Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Minuni de Decembrie 2015


Recommended Posts

Mihaaa, dar aici pe DC nu vrei sa punem cazul vostru? Știu ca sunt multe cazuri dar luptatoarea Sofia merita sa beneficieze de cele mai bune ingrijiri medicale. Nu stiu exact cum se procedează,  cred ca tre sa trimiti copii ale actelor medicale, si sa iti expui identitatea dar cred ca merita. Daca vrei; intrebam un moderator cum sa procedam. 

 

Kitty, eu ieri am depus dosarul de indemnizatie.  Pot sa iti spun exact ce conține,  dar oricum tre sa mergi la sector, unde apartii tu si iti dau o lista si adeverinta tip-pe care o duci la angajator ptr completare, si cererea tip.

De depus ai termen 60 de zile incepand din ziua in care termini concediul. Dar cu cat depui mai devreme cu atatvprimesti banii mai repede. Dureaza cam 3 luni pana primesti primii bani, dupa ce depui dosarul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Kitty -eu am lista de la sectorul 6. Eu termin mateenitatea pe 29 feb si am fost sa depun pe 23. Ai putea sa te duci la inc lunii aprilie. O sa ai nevoie si de copii dupa cerrif de nastere a copiilor mai mari sau copie dupa livret (daca sunt trecuti acolo). Am auzit chestia asta cand verifica dosarul celui sin fata mea.

Referitor la adeverinta de la casa de pensii. V-am spus ca mi-a verificat dosarul de 2 ori si nu mi-a cerut-o. M-am interesat si cica daca angajatorul este din Bucuresti si eu locuiesc in Bucuresti nu este nevoie. Au contract cu casa de pensii Bucuresti si cer ei. Nr de telefon pt info indemnizatii este 0212509021/interior 110.

Ce fete cochete. Sunt invidioasa pe voi-mamici de fete. Se gasesc mai multe hainute de fete decat de baieti.

Theo - sta sa o imbraci cu dresul? Danut al meu a inceput sa-si desfaca pampersul si da din picioare cand tb sa-l imbrac. Cred ca mi-ar lua o ora sa-i pun dres.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici...sunt asa trista...bunica mea este in spital si dr nu ii mai dau sanse. De mai bine de o saptamana este situatia asta...a fost internata cateva zile apoi au trimis-o acasa ca nu au ce sa ii mai faca ( i-au dat tratament). Alaltaieri sunase binicul meu din nou la salvare...au venit acasa la ei dar au zis ca nu are rost sa o mai ia la spital. Intr-un final ieri au venit cei de la Smurd si au luat-o. Dr au zis ca nu mai au ce face..

A paralizat pe o parte, nu mai vorbeste, nu mai cunoaste pe nimeni, creierul este invadat de sange...i-au zis bunicului ca va trai atata timp cat ii va rezista organismul ( dar in acest timp va fii ca o leguma). Organismul mult nu va mai rezista din cauza sangelui ce a ajuns la creier...plus ca nu mananca...nu mai bea apa...

As fii vrut tare mult sa vin in tara dar nu am cum...fata inca nu are certificat de nastere romanesc sau lituanian...doar cel dat de primarie de aici si nici pasaport. As avea nevoie in situatia asta de un titlu de calatorie...acordul tatalui sa o scot din tara... toate aatea facute la ambasada sau consulat..

Ori nu am cum sa fac toate astea intr-un timp asa scurt :(

Astea sunt momentele in care regreti 100% ca nu esti acasa ( in RO) ...

Ar mai fii varianta sa plec fara fata dar...e prea mica sa o las undeva...ea e alaptata doar la san...

Ma simt atat de aiurea...bunica mea e cea care m-a crescut...ea m-a scos din maternitate si am stat cu ea pana am inceput scoala. Imi povesteau parintii ca mica fiind ii spuneam ei "mama" si parintilor pe nume. Offf...tare as fii vrut sa merg acum in tara sa fiu langa familia mea...langa bunicu'

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca, multumim de informatii. Ar fi minunat daca nu ar trebui stagiu de cotizare daca sunt din bucuresti. O sa sun si eu la sectorul 3 sa intreb. Ma gandesc cu groaza ca trebuie sa ajung la casa de pensii si nu am cu cine sa las copilul....ar trebui sa isi ia sotul o zi de concediu....complicat.

