Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

KITTY MULTUMESC MULT! PAI EU I-AM DAT CAND A FACUT 39 JUMATE. CE E INDICAT IN CAZUL FEBREI. PUIUL MEU DOARME ZIUA CAM TREI SFERTURI DIN ZI..NOAPTEA LA 12-1 AR FI CAM ULTIMA MASA SI SE MAI TREZESTE LA 6-7 DIMINEATA ..APOI PE LA 10-11 IAR APOI DIN 3 IN 3 ORE. VA PUP

Da, am inteles ca a facut febra. Dar mi s-a parut ca ai sfatuit sa se dea preventiv antipiretic (imediat ce ajung acasa, parca asa ai zis) si de-aia am scris mesajul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata mamici! A mea fata mananca la 21 "cina" pe care i-o dau in dormitor unde si dormim.. si pe urma la culcus pana la 2 , 2 si ceva cand mananca iara si pe urma mai mananca la 5:30  cam asa si pe urma la 9 dimineata ne sculam. De pe la 5 jumate incolo doarme f rau adica se tot foieste si maraie in somn cred ca o doare burta.

Eu ii fac baie cam la 2 zile asa si atunci ii fac pe la 20 jumate ... dar dupa baie cade lata si mananca tare rau la 21.

Vaccinul de 2 luni noi o sa il facem abia pe 3 martie si eu am emotii cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina...cu somnul eu dupa mult timp de chin am descoperit metoda cea mai buna care merge la el, fiecare bebe e diferit poate la tine merge altfel dar iti zic cum facem noi. Toma doarme noaptea cam 11 ore cu o trezire de papa. Dupa ce se trezeste, cam la o ora mai are un somn de jum de ora. Dupa care ne jucam si in jur de 11-12 il apuca somnul. Il iau in hrate la leganat si plimbat si dupa ce adoarme bine il pun in patut pe spate, in 10 min incepe sa se maraie si inainte sa se trezeasca il intorc usor pe burta...si de aici doarme cam 2-3 ore. Apoi papa si joaca si in jur de 5-5:30 il adorm iar si mai doarme jum de ora. Papa si joaca pana la 8 cand facem baita si apoi in jur de 9-9:30 adoarme.

Daca vad ca nu reusesc sa il adorm in brate...am mai gasit o varianta cam naspa, zic eu, dar nu stiu altfel cum...ii pun paturica lui pe fata si el suge putin la ea...dupa care adoarme...dupa ce a a dormit i o dau la o parte...Stiu ca nu e o metoda prea ok...dar asta il linisteste pe el...

Am observat ca daca ultimul somn de zi e in jurul orei 5-5:30 apoi nu mai e atat de obosit pana la baie dar suficient totusi cat sa adoarma dupa baita.

Eu azi gatesc o supa crema de legume si un ratattouile la cuptor...

Va pupam si un weekend minunat sa aveti

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miruna, invita-mă la masa! [:)]  Ce program frumos, bine organizat areToma!!

Mulțumim de aprecieri:*

Ivbaby, pleci câteva zile fără puiuțul tău? Ești curajoasă și ai oameni de încredere, se pare. Nu mai știu,  nu îi mai dai sân de îl poți lăsa cu mama ta? 

Azi dimineață fetița mea a râs în Hohote. Dar ce hohote....delicioase!!!!!!Pana acum a râs doar în somn. Ce bucurie, ce simțăminte trăiesc când văd Cum crește zi de zi, Cum face noi achiziții.

Meniul de azi: sarmale în vita de vie, ciorba de pasăre. Diseară: pizza (nu, nu am făcut eu. Doar o plăcinta cu mere, care se face rapid).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, este doar meritul lui...pot sa zic ca suntem foarte norocosi, Toma e un copil f cuminte si somnoros ( aici ma mosteneste pe mine:) 
Cu mare drag te invit la masa :) trimitem cu dhl ul repede, ajung calde:)
Nici meniul vostru nu suna rau..yumy as manca si eu niste sarmalute :)
Si sotul meu vrea sa plecam 2-3 zile in afara tarii de ziua noastra in aprilie, facem 8 ani de cand suntem impreuna. Arveni soacra sa stea cu Toma...sincer va zic ca mi se strange inima cand ma gandesc ca nu o sa il vad cateva zile...

Si Toma rade de mi se umple inima si uit de orice oboseala. 

Va pupam cu drag mamici si va trimitem um zambet

post-136038-898065_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna dimineata mamici! A mea fata mananca la 21 "cina" pe care i-o dau in dormitor unde si dormim.. si pe urma la culcus pana la 2 , 2 si ceva cand mananca iara si pe urma mai mananca la 5:30 cam asa si pe urma la 9 dimineata ne sculam. De pe la 5 jumate incolo doarme f rau adica se tot foieste si maraie in somn cred ca o doare burta. Eu ii fac baie cam la 2 zile asa si atunci ii fac pe la 20 jumate ... dar dupa baie cade lata si mananca tare rau la 21. Vaccinul de 2 luni noi o sa il facem abia pe 3 martie si eu am emotii cu el.

 

Engel si Toma la ultimul somn din nopate se foieste dar eu il intorc pe burtica si doarme foarte linistit apoi. Il las putin pe spate ca abia ce a mancat si mi e frica sa nu regurgiteze daca il pun imediat pe burta...dar dupa 15-30 min o poti intoarce usor pe burta si poate va dormi mai linistita

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,mamici.Noi la doua luni am facut doua vaccinuri in ambele picioruse.A plans atunci si dupa ce am iesit de la pediatru cam jumatate de ora,pana a venit tati sa ne ia cu masina.Mao toata ziua a fost marai si somnoros,temperatura nu a facut deloc.Luni implinim 3 lunite frumoase.Si al meu are cat de cat un program.Dimineata se trezeste pe la 6:45 si papa si ii da trezirea lui tati sa plece la munca.Adoarme pe la 7:30 si se mai trezeste la 9,cand papa iar,apoi urmeaza putina joaca si vorbarie,adoarme la 10,se trezeste la 11:30 si tot asa toata ziua.Noaptea doarme bine,se trezeste cam la doua ore jumatate si papa.Baie ii facem si noi o data la doua zile.

Avem niste bebei tare frumosi aici.Chiar le aratam pozele sotului si mamei si ziceau ca sunt niste frumosi toti.Va pupacim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Miruna de pont. Am incercat si eu o data si a dormit cam 15 min pana o durere de burta a trezit-o. Problema a fost dupa ca ei nu ii place pe burta si a inceput sa planga in hohote ca nu stia ce e cu ea. Din pacate nici treaza, nici adormita nu ii place pe burta. Pe burta sta doar daca sta pe mine si doarme asa.... dar asa nu mai pot eu sa dorm :)).

Foarte frumosi bebelusii de decembrie, numai buni de pus in rama! Sa creasca mari si sa fie sanatosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici. Eu sunt un pic confuza...azi ar fi trebuit sa incep sa ii dau calciu Alexandrei dupa cum spunea pediatra din Cta. Ea pe reteta a scris calciu natural si ne-a recomandat Pharco. Ei, am fost la farmacie. Nu am luat pharco, caci are zahar si indulcitor. Am luat un alt produs, cu o mie de ingrediente, dar indulcit cu stevia. Dupa ce l-am platit farmacista imi spune ca ea nu ar da asa ceva la sugar atat de mic, ca sunt prea multe ingrediente, daca ar fi inceput diversificarea era altceva...si ca recomanda fiole de calciu. Asadar am luat si fiole...Voi ati dat sau dati calciu bebelusilor?

 

PS- nu am facut analize de sange

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...