Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bulgarasi de Februarie 2015 (3)


Recommended Posts

Bine v-am regasit si Hristos a Inviat!

 

Azi mi-am propus sa scap de lenea instalata in zilele libere si sa va scriu.

 

Noi am fost acasa. Cu vremea care pe un post TV se anunta buna, pe altul urata am tot amanat plecarea, pana cand, hotarati sa ne punem pe drum (sambata dimineata) am constatat ca nu aveam pe cine gasi acasa (unchiul sotului era dus la socri, undeva langa vama Ungheni).

Bosumflati ne-am pregatit de cateva mici cumparaturi si de o iesire in parc. Numai ca, suiti in masina, ne suna unchiul si ne imboldeste sa-i facem o vizita acolo. Tiiii, entuziasmati si cu ranjetele pana la urechi ne facem repede planul: cumparam ce e urgent in fuga mare, apoi indesam cateva trente-ntr-un rucsac si ne asezam la drum.

Numai ca Bucurestiul era intesat de lume si de masini, era deja ora 12 si socotind ne dam seama ca nu plecam de acasa mai devreme de 3 si ca in niciun caz nu ajungem la destinatie mai devreme de 9 seara.

Asa ca, dezamagiti renuntam la plan si ne vedem de plimbarea in parc.

 

Duminica Pastelui am serbat-o la nasici, in curte, unde Alex s-a jucat cu cateii, pisicile, gainile, puii si iepurele gospodariei. A incarcat "camioane" de pietris (ba seara la baie am constatat ca avea o piatra si-n pampers), a alergat cu nasica mica, s-a cocotat pe scara (credea ca-i a toboganului), a mancat fripturica de pui si de miel si a facut altele cate i-au trecut prin cap.

Iar cand a crezut el ca e cazul, s-a postat in fata portii si ridicand degetul drept aratator si indreptandu-l spre ea a inceput sa zica fara incetare "iih" (adica haideti acasa haimanalelor).

 

Luni dimineata am costatat ca baiatul nosrtu e mare iubitor de "afara" pentru ca nici bine nu s-a dat jos din patut ca ne si tragea de pantaloni si ne arata usa de la intrare si bolborosea nelipsitul "iih".

 

Si cine credeti ca bantuia marti si miercuri pe afara prin ploaie? Aham, ati ghicit. Noi!

 

Azi de dimineata la 7.15 s-a trezit si fix la usa s-a dus. Cred ca e timpul sa ne orientam catre o casa la curte.

 

Deci, achizitii noi la noi: cere afara, cere laptele (se agata de tine si iti arata cutia), iar seara (aproximativ pe la aceeasi ora) te trage si te duce la baie aratandu-ti copaia.

Cum este intr-un puseu de crestere de aproape o luna (asa zic eu pentru ca mananca de ma uimeste si mancarica si lapte) a luat in 3 saptamani 300 de grame.

 

Bun! Eu am fost sa duc dosarul la cresa ieri si de luni incepem si noi acomodarea. Luni va merge de la 10 la 12.30, marti cred ca tot asa il voi duce intrucat trebuie sa merg eu cu masina la ITP si nu am cum sa ajung in doua locuri la aceeasi ora. Apoi 2-3 saptamani va merge de la 8 la 12.30 si ulterior va ramane si la somn.

 

Incerc sa vad si eu pozele cat timp rontai un mar. Pe curand!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 310
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele,

 

Intru si eu 'scurt'.:)

 

Andreut ce mi-a placut cum ai povestiiit, parca am fost si eu acolo cu Stef si nepotica! Si ce ma bucur ca exista deci o verisoara a lui, intelesesem ca e singurul nepot/pici din gasca si na, copiii crescuti pe langa adulti, tind a fi mai seriosi. Te rog sa ne pui poze, mi-e tare dor de Steful tau si as vrea sa-l vad in actiune!!! [aerob]

 

Maiculita, ti-ai mai gasit casa dupa 7,5 ore sau era too bright to be seen? [:-)))]  Imi place sa te citesc, debordezi de energie si pozitiv!