Am incercat si eu odata sa ii pun dres lui Toma pe sub blugi si m au trecut toate caldurile....zici ca e pe duracell cum da din picioare. Cand e dezbracat cel putin, pedaleaza de parca e la turul frantei. Eu ii zic ca ii iau roata din aia ca la hamsteri sa dea din picioare pe ea :)))

Azi noapte iar a dormit super bine. El de obicei se trezea pe la 3:30 sa pape dr azi noapte pe la 2 a inceput sa maraie si l am intors pe burtica....si a dormit pana la 4:45, a papat si apoi pana la 7:30. Doarme super bine pe burta. 

Si eu sunt putin geloasa pe mamicile de fetite ca le pot gati si intr adevar hainele de fetite sunt muuult mai dragute :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună dragi mămici, 

Nu am mai reușit sa scriu. Ieri am fost prin centrul Londrei, pe la ambasadă. Am luat o și pe micuță cu mine, am fost puțin cam stresata cu virușii prin metrou, cu frigul...a fost destul de rece pe aici. A fost cumintica în mare, a plâns de vreo 2 ori- așa ca am mai carat -o și în brațe. I s-a făcut foame prin centru și am intrat în hotel Hilton și am alaptat-o :D.

Doarme destul de prost și ziua și noaptea, în ultima vreme. Se trezește des, e agitată în somn...

Ce îmi place când văd poze cu bebelușii noștri. E o încântare!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici...sunt asa trista...bunica mea este in spital si dr nu ii mai dau sanse. De mai bine de o saptamana este situatia asta...a fost internata cateva zile apoi au trimis-o acasa ca nu au ce sa ii mai faca ( i-au dat tratament). Alaltaieri sunase binicul meu din nou la salvare...au venit acasa la ei dar au zis ca nu are rost sa o mai ia la spital. Intr-un final ieri au venit cei de la Smurd si au luat-o. Dr au zis ca nu mai au ce face.. A paralizat pe o parte, nu mai vorbeste, nu mai cunoaste pe nimeni, creierul este invadat de sange...i-au zis bunicului ca va trai atata timp cat ii va rezista organismul ( dar in acest timp va fii ca o leguma). Organismul mult nu va mai rezista din cauza sangelui ce a ajuns la creier...plus ca nu mananca...nu mai bea apa... As fii vrut tare mult sa vin in tara dar nu am cum...fata inca nu are certificat de nastere romanesc sau lituanian...doar cel dat de primarie de aici si nici pasaport. As avea nevoie in situatia asta de un titlu de calatorie...acordul tatalui sa o scot din tara... toate aatea facute la ambasada sau consulat.. Ori nu am cum sa fac toate astea intr-un timp asa scurt :( Astea sunt momentele in care regreti 100% ca nu esti acasa ( in RO) ... Ar mai fii varianta sa plec fara fata dar...e prea mica sa o las undeva...ea e alaptata doar la san... Ma simt atat de aiurea...bunica mea e cea care m-a crescut...ea m-a scos din maternitate si am stat cu ea pana am inceput scoala. Imi povesteau parintii ca mica fiind ii spuneam ei "mama" si parintilor pe nume. Offf...tare as fii vrut sa merg acum in tara sa fiu langa familia mea...langa bunicu'

Marya, imi pare rau :( offf cred ca e tare greu....multa putere iti doresc 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ref la stagiul de cotizare, cel mai bine ar fi sa sune fiecare la directia de care apartine. Pe DGASPC sector 6 scria ca trebuie stagiul de cotizare si pe cel de la sectorul 3 scrie ca din 12.02.2016 nu se mai solicita stagiul de cotizare de la casa de pensii. Eu o sa si sun inainte sa merg cu dosarul ca sa fiu sigura. Oricum e minunat daca nu se mai solicita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...