff cu sotul nu opinez, e o chestiune pur personala si sunt convinsa ca vei lua cea mai buna decizie! [flo2]

 

Vroiam sa te intreb...cum adica ai plamanii praf si esti suspecta de tbc? Ce s-a intamplat? Cum s-a ajuns la concluzia asta? Offf, incercata mai esti si tu, mai copile! [pup]

 

Te imbratisez si-s mereu pe aici, daca ai nevoie de un umar sau o vorba! [:X]

 

p.s rana de la cap se refera la Ley; in parc, un copil a impins-o cu putere si ura, in timp ce ea venea pe carare (in vale), cu floricele in manute, pt mine si nanny. a avut capul spart, multa durere si o trauma a intregii familii. asta e...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, mititica!!! Ce copil dezaxat... Saracuta. Sper din suflet sa fie bine si sa ramana doar o amintire din copilarie. [pup]

 

Cat priveste treaba cu plamanii... de cand am fost internata in ianuarie cu Ionut la pediatrie aici...am probleme repetate cu racelile. Cu alte cuvinte am racit atunci, am luat antibiotic, mi-a trecut...(sau cel putin asa am crezut), apoi la cateva saptamani am inceput practica in spital, unde era epidemie...am racit copios...si de atunci nu imi mai revin. Am dureri in piept puternice, am facut tahicardie (cand tocmai scapasem), am rana in gat care nu mai trece, imi suna un plaman si scuip sange continuu... mereu am puroi in gat, expectorez cam la fiecare 5 minute cate un ghem de puroi sangvinolent (de diametru aprox. 1 cm). Am tot amanat controalele, am facut doar exudate. Nimeni din casa nu are nimic, in schimb eu nu imi mai revin. La toate analizele locale facute ies probleme in regula. Vreau sa imi fac timp saptamana aceasta sa ma programez totusi la un control la ORL ca deja e greu de suportat... Simt o presiune continua in piept... si am fost la cardiolog, ma sufoc de tuse, mi-a iesit pulsul ft mare, tensiunea mica... si m-a trimis la un ecocardio la care nu am reusit sa mai ajung... dar la momentul respectiv cardiologul mi-a sugerat sa ajung pe la raze sa vad ce e cu plamanii mei de dor in ultimul hal si ma simt mereu de parca n-as avea aer. 

Acum...om vedea. :)

 

Sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic.

 

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Mihule fa-ti putin timp si pentru tine. Meriti! In plus, Ioan are nevoie de tine.

Sa stii ca si Alex tot asa a inceput saptamana trecuta sa ne imparta palme, dar noi l-am dojenit si, asa cum ne-a spus si Lory ca a procedat, l-am invatat si noi. Cred ca socrela ii permite cam multe si asta ar fi motivul pentru care a trebuit sa exersam putin "mai-mai-ul". Sper insa sa-l si fi fixat in tartacuta.

 

Da! Sa stii ca Alex seamana cu tac-su', carnivor. Macar atat sa manance.

 

Yoi ca nazdravan mai e si Ionut! Da' cum nu, cam toti de varsta lor is lesinati dupa prostii!

Sa ne fie puii sanatosi ca altceva nu mai conteaza!

 

Lory uite ca n-am mai facut de mult chiftelute. Este o idee minunata! Si eu, ca si tine, tot la cuptor le pun.

 

Si eu cred ca tot ca Marmota as fi reactionat. Adica daca nu-mi place ceva (si vorbesc atat din punct de vedere vizual cat si olfactiv) refuz politicos. Ca sa nu mai zic ca prima replica, in situatia in care mi se pune in fata carne si nu e inaripata, este: "ce animal este". Si daca e altceva decat porc...atunci mananc numai frunze (daca sunt!).

 

Noi am fost plimbareti ieri. Am fost la Comana. Numai ca ce stiam noi ca e acolo ne-a cam dezamagit. In sensul ca se intra cu masina pe drumul forestier pana la izvor, iar acolo sfaraiau gratarele si urlau muzicile de iti venea s-o iei la goana.

Totusi, dupa ce am trecut bine de zona respectiva si am inaintat destul de mult in padure, am putut sa ne bucuram de verdeata, aer curat, ciripit de pasarele, lemne si frunze.

Va las cateva pozici pe drive.

 

Azi am facut programare la medicul de familie sa vad ce e de facut in urma rezulatelor. Am vorbit cu o prietena asistenta si mi-a spus ca este purtator sanatos si ca probabil va primi un tratament local (ea spunea de ciplox), dar ca tot va trebui sa i se repete analiza pentru antibiograma. Si intr-adevar si ea m-a prevenit ca e greu de scapat de uracios.

Si uite asa ajungem la cresa in toamna, asa cum am preconizat.

 

Sa aveti o saptamana usoara!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...