 

Flory am vazut duracellul vostru, e un copil frumos, energic, cu idei si initiative, dulce si pretios! [il]  Exact cum trebuie sa fie, asa ca nu-ti face ganduri! (eu as fi procedat altfel cu toboganul, aveti grija la reverse psychology)

 

Soparlicul ce baiat minunat ai tu! Evolueaza pe zi ce trece, in toate! Si vei vedea ce salt urias va face in comunicare, dupa o vreme de mers in colectivitate. Va tinem pumnii sa aveti adaptare lina! Si musai poze!!! [flo2]

 

Carmenus multumesc, esti, ca intotdeauna, o prietena pe cinste! [pup]  Mai aveti musafiri? Am vazut mini-filmuletul cu Veruchele ridicandu-se si luand-o catinel spre verisor. E clar, a vrut sa fie ca Emisor, la 15 luni [pup]  [il]  Minunate fete v-a dat Dumnezeu!

 

Noi suntem bine, marmotul e in vacanta sapt asta, asa ca haladuim peste tot, vedem casa dimineata si seara. L e bine, vorbeste foarte mult, corect si bilingv pt cele 15 luni ale ei (pe care le implineste maine), e dulce, senina, santajista de nu-i rezistam unu [:)] , a crescut mult fizic, psihic si emotional. Si e uimitoare! Multumim Cerului pentru minunile noastre! [flo2]

 

Eu o sa intru mai rar o vreme, ma pregatesc de ce va spuneam. Voi citi, voi vedea poze, cu scrisul va dau pace nitel. [:)]

 

Imi pare rau ca fetele sunt asa suparate si nu au intrat deloc dar....

 

Va doresc numai bine! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete frumoase,

 

Vad ca inca e liniste pe aici, sper sa revenim in numar mare cat mai curand.

 

Flory, eu am lucrat cu SOS Cleaning. Foarte seriosi, foarte muncitori, chiar ii recomand. Noi o sa ne bagam la un abonament, sa scap de stresul curateniei.

 

Soparlic, hai ca a fost frumos pana la urma, s-au aranjat lucrurile. Sa stii ca si Stef este topit dupa mers afara. De unde pana acum cateva luni urla cat putea cand il imbracam, acum ajuta si el la imbracat si ne zoreste ca sa plece mai repede. Cand iese din casa e cel mai fericit :)

 

Lorycic, nu e verisoara primara, e de gradul al nu stiu catelea, dar se intalnesc din cand in cand copiii si iese cu distractie maxima :)

Iti tin pumnii, draga mea. Sa iti ajute Dumnezeu sa treci cu bine prin toate! Ganduri pozitive catre tine! si ....Happy 15M !! Pupam Leyshorul scump. Te asteptam cu drag inapoi si cu vesti dintre cele mai bune. Tinem pumnii!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am amintit ceva. Daca sunteti amatoare voi sau amatori sotii/cunoscutii vostri, maine la Bucuresti puteti vedea muuuulti cai putere, masini absolut superbe. Eun eveniment 'Dublin to Bucharest'. Noi am fost, am facut poze bestiale, am admirat frumoasele masini.

Au fost si David Hasselhoff si actorul Sullivan Stapleton, la care fiica-mea aia mare, a reusit cumva sa ajunga.(erau garduri, nu aveai voie dar ea l-a aburit pe un bodyguard sa transmita un mesaj si Sullivan le-a zis sa o aduca la el). 

 

I-a povestit ca il admira, ca si ea e in zodia gemeni ca si el, ca parintii ei ii urmaresc filmele, ba chiar, cu mama ei, unul dintre rolurile lui, are ff multe in comun.:) Cand s-au despartit si ea venea spre noi, el ne-a salutat si ne-a strigat: She is amazing! Well, cra-cra, she is! [:D]

 

Am divagat...daca vreti deci ferrari, lamborghini, mclaren, etc, mergeti sa le vedeti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 
Hristos a inviat!

