Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (3)


Recommended Posts

Fetelor, va scriu de pe telefon din drum spre Bucuresti asa ca ma scuzati daca voi fi putin agramata, degetele mele nu sunt prea impacate cu touchul la mesaje.

Carmen, iti multumesc din suflet pentru modul tau dragut de a-mi face morala. Chiar am plans si ras totodata...si nu glumesc. Chiar asa a fost. Inca imi tremura lacrimile pe obraji. Vou toate aveti atata dreptate dar eu ma simt uneori atat de coplesita de tot...si simt ca nu am dreptul sa fac nimic pt mine. Stiu...sunt scuze.

 

Lory, da... Care a fost indiciul? Strabunica era pe jumate grecoaica. Tatal ei a vebit ca mestesugar in locurile astea si si-a luat numele "Grecu" ..si s-a romanizat. Era din Creta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Suny ft ft bulversata. A mai izbucnit un scandal. Al meu a plecat cu mine lasand copilul cu ai mei in cobditiile in care mie nu mi a zis ca s a certat cu ei aseara ca ei nu puteau sta cu el. Sau..mah rog...ar fi vrut sa il vada responsabil. El o arunca pe mine ca i am dat unda verde sa mai ia un proiect si nu are cum sa lucreze cu copilul... Ideea e ca sunt ft ft enervata si stresata si iritata... Chiar simt ca nu mai stiu ce am de facut. adica stiu ece am de facut dar nu am curaj. Sunt o lasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit dragele mele!

 

Lory sa stii ca eu te vizualizez cu manecile suflecate pana peste coate si manuind facaletul, in timp ce, de dincolo de ecran, partenerii tai de vorba manuiesc armele.

 

Sa stii ca m-am binedispus cu mesajul tau. Intotdeauna ne ghicesti firile si starile si vorbesti asa parca avand cuvintele adunate de prin carti si nu ca mine, numai scurt si la obiect. Dar deh, sunt absolventa de scoli cu profil real si la chimie nu infloresti formula si nici n-o perii ca daca te apuci s-o faci e posibil sa descoperi cine mai stie ce.

 

Si ca sa fiu in ton cu vorbele fiicei tale, ieri mi-a trecut razant pe la urechi un "buni futute" zis de mai multe ori. Pentru ca bunica nu intelegea ce vrea copilul. Sa spun sincer, nici eu. Dar m-am dumirit cand am vazut ca fetita arata un fluture. Bunica in schimb se facuse rosie la fata si mai avea putin sa intre in pamant de rusine.

 

Miha, Miha m-am topit toata dupa Ionut. Cum iubeste el iezii. Iar pozele cu harletul...sunt de-a dreptul uluitoare. Se vede ca-i place si-i prieste aerul curat de munte si activitatile facute in natura.

 

Mi-a adus aminte de nazbatiile facute in copilarie, exact in perioada asta, cand, in vacanta la bunici fiind, ne duceam la tarcul caprelor si aduceam in casa, pe furis, iezii. Si ciuleam urechile, iar cand auzem pasii bunicilor varam iute iezii sub pat si stateam ca niste mielusei. Numai ca acei iezi nu stateau prea mult linistiti si ba incepeau sa zbiere, ba ieseau din "ascunzatoare". Si bineinteles ca "fapta" imi era rasplatita cu mustruluiala. Una pe care o uitam repede si iar o luam de la capat, daca nu tot in aceeasi zi, in urmatoarea sigur.

 

Mi-e dor sa iubesc acele fiinte blande!

 

Eu zic sa mergi la biserica ca sa te reculegi. Simt ca tu aici iti gaseti linistea. Si tot aici vei gasi si puterea de a alege ceea ce este mai bine pentru voi.

Ca sa fiu sincera, pe mine una m-ar deranja ca sotul meu sa se comporte astfel, mai ales cu copilul lui si m-ar afecta foarte tare sa-mi spuna ca nu poate lucra datorita acelui sufletel nevinovat.

 

Carmen mi-a placut sa va vad puse pe sotii si mai ales cu "palarii" originale pe cap.

Asa ai? Sa intre la oamenii aia. Yoi ca in curand si la noi se va intampla asta. Norocul meu este ca avem comoda pe care sta TV-ul mai inalta.

 

Eu am avut o noapte nasoala rau. Si nu din cauza lui Alex care si-a respectat programul, ci pentru ca, heirupista cum sunt am tras tare sa termin tot-tot ieri si a trecut bine de miezul noptii pana m-am asezat si eu in pat.

Pe la 1 auzim ceva cazand. M-am dus repede sa vad ce este (initial am asemanat acel zgomot cu aruncatul suzetei) si ceutand prin intruneric am observat ca se desprinsese un suport ce sustinea una din perdelele de la bucatarie.

