Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi, merci .

De asta imi era teama, ca a completat gresit declaratia 112. Eu pe adeverinta de stagiu am 845 lei in decembrie baza de calcul prestatii sociale si venituri realizate zero si pe adeverinta de la serviciu 3700, cat am si incasat de altfel.

Buna mamici, sunt si eu o mamica de decembrie - cu o fetita, Hanna, nascuta pe data de 22. V-am urmarit din umbra de la inceputul sarcinii, sincer pana acum nu prea am avut timp sa va si scriu.

Vroiam sa raspund postarii de mai sus, declaratia 112 e corecta in acest caz.. in cazul concediilor medicale nu plateste contributia de pensie pe intreg venitul ci pe 35%* salar mediu brut la nivel de tara (se anunta la inceputul fiecarui an, era 2415 RON pentru anul 2015) raportat la numarul de zile lucratoare. Pe o luna intreaga de medical (ex. decembrie) asta inseamna fix 845 lei, cat apare pe adeverinta.. acesta este baza de calcul a contribuitiei, nu venitul intreg (indemnizatia medicala).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna mamici, sunt si eu o mamica de decembrie - cu o fetita, Hanna, nascuta pe data de 22. V-am urmarit din umbra de la inceputul sarcinii, sincer pana acum nu prea am avut timp sa va si scriu. Vroiam sa raspund postarii de mai sus, declaratia 112 e corecta in acest caz.. in cazul concediilor medicale nu plateste contributia de pensie pe intreg venitul ci pe 35%* salar mediu brut la nivel de tara (se anunta la inceputul fiecarui an, era 2415 RON pentru anul 2015) raportat la numarul de zile lucratoare. Pe o luna intreaga de medical (ex. decembrie) asta inseamna fix 845 lei, cat apare pe adeverinta.. acesta este baza de calcul a contribuitiei, nu venitul intreg (indemnizatia medicala).

 

Multumesc pentru explicatii . Dar e corect ca la venituri realizate sa fie 0? In cazul asta pentru calculul indemnizatie ce venit se foloseste?cel care apare pe adevarinta de stagiu sau cel care apare pe adeverinta angajatorului?;

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor

 

Miruna eu aici incep serviciul pe 20 mai,la 5 luni ale lui David. Deocamdată nu am găsit loc la creșă, e mamă la noi și va sta cât e nevoie. Nu știu ce m-as face fără ea. Pe Dragoș ,l-am dat la creșă la 1 an și 7 luni, și am început serviciul la 1 an și 10 luni, din păcate aici nu pot sta în concediu nici măcar 1 an.

 

Eu azi am fost la piscină cu Dragoș, și bebe a stat cu mamă acasă, m-am relaxat un pic, dar tot cu gândul la el eram. De vreo lună tot îmi zice Dragoș să facem ceva numai noi doi, fără cel mic, îmi zice ca îi lipsesc și ca nu mai petrec același timp cu el ca înainte. Așa ca în fiecare săptămâna, până voi începe serviciul, o să facem o activitate împreună.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Theo, nu stiu ce sa zic...poate o poti reface. Mihaa, unde locuiesti, ce dr au vazut micuta? Ai cerut mai multe pareri? E costisitoare interventia? Daca nu vrei nu raspunde...ma gandwam ca poate te ajutam cumva. Pupici!
Silvi primul disgnostic a fost la grigore alexandrescu, acum e urmarita la marie curie de o dr f buna...la stat interventia non chirurgicala are o rata f mica de succes...ei opteaza pt cea chirurgicala pe cord deschis pe care eu o refuz categoric ( are f multe riscuri)...la privat cea mai ieftina interventie non chirurgicala cu 95% rata de succes este 6700 euro la noi in tara. Am cerut cateva pareri legat de posibilitatea obtinerii sprijinului vreunei fundatii, insa sunt atat de multe cazuri in asteptare si mult mai complexe ca al nostru ca sansele sunt mici...acum asteptam ecografia de pe 22 martie sa vedem si cat luam in greutate..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna fetele, sperca sunteti bine. Voi v ati hotarat cat stati in concediu de crestere copil? Eu as opta pentru doi ani...mi e frica sa il dau la cresa asa micut la 11 luni iar cu bona iar mi e frica, nu stiu pe nimeni de incredere. Voi cum faceti?
eu sigur 2 ani cel putin...n.as lasa.o cu o straina asa mica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...