Vin si eu dupa o prea lunga pauza. Va pup mult si pe toate!

Andreea ce frumos ati petrecut! Stef creste si are din ce in ce mai multe achizitii... Iar jocul cu verisoara ... O minune. Sunt tre dragalasi copiii sa ii vezi impreuna, cum comunica si cum gasesc modalitati de joaca din orice! Pai eu iti zic succes la no. 2. Ti-am mai spus, mi te inchipui cu 2 copii, o surioara mica pentru Stef, si cu bucle frumoase ca ale tale. Ma bucur ca a fost bune cu firma de curatenie. Te cred ca dupa aproape de 24 ore-om totul stralucea. Sa ne trimiti poze cu voi da?

Vai Sopalicule, ce v-ati mai invartit si voi cu plecatul . Tocmai voi care sunteti primii la drum!  M-a amuzat povestea voastra! Si Alexutul care cere afara si papa si baita . E delicios! Felicitari pentru crestere si progrese! Si succes cu acomodarea la cresa ! Tinem pumnii!

Mihule te imbratisez tare ❤. Si sa nu mai pleci de aici da?

Flory am vazut pozele cu voi, sunteti tare dragalasi! Ioana e asa o zambareta si asa plina de energie! Un deliciu!

Lory draga mea, pai eu zic sa va simtiti bine, sa va distrati cat puteti si sa va incarcati bateriile! A venit primavara si la Dublin? Marmota e intradevar amazing. Eu m-am indragostit de ea complet din povestile tale! Iar Leyu', Leyu e de pus pe rana... Dulce, vorbacioada, umblatoare si zambareata! I-a placut si ei la masini banuiesc nu? Te imbratisez si ma gandesc la tine!  

Sa va povestesc si despre noi acum...va scriu din masina, ne undreptam catre socrii. Azi e zi libera aici (e Inaltarea) si maine ne-am luat liber asa ca ne bucuram de un weekend prelungit. Am petrecut bine, am avut finii din Ro in vizita, ei au 2 copii, un baietel de 6.5 ani si o fetita de 1 an! Asa ca a fost casa plina. Dar ne-an simtit bine, am umblat mult, si prin locuri frumoase, turisti in propria tara. Veru' s-a comportat ca de obicei exemplar, mananca orice si oriunde, doarme oriunde, rade si e un copil tare fericit. De mers a inceput sa mearga saptamana trecuta, luni si marti, apoi si-a lut o pauza si ieri s-a ridicat singurica... E dulce tare ca daca o ridici se enerveaza, se aseaza la loc si se ridica singura. V-am pus un filmulet... MemoLory, da ai dreptate, fix 15 luni ca sor-sa! Zici ca sunt la indigo fetele astea!

La noi e tare frumos, soare si cald asa ca o sa profitam de zilele astea sa stam mult pe afara.

Va mai urc niste poze pe drive su va pup mult
 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, m-a tot chinuit mesajul asta, initial s-a transmis doar primul paragraf, acum vad ca am reusit sa il trimit pe tot de pe tableta, desi mie imi da eroare...

 

Oricum, am reusit sa va incarc poze pe drive, unele chiar din masina (live ca sa spun asa) cum se tineau ale mele de mana si au adormit asa... M-au distrat. Am ajuns la bunici, asa ca pot sa ma relaxez ca nu duc fetele lipsa de atentie in niciun caz  [:)]

 

Va pup si mai trec

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele,

 

Pe repede inainte intru sa va urez un sfarsit de saptamana linistit si relaxant.

 

Probabil o sa dispar si eu putin din peisaj pentru a vedea cum merg lucrurile cu cresa, mai ales ca vecina mea mi-a spus ca ea la dus pe pitic doua saptamani cate 2-3 ore, apoi cam o luna de dimineata pana la pranz si ulterior a ramas si la somn.

Sper insa sa revin cel tarziu miercuri cu vesti bune.