Pe la 2 s-a trezit Alex. I-am facut lapte mai mult prin vis pentru ca nu vroia sa se culce si-si rotea ochii aia mari si negri si avea chef de vorba. In cele din urma am adormit noi inaintea lui.

Pe la 5 ne-am trezit buimaci si ne intrebam cum a venit bebe la noi in pat, dar niciunul nu era atat de lucid incat sa ne dam seama ca am adormit si ca el ramasese in pat cu noi. L-am mutat in patut si am adormit la loc.

La 6.30 cand a sunat ceasul el era deja in picioare pe marginea patutului si isi facea vocalizele de dimineata "ech, ech".

Acum sunt total pe dinafara cu orice, buimaca si obosita asa ca vreau sa plec mai devreme de la munca, sa nu fac vreo prostie.

 

La noi va veni in vizita astazi fina cu finutul si sper sa reusim sa petrecem ceva timp in aer liber desi nu ne-am gandit inca unde sa mergem.

 

Va las! Sa va gasesc cu bine, iar celor care se serbeaza maine sau poimaine la transmit sa aiba parte numai de bucurii, impliniri frumoase, sanatate si "La multi ani"! Sa aveti o zi superba!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai buna dimineata :)!

 

Lory succes la prajiturit! Dar daca mai imi spui ce faci si iar dau iama in frigider sau si mai rau in bucatarie sa fac si io vreo delicatesa, pe care evident ca apoi o mananc, sa stii ca dau vina pe tine... [batcap]  [batcap]  [batcap]

 

Mihule drag, iti trimit flori si imbratisari si nu mai spun nimic  [flo2] . 

 

Soparliciule, vai de tine si de noaptea ta grea! Sper sa aveti o zi frumoasa azi si sa te odihnesti cum trebuie in weekend draga mea! daaaa, ai dreptate. Ver vrea sa intre la oamenii din televizor, si Emma a avut perioada asta, asa ca stiu ce ma asteapta! Mai frumos a fost cand au venit la noi prieteni/familie din Romania, pe care ea e obisnuita sa ii vada in calculator, si cand i-a vazut in casa a fugit repede la tableta sa se uite sa ii caute acolo.

 

Andreea, ce imi place ca ai redevenit activa :), ca ne povestesti despre voi! Si eu te gasesc asezata, schimbata, fericita si impacata! Si imi place la nebunie sa te citesc. 

 

Lory e delicioasa Ley cea bilingva si vorbareata! Asa, deci, spune multumesc, educata nu gluma, mititica :). Pai de ce nu ii dati sa manance acasa draga? O lasati asa sa moara de foame si sa dea iama in chinezarii in targ [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . 

Te inteleg ca e greu cu intarcatul, si eu am fost melancolica si trista si de toate, mai ales ca stiam ca e ultima experienta de genul asta. Daaaar, ai dreptate, relatia evolueaza, sa transforma, devine altfel...Si 14 luni mie mi se pare foarte foarte mult! Ati finalizat intarcatul sau inca nu? Se mai aseaza asa cu capusorul pe sanul tau din cand in cand si  ofteaza? Ca Veru meu inca mai face asta, la 6 luni de cand nu am mai alaptat... In alta ordine de idei, e bine ca faci ce trebuie sa faci pentru tine si pentru sanatatea ta! Esti importanta pentru tine si pentru cei trei marmoti de acasa!  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  

 

Noi azi acasa, in program "de voie", am lenevit in pat toate trei pana pe la 9-9.30 (Em a venit la mine in pat pe la 8, si pe la 8.15 s-a sculat si tigrisorul. Sunt frumoase diminetile astea cu fetele in pat, ne pupam, ne iubim, Emma ne face parul (ne piaptana si ne face cozi...ni vreti sa stiti cum aratam eu si Ver dupa sesiunile astea de coafor). Apoi am fost dimineata repede la ceva cumparaturi, am venit acasa, am hranit tigrul, si acum va scriu voua! Apoi o sa merg sa mai plantez niste flori (evident roz) in gradina. Dupa ce termin o sa va pun poze, sa vedeti ca nu glumesc, avem la roz...

Ca ma intrebati daca am reusit weekendul trecut sa fac tot ce imi planificasem...evident ca nu, dar fac progrese! Asa ca o sa facem ceva si weekendul asta (probabil nu vom termina, dar nu-i bai, bine ca am inceput...)

 

Am incarcat filmuletul cu cataratoarea pe Vimeo, aveti link si insructiuni pe drive.

 

Va pup, si mai trec in weekend sigur!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow! Voi deja vorbiti despre intarcat si eu inca ma mai chinui sa gasesc locuri linistite in care sa ma mulg caci daca trec 6 ore fara bebe/pompa fac febra laptelui. 
 
Soparlic, ce poveste frumoasaaa! Ce copilarie reusita! Eu ma bucur prin Ionut...caci abia tarziu am aflat ce sunt acelea animale...cand au renuntat ai mei la oras in favoarea satului (cand m-am casatorit eu)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sarbatoritilor de ieri si de azi!

Miha bine ai revenit ! Imi pare rau ca nu s-au remediat problemele din familie...ma intristeaza ca foarte multi oameni din jurul meu -tineri - se despart sau mai rau traiesc asa singuri in 2... Putere iti doresc sa poti realiza tot ce vrei alaturi de comoara ta mica!

O zi minutata sa aveti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

La multi ani cu sanatate sarbatoritilor de ieri si de astazi! [flo2]

 

Soparlicul da, suntem diferite si nu numai 'din cauza' meseriei. Ca asa cum tu nu poti schimba formulele, sa le indulcesti sau sa le 'infloresti', nici eu nu pot sa nu 'vad' negrul din raufacatorul care pregateste un atentat si nu pot sa merg dupa carte, cand am un serial killer, trebuie sa ma adaptez. Dar e bine ca suntem diferite, si ca meserie si ca fel de a fi, ce plictisitoare ar deveni lumea daca am impartasi toti aceleasi convingeri si am gandi identic! [flo2]

Cum a fost cu finutul? Au facut echipa la demolari, nasicul Alex si cu el? [:)]

 

Ah, cu vorbitul asta hazos, marmota a fost campioana. Avea 1,11 ani, eram in avion si ea a zis in gura larga: ce futute maieee!!! si la intrebarea mea daca vrea sa manance piure a zis, tot in gura mare: nuuu, maamiii mananca pu.le! Desigur, toti radeau in hohote, noi eram putin mov [:D] . Ah si eu mica si ea, la soparla am zis la fel: sopu.la [:D]  Asta ca sa stiti ce va asteapta.

 

Miha ce frumos, Creta, una dintre insulele mele grecesti preferate. Ah, ti-am mai zis eu, Ioan chiar are trasaturi de grec...ochii migdalati, nasul alungit, pometii ridicati, parul carliontat. O sa franga muuulte inimi, e un frumos si jumatate! [il]

 

Cum a fost la Bucuresti? Cu sotul....nu zic nimic, in continuare, pt ca e decizia ta. Doar atat spun: daca acum, in primii ani de casnicie, nu sunteti indragostiti, nu aveti 'fluturii' care sa va ajute sa construiti, nu puneti bazele unui parteneriat, mai tarziu prapastia asta dintre voi se va adanci. Tu stii cat si pana unde esti dispusa sa accepti! Eu te imbratisez si-ti doresc sa te linistesti, sa fii sanatoasa!!! si sa te bucuri de copilaria pruncului tau! Trece intr-o clipita si trebuie savurata la maxim, cu toate juliturile, noptile pierdute, zambetele cu strungareata, obrazniciile, descoperirile si zapaceniile ei! [flo2]

 

Cu laptele e bine si ca te poti mulge si ca ai unde. Eu nu tolerez pompa, am o anomalie recunoscuta si de medici (m-am muls manual, 14 luni, seara, sa bea din biberon) si am un job incompatibil cu mulsul, de orice fel. Ca nici aruncatorul cu  bomba, nici presedintele x, nici personajul y nu ma asteapta pe mine sa ma mulg. [:)]  Asa ca bucura-te ca poti, cu toate greutatile si alapteaza atata timp cat va simtiti amandoi confortabil, caci e un joc in doi, alaptatul asta! [flo2]

 

Carmenus am vazut Verul!!! [il]  Mai, este superba, are o figura angelica! Perisorul lung si dreeeept, ochisorii scanteietori, vocea cristalina! Doamneeee cum da pupici [il]  [il]  [il] , imi vine sa o mananc! Si stie mai ce are de facut, ii prevad o cariera de alpinist prudent! Si ce frumos ii spui...Verce! [il]  

Cum stai cu gradina? Ai avansat? Huuuuh si ce dimineataaaa, pampering in toata regula! Si da, imi imaginez cum aratati, am trecut si noi prin episoade din astea...

(iubi si acum rade cand isi aminteste cum i-a pictat marmota 2 inimi cu sclipici, pe dosul palmei, pt ca ii fusese dor de el....si el a mers asa la birou. Si cu un sticker cu printesa pe tricou [:-)))] )

 

Ma intrebai daca ii place Leyului fluturele rucsacel....nene, nu ca-i place dar a facut o obsesie pt el, nu plecam nicaieri fara: fai ! (butterfly caci da, ei ii zic fluture doar in engleza  [:D] )

 

Noi am avut un weekend frumos si f plin. Vineri am prajiturit dar taaaac, erau naspa, sa stii  [:D]  si am fost si la niste manifestari cu ocazia zilei pamantului; ieri am fost intr-o rezervatie naturala, si un parc si prin padure si L urca saraca dealurile, dar nu s-a lasat. Astazi am fost la plaja, unde fetele s-au balacit in nisip, de porcii sunt flori pe langa cum erau ele; probabil toata sapt, iubi si nanny vor tot aspira nisip. 