 

Sa va gasesc cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, Adevarat a Inviat! Ma bucur din suflet ca ai avut niste sarbatori atat de reusite... si sunt foarte fericita ca ai trait acel sentiment minunat... cam datorita lui mi-as fi dorit si eu mereu mai multi copilasi ...si, mai ales, un fratior/o surioara pentru Nutz...dar din fericire la tine se poate discuta despre asta curand, la mine, in schimb, nici nu se pune problema :)).

Cat priveste trambulina, chiar este ceva de pus pe lista. Stiti cum va stresam eu cu locul de joaca al lui Ionut? L-am facut dar nu am apucat sa mai incarc poze, de fapt nici nu am vrut sa incarc tocmai fiindca sunt cateva elemente lipsa. Unul din ele este chiar aceasta minunata trambulina.

 

Ma bucur ca ai fost multumita de firma de curatenie. Ce nevoie as avea si eu de asa ceva aici...dar la noi acum fac curat si in doua ore e la loc. E un dezastru. L-am invatat liber pe cel mic si asta presupune inclusiv sa arunce si sa sparga tot... meh.

 

Flory, multumesc pentru sfat. Ma doare sufletul sa vad ca si la tine exista o tensiune... asa cum ma doare sa stiu ca un copil, in loc sa apropie, in foarte multe cazuri are exact efectul contrar. Se zice ca asta se intampla acolo unde el nu vine efectiv ca definire a unei iubiri perfecte. Dar nici nu ma mai gandesc acum la asta. Pana la urma, cu Dumnezeu inainte! Sfatul tau este perfect rezonabil!

 

Soparlica, carnivorul tau mic ii da lectii la al meu. Ma bucur ca mananca de toate. Eu de Pasti l-am pus cu noi la masa, in scaunelul lui, desigur, si i-am pus la discretie din toate cate putin in fata... a gustat tot, a scuipat aproape tot, a mancat numai masline si ardei gras. Carnea, branza, cascavalul, oul... toate au ajuns pe jos.

Hee hee, si eu de cand il am pe Nutz ma gandesc cu groaza de va trebui sa revin la bloc. Se trezeste la 7 si se duce direct la pantofiori si incearca sa ii incalte. Daca nu reuseste mi-i aduce mie si insista. In pampers, el vrea incaltat si afara la joaca. :))

Pot indrazni sa te intreb cat vei da lunar la cresa? Intentionez din toamna sa ma mut la Buc si pana acum tot ce am gasit pe net m-a ingrozit, in privinta tarifelor.

 

Lory, curiozitate, ce spune L. bilingv? Deja ma sochezi! Fi-miu nu spune decat mama, cand e nervos mai zice tata si nene, cand nu vrea ceva zice nana, sau cand face o prostie... in rest singurele cuvinte pe care le scoate sunt doi, trei si cinci de la cate degete am tot numarat cu el. Dar nimic altceva. Ah si dai cand vrea ceva. Eu am zis ca e mai intarziat tocmai fiindca se zice ca daca sunt crescuti in familii bilingve au intarziere de vorbire...si el sta jumatate de zi la baby tv si toate jucariile interactive le are in limba engleza si chiar si eu ii citesc povesti in engleza... dar in afara de faptul ca ii zice lui frate-miu daddy si cand vede albine la desene sau pe cearceaful lui zice bee, in rest nu zice nimic deosebit. Si astea le consider doar mici fleacuri.

Tare mi-as fi dorit sa stiu sa cresc si eu copilul asa bine ca tine!

 

Carmen, si tu ai descoperit reteta succesului in cresterea copiilor. Felicitari! Eu cu cat va citesc pe voi, cu atat incep sa ma fac mai mica, mai rosie...si sa-mi dau seama ca am dat-o deja in bara.

 

 

Noi de Pasti am fost ca voi, la joaca. Am fost cu asta mic la mosica-sa, ne-am plimbat prin Baile Olanesti, am mers la locul de joaca unde mi-am dat seama ca el nu se joaca neaparat cu restul copiilor ci mai curand vrea jucariile lor ca sa se joace cu ele singur. Cand are chef se mai joaca si cu ei, dar numai cand are el chef. M-a facut de i-am cumparat jucarii pe care nu le-a bagat in seama numai fiindca nu erau ale celorlalti copii.