 

Acum trec la facut bagaje, imi dispare zambetul, din astea.

 

Va doresc o saptamana frumoasa, cu liniste in suflet si bunatate in actiuni! Sa va regasesc cu bine!

 

 V-am lasat poze pe drive! [usa]

 

 Imbratisari! [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey...

 

Asa cum mereu sunt pe repede inainte. Si acum imi amintesc ca bunica dar si mama imi spuneau inainte ca, cum sa fac eu un copil ca nu am timp sa il concep, ca mereu fac cate ceva sunt ocupata si apoi ma stresez din te miri ce si nu stiu cum trece timpul pe langa mine. Mare dreptate au....eu cred ca nu stiu sa ma relaxex sa lenevesc...si mereu raspund tuturor ca asa m-am nascut agitata si stresata. :))))

 

Ioana doarme si eu am pus ceva la cuptor facut dusica si sa va las cateva randuri pana la trezire.

 

La multi ani si de la mine( cu intarziere dar motivat ) sotul este George si eu Florentina. Multumesc pentru urarile primite. Desi el a fost la job sambata, duminica am evadat putin toti si ne-am sarbatorit noi trei.

 

Ioana este "denis" asa ii zic cu totii din familie nu are astampar si face numai boacane. Daca mai am timp o sa incarc un filmulet in care ea se urca pe topoganul din casa si sta sus in picioare ( este destul de ingust acolo unde ar trebuii sa se aseze in fund sa isi dea drumul ) si taicasu misca topoganul ca sa nu mai stea in picioare sa prinda macar o teama, dar ea nimic chiar se amuza. Se catara pe toate jucariile, vrea sa escaladeze tarcul sa intre la jucariile care mai sunt acolo si nu imprastiate prin casa...in concluzie nici pe wc nu mai pot sta linistita ca nu stiu ce ii trece prin cap sa faca. E o alintata si posnasa.

 

Lory....drum bun si multa, multa sanatate. Eu asa m-am bucurat ca am depistat alergia asta la proteina laptelyi din vaca, caci asa am amanat momentul intarcatului...dar asa vin una rece alta calda.

 

Andreea, Soparlici, Miha, Carmen, Lory...sunteti niste mamici minunate. ( daca am uitat pe cineva sa imi fie cu iertare...sunteti cu toate minunate ) Am mai zis si zic ma simt foarte norocoasa ca va cunosc si viata mea a devenit mai bogata cu existenta voastra si a famiiliilor voastre minunate. 

 

Va pupicesc. Si daca nu mai reusesc sa intru prea curand am sa va urez de pe acum sarbatori cu bine. ;)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor!

 

Sa ma plang, sa nu ma plang?

 

Daca spun despre Alex ca este un baietel tare nazdravan, am constatat ca exista si mai rau.

Finutul m-a tinut in priza si m-a epuizat weekendul asta. In situatia in care eram trei adulti si doi copii in casa. Si e numai cu 7 luni mai mare ca Puturosul meu.

 

Pai Alex nu atinge telecomanda, butoanele la aragaz, telefonul, tableta, laptopul, prizele... nu deschide usile la dulapuri si am constatat ca, inafara de becul de la el din camera, nu mai tinde sa aprinda altele (inainte cum intalnea intrerupatoarele, cum le lua la interogat). In plus, nu icneste la fiecare 15-20 min la somnul de noapte si nu tipa sa-ti topeasca dopurile de ceara din urechi.

 

Banuiesc ca ati tras singure concluzia acestui weekend: oboseala!

 

Lory mai adauga un porc la lista (eu). Cum descrii tu acolo asa ne introarcem noi (destul de des) de afara. Si sotul fie se intreaba daca nu cumva s-a mutat in Sahara sau poate ar trebui sa se apuce sa cumpere caramizi (ca nisip incepem sa avem) pentru a ridica o casa.

 

Daca tot ai deschis robinetul: cand am mers odata la circ (era prima data pentru fratele meu mai mic), la iesire mama l-a intrebat ce a vazut si el a zis "am vazut fl0ci" [batcap]

 

Carmen fetele tale tot la 7.30 merg la culcare? Zau daca nu zilele astea m-am gandit la ele, mai ales ca finutul se culca si foarte tarziu si adormea si foarte greu (cu leganat, plimbat etc.).

 

Flory tu ne cresti tensiunea de fiecare data. Poate se va face acrobata Ioana, mai stii!

 

Mihule unde ai disparut iarasi?

 

Na, acus dispar si eu ca am lalait-o cam mult (nu aici!) si mai am de lucru inainte de sfarsitul programului.

Va pupacesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...