Apoi am fost sa i-l duc sa il vada si taica-su, ca tot am trecut prin zona. Am mai fost la o runda de topogane...e cel mai fericit cand se da pe ele. Apoi am revenit acasa. A doua zi s-a jucat cu prietena lui (vecina din fata) dar nici de ea nu a avut prea mult chef. Prefera sa caute singur in nisip si sa isi puna din el in cap.

A treia zi am fost pe la o matusa, ca venise din Anglia si voia sa-si vada nepotelul... care se purta ca un mic animalut. Nu sta o clipa locului. A reusit sa sparga un bibelou si piciorul unui pahar de colectie. Imi venea sa intru in pamant. Nu vrea sa stea la nimeni necunoscut, vrea numai in brate in permanenta si daca se poate sa mai si suga in timpul ala... daca s-a plictisit (ceea ce se intampla destul de repede) nu te mai intelegi cu el.

Zilele trecute am mai facut o incercare de a-l impartasi, care s-a soldat cu acelasi rezultat: a fost nevoit Pr sa il tina de nas ca sa deschida gura. Nu stiu ce s-a intamplat cu el de doua luni de face ca un salbatic daca vede oameni straini si mai ales daca incearca cineva sa ii bage ceva in gura. Nu accepta nimic de la nimeni, cu toate ca e foarte sociabil si prietenos daca ii dai atentie. E ingrozitor de timid si modul lui de a capta atentia cuiva e prin dans. Incepe sa cante, danseaza, se inroseste, bate din palmute, se apropie de persoana ce il intereseaza, da sa o mangaie apoi se retrage si face o pirueta... Of. Pe cat de dragut e cand nu se rasfata, pe atat e de imposibil cand nu ii convine ceva. Cred ca am gresit mult in educatia lui si deja l-am pierdut din mana. Il pup mereu, nu ma pot abtine, stie ca il iubesc... si profita. E crescut de persoane care au reactii contradictorii, de frate-miu care ii permite absolut orice, chiar mai mult ca mine...si ma mai mir ca e asa.

Vreau din vara/toamna sa ma mut la Buc... sper cu dl absent, sa facem o ultima incercare in asa zisa noastra casnicie. Sper ca totusi de atunci sa imi pot creste optim copilul.

 

Pupici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soparlica, abia acum am citit descrierea weekendului cu finutul si se pare ca finutul tau este exact ca fi-miu. Parca era descrierea lui. Perfecta! al meu numai atarnat sta: de prize, de calorifere, de centrala, ba s-a bagat dupa frigider si i-a smuls un furtun de a dezghetat tot frigiderul pe parchet. Parca am povestit cand s-a catarat pe lada frigorifica si inecerca sa ajunga pe aparatul de aer conditionat, nu? La noi daca e liniste in casa e clar ca nu e el acasa ori doarme. Tipa cat il tin plamanii si crede-ma are niste plamani... Ii ies venele cu totul in evidenta pe gat. Si asta face mereu. Fura cratiti din dulap (avand bucataria in living, separata doar de un bar, deci fara usa) si daca are si vreun linguroi da cu el in ele si canta si din voce. Daca nu are linguroi isi ia doua vase si le loveste. Am ramas fara smalt la mai mult de jumate din cratiti. Ba mai nou da in calorifere..si sunt dintr-o tabla subtire... Se agata de orice cu o viteza de parca ar avea lipici pe maini... Si e obositor pana la Dumnezeu...nu mai zic ca dupa ce in noaptea aia cand am fost la Bucuresti si au fost nevoiti ai mei sa stea cu el, tata a lesinat la slujba a doua zi, de Sf Gheorghe...si e ditamai omul. Nu a inchis un ochi si nu stiau cum sa il mai opreasca din tipat. Au leganat la el de s-au plictisit...

Deci iti dai seama daca te-ai saturat un weekend... Cum sunt eu de satula. :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...